Powiat łukowski stawia na edukację

  • 18.12.2017, 13:58 (aktualizacja 18.12.2017, 15:21)
  • PL
Powiat łukowski stawia na edukację I LO w Łukowie
Szkoły powiatu łukowskiego należą do najlepszych w województwie lubelskim, świetnie prezentują się też na tle całego kraju. Świadczą o tym bardzo dobre wyniki egzaminów maturalnych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe oraz wysokie miejsca w prestiżowych ogólnopolskich rankingach.

Powiat Łukowski jest organem prowadzącym 19 szkół dla dzieci i młodzieży. W liceach uczy się 1416, w technikach 1604, w szkołach branżowych 404 uczniów.

 

Wszechstronnie...

Młodzież może kontynuować edukację w klasach o rozszerzeniach z różnych przedmiotów w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Łukowie, w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Generała Józefa Dwernickiego w Stoczku Łukowskim albo w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym, gdzie dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. klasy mundurowe.

Wyniki naboru potwierdzają, że w ostatnich latach zmniejsza się liczba uczniów wybierających licea, a wzrasta zainteresowanie szkolnictwem zawodowym. W odpowiedzi na oczekiwania kandydatów oraz zmieniający się rynek pracy przygotowano ofertę umożliwiającą uzyskanie kwalifikacji zawodowych – mówi Marzenna Gałach, zastępca dyrektora Powiatowego Zespołu Oświatowego w Łukowie.

W Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie młodzież może kształcić się w zawodzie technik mechanik, technik elektryk, technik handlowiec, technik informatyk i technik pojazdów samochodowych. Uczniowie Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. Aleksandra Świętochowskiego w Łukowie mają do wyboru zawody: technik hotelarstwa, technik kelner, technik technologii żywności, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W Technikum nr 3 w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie można zdobyć kwalifikacje technika informatyka, technika ekonomisty, technika agrobiznesu, technika żywienia i usług gastronomicznych, technika logistyka oraz technika grafiki i poligrafii cyfrowej. Technikum z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół w Stoczku umożliwia uzyskanie zawodu technik pojazdów samochodowych.

Inną możliwość zdobycia zawodu daje kształcenie w oddziałach wielozawodowych szkół branżowych w ZS nr 1 i ZS nr 2 w Łukowie oraz w ZS w Stoczku Łukowskim. W Branżowej Szkole I Stopnia nr 1 w Łukowie od 2016 r. można uczyć się nowego zawodu – kierowca mechanik. Kształcenie specjalne, z którego korzysta 153 uczniów, jest realizowane w Zespole Placówek w Łukowie i w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Henryka Sienkiewicza w Baczkowie.

W każdej szkole zatrudniona jest kadra pedagogiczna z wymaganymi kwalifikacjami oraz specjaliści: pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, oligofrenopedagodzy. Absolwentom zamierzającym studiować szkoły pomagają dostać się do wybranych szkół wyższych – zapewnia dyrektor Gałach.

 

... i na wysokim poziomie

O bardzo dobrych efektach kształcenia szkół świadczą wysokie wyniki egzaminów maturalnych oraz egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Uzyskana w powiecie w 2017 roku zdawalność na poziomie 92 procent jest najwyższym wynikiem z matur w województwie lubelskim i drugim wśród 71 powiatów w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Łukowskie placówki mogą pochwalić się także wysokimi miejscami w prestiżowych rankingach. Wielokrotnie uzyskiwały tytuły Srebrnej lub Brązowej Szkoły w ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych o najwyższych efektach nauczania Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” (T nr 3, I LO, IV LO). ZS w Radoryżu Smolanym trzykrotnie wyróżniono tytułem „Szkoła innowacji”, a w 2017 roku dwoje uczniów IV LO zostało finalistami ogólnopolskiego projektu „Matura na 100 procent”.

Powiat Łukowski dba również o bardzo dobre i bezpieczne warunki nauki i wychowania. Baza dydaktyczna szkół jest modernizowana i unowocześniana. Od 2012 r. I LO w Łukowie korzysta z nowego budynku z wielofunkcyjną aulą. W ZS nr 2 w Łukowie uczniowie przygotowują się do egzaminu zawodowego w pracowniach wyposażonych według standardów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, pełniących funkcję ośrodków egzaminacyjnych, jak sala do nauki zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, w pracowni przystosowanej do nauki w zawodzie kelnera, w profesjonalnej kuchni czy sali bankietowej. W latach 2018-2019 będzie realizowany projekt „Modernizacja infrastruktury kształcenia zawodowego w Powiecie Łukowskim – Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie” na kwotę 8 786 946,49 zł, finansowany z budżetu powiatu w 66% i dofinansowany z RPO WL.

Pracę pedagogów w coraz nowocześniejszych placówkach wspomaga wiele przedsięwzięć i projektów, realizowanych także przy udziale różnych źródeł zewnętrznych. „Pitagoras rządzi!”, „Innowacyjne programy nauczania – pilotaż w ponadgimnazjalnych szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi”, „Archimedes”, „Daj sobie szansę”, „Szkoły nowych możliwości – modernizacja kształcenia zawodowego”, „Równe szanse, równe możliwości”, „Szkoła czyni mistrza”, „Mobilna młodzież uczy się i pracuje”, „Zawodowy staż bez granic” – to tylko niektóre z nich. Wszystkie zadania z zakresu samorządowej edukacji koordynuje CUW – Powiatowy Zespół Oświatowy w Łukowie.

Uczniowie mogą również realizować się w sporcie. Oprócz kompleksów obiektów, wśród których są pełnowymiarowe hale sportowe (I LO w Łukowie, ZS w Stoczku Łukowskim, ZS nr 1 w Łukowie) i dwa boiska z programu „Moje Boisko – Orlik”, do dyspozycji młodzieży są siłownie, strzelnica pneumatyczna czy ring bokserski (ZS w Radoryżu Smolanym). – Nic dziwnego, że wysokie wyniki indywidualne i zespołowe uczniów w sportowej rywalizacji szkół województwa lubelskiego zapewniają powiatowi czołowe lokaty (w 2017 roku II miejsce w województwie) – podkreśla Marzenna Gałach.

 

zdjęcia: materiały własne szkół

PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe