Historia OLW w Lublinie już w styczniu w księgarniach

  • 20.12.2017, 09:51 (aktualizacja 20.12.2017, 13:17)
  • jog
Historia OLW w Lublinie już w styczniu w księgarniach Stowarzyszenie SALW-a
Już wkrótce na księgarnianych półkach pojawi się nowa, wyjątkowa pozycja. Autorzy – dr Marzena Okrasa i Grzegorz Leśniewski – mają nadzieję, że opracowanie „Z historii szkolnictwa Lubelszczyzny. Ogólnokształcące Liceum Wojskowe w Lublinie w latach 1985-1992” przynajmniej częściowo wypełni lukę w badaniach nad szkolnictwem Lubelszczyzny.

Idea utworzenia szkół wojskowych dla małoletnich narodziła się, a właściwie odrodziła (wzorem były istniejące w latach 1918-1939 i 1944-1956 korpusy kadetów) w latach 80. ubiegłego wieku. Ogólnokształcące licea wojskowe działały w latach 1985-1995 w Toruniu, Olsztynie, Częstochowie, Wrocławiu i Lublinie. Lubelskie OLW utworzono we wrześniu 1985 r. na obecnym terenie Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady przy ul. Radziszewskiego. Już po roku istnienia szkoły jej progi szturmowało blisko pięciuset chętnych, z których na listę pierwszego rocznika wpisano 124 szczęśliwców.

Ogólnokształcące Liceum Wojskowe im. Alojzego Srogi w Lublinie działało w latach 1985-1992. To niezbyt długo, ale w tym czasie szkoła zapewniła sobie wysoką renomę w środowisku i stała się jedną z wiodących placówek w Lublinie. Wykształciła blisko pół tysiąca absolwentów, którzy zasilili szeregi wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP i innych służb mundurowych, instytucje rządowe różnych szczebli, służbę zdrowia, oświatę i szkolnictwo akademickie. W maju 2015 roku wielu z nich wzięło udział w obchodach 30. rocznicy utworzenia OLW. „Panorama” też tam była – relację z wydarzenia, a przede wszystkim wspomnienia byłych uczniów i nauczycieli, można znaleźć w naszym archiwum.

Marzena Okrasa i Grzegorz Leśniewski swoje opracowanie opisujące organizację i działalność szkoły poszerzyli o roczną pracę (do 1993 roku) XIII Liceum Ogólnokształcącego, które działało na bazie liceum wojskowego. Książka „Z historii szkolnictwa Lubelszczyzny. Ogólnokształcące Liceum Wojskowe w Lublinie w latach 1985-1992” pojawi się w księgarniach w drugiej połowie stycznia 2018 roku.

 

na zdjęciach: obchody 30. rocznicy powstania OLW w Lublinie, 30 maja 2015; fot.: Stowarzyszenie SALW-a

jog

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe