Gmina Żółkiewka: Ludzie, rozwój, inwestycje

  • 15.11.2017, 13:44
  • PL
Gmina Żółkiewka: Ludzie, rozwój, inwestycje UG Żółkiewka
Rozmowa z Jackiem Lisem, wójtem gminy Żółkiewka

Jest Pan wójtem trzecią kadencję. Jak Pan ocenia współpracę i kontakt z mieszkańcami?

To dzięki wiedzy pozyskanej bezpośrednio od mieszkańców, szczególnie na temat ich potrzeb, mogę być lepszym wójtem, a urząd gminy lepiej wykonuje swoją pracę. Myślę, że mamy bardzo dobry kontakt, zawsze staram się pomagać, również w sprawach osobistych. Zachęcam do zadawania pytań za pomocą naszej strony internetowej, chętnie odpowiemy. Lepiej zwrócić się bezpośrednio do źródła, niż polegać na plotkach.

 

Mijają trzy lata kolejnej kadencji. Czy rozwój gminy jest widoczny?

Poprzednie lata to praca nad pozyskaniem środków, przede wszystkim na działania rozwojowe i integrujące lokalną społeczność – skwery, place zabaw, boiska. W tej kadencji skupiłem się przede wszystkim: na drogach i ochronie środowiska. Bieżący rok jest rekordowy: wartość realizowanych inwestycji to przeszło 14 mln 197 tys. zł.

Za kwotę 450 tys. zł wybudowaliśmy 392 metrów ulicy Konopnickiej (dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego wyniosło 90 tys. zł). Wykonaliśmy również nową nawierzchnię na drodze w Zaburzu (630 m za 360 tys. zł) oraz oświetlenie uliczne w tej miejscowości. Zmodernizowaliśmy drogę w miejscowości Olchowiec-Kolonia (420 metrów nowej nawierzchni za 270 tys. zł). Ponadto, we współpracy z powiatem krasnostawskim, przebudowaliśmy drogi powiatowe na terenie Żółkiewki o długości ponad 3 km. Również w tym roku współpracujemy przy przebudowie kolejnych dwóch odcinków dróg powiatowych (nr 3104 i 3100). W tym roku także, jako gmina, wykonaliśmy inne inwestycje drogowe: budowa drogi łączącej miejscowości Celin i Dąbie (blisko 3,5 mln zł, dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to prawie 2,3 mln zł) oraz modernizacja drogi Dąbie-Siniec (dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego 60 tys. zł, całość – ponad 220 tys. zł). Kolejnym dużym zadaniem z zakresu poprawy drogownictwa jest budowa chodnika przy drodze Borów-Poperczyno długości 1,8 km (wartość to ponad 1 mln zł).

Kontynuujemy również działania prośrodowiskowe. W ubiegłych latach niemal w stu procentach zwodociągowaliśmy gminę. Teraz przyszedł czas na kanalizację. W ramach projektu Demonstrator + - „Innowacyjny system kanalizacji sanitarnej” w miejscowościach: Żółkiew-Kolonia, Rożki i Rożki-Kolonia wykonana została sieć kanalizacji o długości 14 kilometrów oraz 216 przyłączy. Teraz podpisaliśmy umowę z Urzędem Marszałkowskim na dalszą rozbudowę systemu wodociągowo-kanalizacyjnego. Bardzo mnie to cieszy, gdyż skanalizowanie gminy było jednym z moich ważniejszych założeń. Wartość inwestycji to przeszło 3 mln zł, a dofinansowanie – ponad 1,5 mln. Usuwaliśmy też systematycznie azbest – udało się zutylizować niemal 300 ton, a w tym roku otrzymaliśmy na ten cel ponad 15 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Teraz planujemy dalsze działania. Przy pomocy środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, które pokryją aż 85 proc. inwestycji, realizujemy projekt „Odnawialne źródła energii w Gminie Żółkiewka – kolektory słoneczne”. Zamontowanych zostanie 520 instalacji solarnych.

To nie wszystko, co robimy dla środowiska: we wrześniu zakończyliśmy prace nad budową 13 oczyszczalni przydomowych. Było to możliwe dzięki umarzalnej w 25 procentach pożyczce z WFOŚIGW. Ze środków tych skorzystaliśmy także przy rekultywacji gminnego wysypiska odpadów w Woli Żółkiewskiej. Kosztowało to ponad 94 tys. zł, z czego 30 proc. umorzono.

 

Inwestycje robią wrażenie. Czy ma Pan jeszcze inne plany?

Oczywiście, że tak! Planuję przebudowę budynków OSP w czterech miejscowościach, a obecnie intensywnie pracujemy nad dokumentacją pod największą inwestycję spośród dotychczas wykonanych. W planach mam złożenie wniosku o dofinansowanie rewitalizacji gminy. A wszystko dla mieszkańców, bo to oni są najważniejszymi adresatami naszych wysiłków!

 

zdjęcia: UG Żółkiewka

PL

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe