Gmina Wisznice - akcja rewitalizacja

  • 14.11.2017, 08:30
  • Panorama Lubelska
Gmina Wisznice - akcja rewitalizacja UG Wisznice
Sukcesywny rozwój i wychodzenie naprzeciw wyzwaniom, a także konsekwentna realizacja wytyczonych celów to podstawowe narzędzia skutecznego zarządzania gminą Wisznice, co przekłada się na poprawę warunków życia mieszkańców i jej pozytywny w regionie i kraju. Nowa infrastruktura drogowa oraz rewitalizacja terenów wiejskich to tylko jedne z wielu i nie ostatnie działania samorządu.

Gmina Wisznice położona jest w północnej części Lubelszczyzny, na terenie powiatu bialskiego na powierzchni 17 300 ha. W 16 sołectwach mieszkają 5293 osoby. Siedzibą władz gminy jest miejscowość Wisznice. Przez teren gminy przepływa rzeka Zielawa, łącząca partnerstwo Doliny Zielawy. Piękne walory krajobrazowe, obszary chronione Naturą 2000, liczne zbiorowiska leśne, zalew w Horodyszczu – doskonałe miejsce dla wędkarzy i sympatyków wypoczynku nad wodą – to tylko kilka z wielu elementów wyróżniających gminę Wisznice.

Zaletą samorządu jest pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej o czym świadczyć mogą liczne nagrody i wyróżnienia oraz ciągle wzrastająca poprawa warunków szeroko pojmowanej infrastruktury gminnej. W 2016 r. gmina Wisznice zajęła II miejsce w Rankingu Pisma Samorządowego WSPÓLNOTA, podsumowującym wykorzystanie funduszy UE na projekty społeczne obejmujące wydatki bieżące w latach 2007-2015 w kategorii gminy wiejskie. W tym samym roku Wisznice zostały wyróżnione w kategorii gmina wiejska w plebiscycie „Perły samorządu 2016”, którego organizatorem jest „Dziennik Gazeta Prawna”. W marcu 2017 r. Gmina Wisznice ponownie została nagrodzona przez pismo WSPÓLNOTA – tym razem zdobywając III miejsce w kategorii gminy wiejskie.

Rok 2016 upłynął pod znakiem przygotowań do planowanych inwestycji. W 2017 roku samorząd gminy Wisznice uchwalając „Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Wisznice na lata 2017-2023” rozpoczął formalnie skoordynowane działania rewitalizacyjne. W ramach LPR zaplanowano projekty inwestycyjne, obejmujące rewitalizację centrum Wisznic, budowę nowych mieszkań socjalnych i gabinetów lekarskich, mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych, kino oraz zakład opiekuńczo-leczniczy. LPR przewiduje również projekty z zakresu infrastruktury społecznej, tj. aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz nowe miejsca pracy. Rok 2017 to także inwestycje drogowe. Zrealizowano przebudowę drogi gminnej Nr 101675 L w Horodyszczu oraz przebudowę drogi powiatowej Nr 1098L na odcinku Polubicze Dworskie – Polubicze Wiejskie Pierwsze. Obie inwestycje współfinansowane są ze środków UE w ramach PROW. Ruszyła również realizacja projektu „Efektywna gospodarka wodno-ściekowa w gminie Wisznice” współfinansowanego ze środków UE w ramach z RPO WL.

W niedalekiej przyszłości planowana jest modernizacja drogi gminnej Nr 101256L Dubica – Polubicze w obrębie Dubicy oraz realizacja przedsięwzięcia „Promocja niskoemisyjności na terenie gmin północnej Lubelszczyzny”. W ramach tego zadania zostanie zdemontowanych 612 istniejących oświetleń ulicznych i w ich miejsce zostaną zamontowane oprawy LED. Oprawy zostaną zamontowane na istniejących słupach na terenie całej gminy Wisznice. Ponadto, w ramach promocji niskoemisyjności, powstaną kotłownie z kotłami na biomasę w budynkach użyteczności publicznej. Uzupełnieniem działań na rzecz ochrony środowiska i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych będzie również planowana na lata 2018-2020 termomodernizacja nieocieplonych budynków publicznych.

 

na zdjęciu głównym: 6 września 2017r. - gmina Wisznice w całości odebrała inwestycję przebudowy drogi gminnej w Horodyszczu

tekst i zdjęcia: UG Wisznice

Panorama Lubelska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe