W krainie między Bugiem a Krzną - powiat bialski

  • 10.11.2017, 08:31
  • Panorama Lubelska
W krainie  między Bugiem a Krzną - powiat bialski Zbigniew Gwardiak
Powiat bialski jest największym powiatem województwa lubelskiego i trzecim co do wielkości w kraju. Starostą jest tu Mariusz Filipiuk. W skład powiatu wchodzi 19 gmin, w tym 2 gminy miejskie. Przepływająca tędy rzeka Bug jest jednocześnie granicą z Białorusią. Przez jego teren przebiegają najważniejsze szlaki komunikacyjne łączące Europę Zachodnią z Europą Wschodnią i państwami azjatyckimi.

Dolina Bugu to jeden z najczystszych regionów nie tylko Podlasia czy Polski, ale i całej Europy. Rzeka jest niezwykle malownicza. Liczne meandry, zakola, starorzecza, porośnięte dziką roślinnością brzegi, a także bogactwo rzadkich gatunków zwierząt i roślin - to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat. Ze względu na unikalne walory przyrodniczo-krajobrazowe na terenie doliny Bugu utworzono Park Krajobrazowy "Podlaski Przełom Bugu" oraz liczne rezerwaty przyrody i obszary chronionego krajobrazu.

Atrakcyjność powiatu określa także wyjątkowe połączenie kultur: żydowskiej, tatarskiej, olędzkiej, ruskiej. Przede wszystkim jednak - przyjazny charakter ludzi i ich gościnność.

Powiat bialski oferuje dużo możliwości turystom. Mają oni do swojej dyspozycji oznakowane szlaki, ścieżki przyrodnicze, interesujące historycznie miejsca, kościoły, cerkwie, dworki, pałace i… tradycyjną wieś podlaską. Po terenie powiatu można poruszać się oznakowanymi szlakami, m.in. nadbużańskim czerwonym szlakiem pieszym, zaliczanym do najdłuższych i najatrakcyjniejszych szlaków w Polsce. Na teren powiatu bialskiego szlak wkracza w miejscowości Gnojno i przebiega przez 33 kolejne miasta i miasteczka.

Przez powiat, terenami nadbużańskimi, przebiega „Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo” o długości ok. 100 km. Jest to najbardziej rozwinięty rowerowy projekt do tej pory zrealizowany w Polsce.

W powiecie znajduje się szereg zabytków kultury materialnej. Większość z nich ma charakter religijny. Są to m.in.: Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej z cudownym obrazem Matki Boskiej de Guadelupe, Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie, sanktuarium i jedyna na świecie katolicka parafia neounicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Kostomłotach.

Na obszarze między Bugiem a Krzną jest także wiele świeckich zabytków. Wspaniałe i warte obejrzenia obiekty znajdują się m.in. w miejscowościach: Cieleśnica, Terespol, Konstantynów, Rossosz czy Międzyrzec Podlaski. Wizytówkami powiatu bialskiego są: Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie i Stadnina Koni w Janowie Podlaskim – najsłynniejsze gniazdo hodowlane konia arabskiego na świecie.

Powiat bialski to tereny ekologicznie czyste, w większości nieeksploatowane przez zorganizowaną turystykę. Można tu wypocząć z dala od zgiełku, korzystając z bogatej bazy noclegowej „na każdą kieszeń”. Rosnącą popularnością cieszy się agroturystyka skupiona głównie w rejonie nadbużańskim, gdzie wiele wsi i gospodarstw posiada tradycje letniskowe. Turystów przyciągają mało skażone środowisko i leczniczy klimat niektórych miejscowości, możliwość przyjrzenia się życiu na wsi i pracy rolników, pełne grzybów lasy, piękne krajobrazy i zabytki.

Na szczególną uwagę zasługują regionalne wyroby kulinarne. Wiele potraw, których mogą skosztować turyści, znajduje się na liście produktów tradycyjnych. Ser z Zabłocia, kodeński chleb razowy żytni, wędliny z Wisznic, sapieżyński i kodeński kwas chlebowy, nektar św. Eugeniusza (miód ziołowy ojców oblatów) czy sękacz podlaski - to tylko niektóre z propozycji dla smakoszy.

Zapraszamy do powiatu bialskiego, a także na stronę http://www.powiatbialski.eu/starostwo/ oraz profilu powiatu na Facebooku!

tekst: Lokalna Organizacja Turystyczna „Między Bugiem a Krzną”

zdjęcia: Zbigniew Gwardiak

na zdjęciu głównym: Bug w okolicy Kostomłotów (gmina Kodeń)

Panorama Lubelska

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe