Konstantynów - gmina gospodarna

  • 16.11.2017, 09:56
  • Panorama Lubelska
Konstantynów - gmina gospodarna UG Konstantynów
Rozmowa z Romualdem Murawskim, wójtem gminy Konstantynów

Gmina Konstantynów może pochwalić się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, o które warto dbać...

Nie tylko warto, ale nawet trzeba! Ponad 26 proc. powierzchni gminy zajmują lasy; znajdują się tu obszary NATURA 2000 oraz Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”, ponadto oczywiście rzeka Bug oraz wiele wspaniałych pomników przyrody. To zobowiązuje do podejmowania działań, które pozwolą zachować te zasoby, a jednocześnie umożliwią korzystanie z nich w pełni.

Dotychczas, dzięki projektom unijnym, powstały m.in. nowe przeprawy promowe, utwardzone ścieżki rowerowe i schronisko młodzieżowe w Gnojnie z 40 miejscami noclegowymi, a gmina wystąpiła nawet w jednym z odcinków „Ojca Mateusza”. Dziś, żeby jak najlepiej pokazać nasze najatrakcyjniejsze miejsca, wraz z pięcioma gminami z powiatu bialskiego przystąpiliśmy do partnerskiego projektu „Aktywne Pogranicze” w ramach RPO WL. Gmina Konstantynów aplikuje o fundusze na budowę wieży widokowej na skarpie przy pięknym zakolu Bugu oraz na infrastrukturę przy zbiorniku wodnym w Zakanalu. Trwają też prace projektowe i próby pozyskania funduszy, by przywrócić najcenniejsze walory 15-hektarowego parku wraz z budynkiem pałacu w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Konstantynowie.

 

Nic dziwnego, że stawiają Państwo na środowisko i OZE.

To prawda, zmiany najbardziej widoczne są przy przedsięwzięciach dotyczących ochrony środowiska. 97 proc. mieszkańców jest już podłączonych do sieci wodociągowej, a w pozostałych miejscowościach funkcjonują przydomowe oczyszczalnie ścieków. Duży nacisk kładziemy na inwestycje w odnawialne źródła energii. W latach 2014-2015 dzięki funduszom z RPO WL w gminach Janów Podlaski, Konstantynów i Rokitno powstało 1100 instalacji solarnych (w naszej gminie, która była liderem projektu – 430). Na przełomie lat 2015 i 2016 otrzymaliśmy dofinansowanie z RPO na montaż 50 instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych. Widząc ogromne zadowolenie mieszkańców, którzy posiadają w swoich gospodarstwach instalacje OZE, dziękuję władzom województwa lubelskiego na czele z panem marszałkiem Sosnowskim za uznanie tego typu przedsięwzięć za priorytetowe.

W nowej perspektywie RPO WL na lata 2014-2020 gmina Konstantynów już pozyskała fundusze na budowę 187 instalacji solarnych, 70 instalacji fotowoltaicznych oraz na montaż 16 kotłów na biomasę (pelet). Wartość tego projektu, dofinansowywanego w 85 proc., to kwota 3 402 tys. złotych. Po jego realizacji w przyszłym roku ponad 70 proc. gospodarstw będzie posiadało instalacje solarne, a około 15 proc. będzie korzystało z własnej energii.

Naszą dbałość o środowisko potwierdzają m.in. dwukrotne wyróżnienia w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Lubelskiego oraz WFOŚiGW w Lublinie „Eko Agro Samorząd”.

 

Gmina zbiera liczne laury, również w konkursach nagradzających gospodarność. To zapewne pomaga także w realizacji innych inwestycji?

Rzeczywiście, gmina zdobyła m.in. wyróżnienia „Najpiękniejsza Wieś Podlasia”, wielokrotnie „Mistrz Gospodarności”, „ Perły Samorządu”, czy „Gmina – Lider Samorządności”. Ale nie spoczywamy na laurach, choć własny budżet w wysokości niespełna 16 mln zł nie pozwala na inwestowanie znacznych środków finansowych. Jednak staramy się realizować ważne inwestycje głównie ze wsparciem ze źródeł zewnętrznych. To się udaje, czego efektem jest 5. miejsce w kraju wśród gmin wiejskich za pozyskanie funduszy unijnych na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Priorytetowymi inwestycjami są oczywiście drogi, których na terenie gminy posiadamy 112 km. Wiele z nich wymaga budowy, przebudowy lub remontu. Co roku sięgamy po środki ze źródeł zewnętrznych – zarówno rządowe z Programu Przebudowy Powiatowej i Gminnej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019, czy wcześniejszego programu „schetynówek”, jak i samorządowe z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na remont i modernizację dróg dojazdowych do pól oraz gospodarstw. W roku 2010 pozyskaliśmy środki finansowe z RPO WL na przebudowę siedmiu ulic oraz parkingu w Konstantynowie. Na bieżąco przeprowadzane są remonty dróg o nawierzchni gruntowej.

Wszystkie działania, które podejmuje samorząd, nie byłyby możliwe bez zaangażowania wielu osób: rady gminy, sołtysów, a szczególnie pracowników samorządowych, którym należą się ogromne słowa uznania i podziękowania.

 

Zdjęcia: UG Konstantynów

Panorama Lubelska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe