Nowy Baobab na placu Litewskim

  • 24.10.2017, 13:51 (aktualizacja 24.10.2017, 14:54)
  • red.
Nowy Baobab na placu Litewskim UM Lublin
Na placu Litewskim w Lublinie znów rośnie „Baobab”. Wśród jego korzeni pod powierzchnią placu znalazła się kapsuła czasu. Dla tych, którzy otworzą ją w 800-lecie miasta za sto lat, będzie to kopalnia wiedzy o dzisiejszym Lublinie.

Wyciętą topolę, która górowała nad placem Litewskim przez ponad sto lat, zastąpiła również topola czarna. Nowy Baobab to właściwie jeszcze Baobabek – mierzy 2,5 metra wysokości i 35-40 cm w obwodzie pnia. Do rozmiarów poprzednika brakuje mu więc kilku lat. Jednak topola to jedno z najszybciej rosnących drzew, a także najskuteczniej oczyszczających miejskie powietrze – przypominają znawcy.

Wraz z nowym drzewem pod powierzchnią placu umieszczona została kapsuła czasu, która ma zostać odkopana najwcześniej za sto lat. Znalazły się w niej m.in.: akt lokacyjny Lublina, księga 700-lecia, lubelskie dzienniki wydane 23 października 2017 r. oraz list do przyszłych pokoleń i życzenia mieszkańców. – W tym wyjątkowym roku chcemy wspólnie z mieszkańcami przekazać przyszłym pokoleniom, naszym wnukom i prawnukom, symboliczne pozdrowienia i opowiedzieć o dzisiejszym Lublinie. Jesteśmy dumni z naszego miasta i mamy nadzieję, że nasi potomkowie, za 100 lat, będą czuli dumę z pięknego, dynamicznie rozwijającego się miasta tętniącego życiem – życzył sobie i przyszłym pokoleniom prezydent Krzysztof Żuk.

Do tego czasu młody „Baobab” zapewne dorówna rozmiarami swojemu poprzednikowi. Tymczasem przez najbliższy rok drzewo będzie objęte gwarancją i pielęgnacją przez firmę, która je posadziła.

 

zdjęcia: UM Lublin

red.

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe