Rubinowy jubileusz GOK w Łukowej

  • 11.01.2018, 14:17 (aktualizacja 11.01.2018, 15:13)
  • red.
Rubinowy jubileusz GOK w Łukowej GOK Gminy Zamość w Wysokiem
Orszak Trzech Króli, koncert kolęd, specjalna wystawa i tort – tak 6 stycznia Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej świętował swoje czterdziestolecie. Obchody jubileuszu trwają od wiosny ubiegłego roku, bo też jest co świętować.

Od czterech dekad Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie nie tylko krzewi i promuje lokalną kulturę, ale również niezwykle skrupulatnie dokumentuje dzieje i tradycje swojej rodzimej gminy. Bo kultura gminy Łukowa jest unikalna – twierdzi Wiesława Kubów, dyrektor GOK. – Nie musimy śpiewać powszechnie znanych piosenek ludowych, czy góralskich pastorałek – mamy swoje, 200-, a nawet 300-letnie. Nasze zespoły śpiewają za pomocą archaicznych układów melodycznych i z zachowaniem pradawnej gwary. Jest to udokumentowane i potwierdzone przez specjalistów. Oraz przez jurorów wielu prestiżowych konkursów. Świadczą o tym chociażby liczne Srebrne Kamertony Ogólnopolskiego Konkursu Chórów A'Cappella w Bydgoszczy dla łukowskiego młodzieżowego chóru „Harmonia” czy kolejne Baszty, które z Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym regularnie przywozi Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku od wystawy „Historia gminy i parafii łukowskiej”, na której prezentowane były najważniejsze wydarzenia historyczne i kulturowe z ponad 600-letnich dziejów tej prastarej miejscowości i okolic. Cała działalność kulturalną i społeczną ośrodka w latach 1977-2017 opisana została w specjalnym numerze „Gońca Łukowej”, który ukazał się pod koniec roku, a w wydanym przez GOK okolicznościowym kalendarzu na 2018 rok można podziwiać „Dawnej fotografii czar” (naprawdę dawnej!).

Kulminacją jubileuszu była styczniowa impreza, połączona z Orszakiem Trzech Króli i koncertem kolęd. Wydarzeniu towarzyszyła specjalna wystawa prezentująca m.in. osiągnięcia GOK, jego pracowników i związanych z ośrodkiem twórców kultury. Oczywiście nie zabrakło urodzinowego tortu, uczestnicy mogli też poczęstować się tradycyjną kapustą z grochem na oleju.

 

fot.: GOK Łukowa

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe