Gmina Leśna Podlaska: Nowoczesność i tradycje

  • 22.12.2017, 11:04 (aktualizacja 22.12.2017, 12:39)
  • PL
Gmina Leśna Podlaska: Nowoczesność i tradycje UG Leśna Podlaska
Rozmowa z Pawłem Kazimierskim, wójtem gminy Leśna Podlaska

 

Panie Wójcie, obszar gminy należy do najchłodniejszych w województwie lubelskim, ale turystów to nie zniechęca...

Jeśli miarą wysokości temperatury byłaby serdeczność i otwartość mieszkańców, to nasza gmina znalazłaby się wśród najcieplejszych regionów kraju. Z pewnością średnia ilość turystów odwiedzających gminę jest wyższa od przeciętnej. Wszystko to za sprawą Sanktuarium Matki Bożej, której kult rozciąga się daleko poza granice kraju.

Leśna Podlaska przyciąga turystów swoją historią, kulturą i tradycją. Położona historycznie na pograniczu Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, stanowiąca tereny Galicji Zachodniej, a następnie Królestwa Kongresowego, zwana Osiedlem Jaćwingowskim i Okopami Krzyżackimi, wywodząca swoją historię z czasów osadnictwa kultury wielbarskiej, będąca ośrodkiem patriotycznym związanym z Klasztorem Ojców Paulinów, ale też ważnym ośrodkiem intelektualnym prawosławia, daje turystom możliwość odkrywania zaginionych światów. Choćby tych związanych z obroną Wiednia, kiedy to mieszkaniec Leśnej Jan Michałowicz wielokrotnie przedzierał się przez zasieki tureckie przenosząc wiadomości do Jana III Sobieskiego, podtrzymując opór wiedeńczyków oraz nadzieję na ocalenie.

 

Jakimi atrakcjami mogą się Państwo pochwalić?

Wymienić tu wszystkich nie sposób. Pokrótce zacznijmy od tych najstarszych – stanowisk kultury wielbarskiej rozsianych w dolinie Klukówki. Jeśli występujące stanowiska archeologiczne są dość dobrze udokumentowane to już obecność Jaćwingów oraz Krzyżaków nie jest jeszcze wystarczająco potwierdzona. W XVII wieku tereny zajęte obecnie przez kościół leśniański otaczały fosą i zespalały z fortyfikacjami murowanymi „Wały Leśniańskie” zwane Osiedlem Jaćwingowskim i Okopami Krzyżackimi. Resztki muru do dziś otaczają dziedziniec kościelny i stanowią pozostałości po zniszczonym zamku obronnym. Na jego miejscu, na dębowych palach wybudowany jest barokowy kościół – Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej.

Na przełomie XVIII i XIX wieku został on przebudowany na cerkiew prawosławną – Monastyr Leśniański do którego przybyły mniszki. Prowadziły sierociniec, szkołę, szpital oraz szeroką działalność rolniczą. Przełożoną klasztoru została, ciesząca się dużym poparciem rodziny carskiej, „Katarzyna” Jewgienija Jefimowska, obecnie uznana przez Kościół prawosławny za świętą. Car Mikołaj II przybywał do Leśnej Podlaskiej dwukrotnie: w 1900 i 1905 roku. Specjalnie dla niego wybudowany został piękny, do dziś zachowany, modrzewiowy dom. Kościół katolicki restytuowany został przez zmierzającą do Wołynia I Brygadę Legionów Polskich w 1915 roku.

Z okresem leśniańskiego prawosławia wiąże się historia 300-letniego „Dębu Miłości”. Kiedy praktykujący katolicy pozbawieni zostali swojej świątyni, w tajemnicy przez władzami carskimi odprawiali śluby, chrzty oraz nabożeństwa, chroniąc się w lesie przy dębie szypułkowym. Do dziś jest on chętnie odwiedzany przez zakochanych.

Warto również wspomnieć o istniejących dworach szlacheckich w Droblinie, Ludwinowie, Nosowie oraz Witulinie – domu rodzinnym Franciszka Wężyka dramatopisarza, poety, tłumacza i krytyka literackiego.

Wspomnę również o Państwowym Seminarium Nauczycielskim powołanym w 1916 roku, Liceum Pedagogicznym i obecnej Szkole Rolniczej.

Wjeżdżając do Leśnej Podlaskiej od strony Białej Podlaskiej, przejedziemy przez utworzony w 1967 roku rezerwat przyrody „Chmielinne”, powołany dla zachowania lasu łęgowego.

Właśnie z celem dydaktycznym związany jest obecnie złożony przez Gminę projekt budowy ścieżki edukacji ekologicznej w rezerwacie. Rozpatrzenie wniosku nastąpi już w przyszłym roku.

 

Skoro mowa o projektach... Korzystają Państwo z różnych programów i dofinansowań. Jakie inwestycje zostały ostatnio zrealizowane i jakie są w planach?

W rej chwili realizujemy trzy ważne inwestycje: budowę drogi w miejscowościach Ludwinów i Nowa Bordziłówka, montaż pomp ciepła w ramach programu odnawialnych źródeł energii oraz rozbudowę i modernizację stacji uzdatniania wody. Przed nami kolejne inwestycje związane z modernizacją gospodarki ściekowej, termomodernizacją budynków użyteczności publicznej, rozwojem usług elektronicznych w ramach programu „Cyfrowe Lubelskie”, montażem instalacji solarnych i kotłów na biomasę czy utworzeniem punktu przedszkolnego w miejscowości Ossówka. Korzystamy też z projektów miękkich w zakresie świadczenia usług specjalistycznych dla dzieci niepełnosprawnych oraz wymian międzynarodowych w programie Erasmus +. Właśnie w tym roku nasi uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych odwiedzili i przyjęli swoich partnerów z naszej partnerskiej, francuskiej gminy Mazieres en Gatine położonej w regionie Deux-Sevres.

Oczekujemy na rozpatrzenie wniosków z Programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA dotyczących zakupu dwóch nowych samochodów strażackich. Z własnych środków prowadzimy remonty strażnic. Inwestujmy w sprzęt jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w szczególności tych będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Inwestycji mamy naprawdę dużo, a przyszły budżet zapowiada się rekordowo. Złożone wnioski przekraczają kwotę budżetu rocznego, z czego już podpisałem umowy na połowę tej kwoty.

Ważną inwestycją, którą chcemy zrealizować wspólnie z powiatem bialskim przy udziale środków Narodowego Programu Rozwoju Dróg Lokalnych, stanowi przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Witulin. Do końca grudnia oczekujemy na ostateczną decyzję o przyznaniu środków na budowę ronda, chodników i odwodnienie tejże miejscowości położnej przy głównej trasie, łączącej Białą Podlaskę i Łosice.

Cieszę się, że w gminie jest aktywne społeczeństwo obywatelskie z licznymi organizacjami pozarządowymi. Już w grudniu odbędzie się konferencja organizowana w Leśnej Podlaskiej dotycząca naszej współpracy – samorządu i trzeciego sektora. Współpracujemy od wielu lat, w oparciu o wspólny interes poprawy życia lokalnych społeczności.

Ponieważ obszar gminy jest stosunkowo niewielki, kłopotów przysparza przygotowanie terenów inwestycyjnych, choć w bieżącym roku pod budowę farm fotowoltaicznych przeznaczyliśmy kilka hektarów gruntu. Od lat gmina oferuje najniższe z możliwych stawki podatku od środków transportowych i zaprasza przedsiębiorców do rejestracji aut na naszym terenie. Systematycznie rozbudowujemy system światłowodów dostarczający mieszkańcom nowoczesne łącza internetowe.

W zasobach komunalnych Gminy, ale też w rękach prywatnych, znajdują się nieruchomości, z których można stworzyć domy spokojnej starości. Położone przy zespole parkowym budynki zlokalizowane bezpośrednio przy Bazylice Leśniańskiej oraz bliskość miasta i drogi krajowej A2 podnoszą atrakcyjność projektów i dają inwestorom szanse na realizację ich zamierzeń.

Leśna Podlaska jest gminą o istotnym potencjale rozwojowym i inwestycyjnym, otwartą i nowoczesną, opartą na tradycji i religijności wypływającej z kultu Matki Bożej Leśniańskiej. Ze względu na swoje położenie jest równocześnie dobrym miejscem do zamieszkania i założenia rodziny. Bliskość miasta, dostępność do drogi krajowej, stale modernizowana sieć dróg gminnych i powiatowych, nowoczesny system edukacji i wymian międzynarodowych oraz aktywnie działający sektor pozarządowy dają szanse rozwojowe wszystkim naszym mieszkańcom.

 

Czy gmina Leśna Podlaska stawia na rolnictwo? Dobre gleby, funkcjonująca od lat szkoła rolna...

Rolnictwo to od roku ubiegłego temat dla nas trudny ponieważ związany jest z wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń. Choroba boleśnie doświadczyła naszych hodowców powodując praktycznie likwidację chowu trzody. Gmina Leśna Podlaska nie należy do gmin terytorialnie dużych, gleby stanowią klasy IV i VI, rzadko III. Pomimo tego rolnictwo rozwija się naprawdę dobrze, z pewnością jest to również zasługa działającego od lat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa. Placówka ma pomoce edukacyjne, poletka doświadczalne i 60 ha ziemi, na których uczniowie mogą uczyć się wykonywania prac polowych.

Leśna Podlaska jest gminą okołomiejską. Mieszkańcy Białej Podlaskiej, szukając cichej i przyjaznej okolicy pod budowę domu, coraz częściej wybierają naszą gminę. Dlatego też suma udziału gminy w podatku dochodowym jest ponad dwukrotnie większa od podatku rolnego.

 

zdjęcia: UG Leśna Podlaska

PL

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe