I kto tu jest kartoflem?

  • 08.11.2017, 15:20 (aktualizacja 08.11.2017, 15:36)
  • jog
I kto tu jest kartoflem? Ewa Sobkowicz
Niepełnosprawni aktorzy z Lublina w ramach warsztatów terapii zajęciowej „Teatroterapia” przygotowali rap-operę. W tekstach, napisanych przez mamę jednej z uczestniczek warsztatów, opowiadają o swoim życiu i trapiących ich problemach. O wykluczaniu wykluczonych.

Próby do „Opery kartoflanej” trwały trzy lata. Dlaczego kartoflanej? Bo Maria Pietrusza-Budzyńska, twórczyni i szefowa Lubelskiej Teatroterapii, często powtarza swoim podopiecznym: „Nie bądź workiem kartofli, nie daj się przestawiać z kąta w kąt”. Dzięki warsztatom teatralnym, prowadzonym przez nią już od ponad 20 lat, mogą oni nie tylko nabrać większej pewności siebie, ale także przekonać się, co potrafią.

W poruszającym i mocnym spektaklu wytatuowani, rapujący i tańczący niepełnosprawni aktorzy opowiadają o takich sprawach, jak brak miłości i brak pracy, brak sensu istnienia, brak rodziny. Źródłem tych problemów jest oczywiście przede wszystkim choroba, ale bariery przed osobami upośledzonymi stawia też często ich otoczenie, nawet życzliwi opiekunowie.

„Nauczyli samodzielnie przemierzać przez miasto,

Lecz nie wierzą, bym mógł pojąć, jak się robi ciasto.

Mało nas, mało nas do pieczenia chleba,

Ale ciebie, inwalido, nam tu nie potrzeba”.

Pomysłodawczynią spektaklu jest Maria Pietrusza-Budzyńska, która zajęła się też reżyserią i choreografią. Autorem muzyki do spektaklu jest Piotr Kiliański, teksty napisała Danka Mikusz, mama jednej z uczestniczek Lubelskiej Teatroterapii. Tancerzom na scenie (Agnieszka Kmieć, Anna Mikusz, Mariusz Mąka, Andrzej Strumpf, Bożena Ufniarz, Dominika Mendel, Anna Siwko, Michał Piędzia, Ernest Pilipczuk, Michał Dziedzic, Sylwester Sławacki, Ewelina Korzeniowska, Michał Wołoszyn, Alicja Szalerek i Kamil Szalerek) towarzyszy projekcja filmu (aktorzy: Arthur Heldut-Tarnasiewicz, Michał Dziedzic, Agnieszka Kmieć, Anna Siwko i Sylwester Sławacki) oraz głosy profesjonalnych wokalistów: Tomka „Dolara” Dymka, Michała Wilczyńskiego, Oli Ziemby, Adama Sarana, Anny Koziary i Alana Sobkowicza.

Kolejne spektakle:

10 listopada 2017

24 listopada 2017

28 listopada 2017

2 grudnia 2017

6 grudnia 2017

Godz. 18.00

Bilety w cenie 20 zł  - wkrótce do nabycia w kasie CSK

zdjęcia: Ewa Sobkowicz

jog

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe