KUL ma 100 lat

  • 16.10.2017, 09:34
  • Panorama Lubelska
KUL ma 100 lat Krzysiek dbk/wikipedia.org
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wkroczył w setny rok swego istnienia. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 odbyła się w niedzielę 15 października. Uczestniczyło w niej wielu biskupów, a także Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.

Setna inauguracja roku akademickiego na KUL rozpoczęła się Mszą św. w  Archikatedrze Lubelskiej, którą sprawowało ponad 50 biskupów pod  przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji  Episkopatu Polski. Zdaniem abb Gądeckiego celem katolickiego uniwersytetu jest prawda: - Prawda to coś więcej niż wiedza. Celem poznania prawdy jest poznanie dobra. Prawda sprawia, że stajemy się dobrzy. Dodał również: - jeśli zaistnieje taka potrzeba, katolicki uniwersytet winien mieć odwagę głoszenia prawd niewygodnych, które nie schlebiają opinii publicznej, ale są niezbędne dla obrony autentycznego dobra społeczeństwa.

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński Uniwersytet podkreślił, że uniwersytet stale się rozwija. Dowodzą tego nie tylko nowo  otwierane kierunki hispanistyka oraz doradztwo kariery i doradztwo  personalne), ale przede wszystkim wyraźny wzrost zainteresowania ofertą  edukacyjną KUL. Przypomniał także o licznych wydarzeniach organizowanych przez uczelnię z okazji jubileuszu.

Z kolei Minister Jarosłąw Gowin w inauguracyjnym wykładzie "Polski uniwersytet wobec nowych wyzwań" nawiązał do szeroko dyskutowanej reformy edukacji: - Rzeczy wielkie zaczynały się zawsze od reformy szeroko pojętej edukacji czy nauki. Wicepremier  wyraził nadzieję, że przygotowana  reforma szkolnictwa wyższego będzie impulsem rozwojowym nie tylko dla  polskich uczelni i instytucji badawczych, ale dla całej Polski. Podkreślał również rolę KUL w dziejach Polski: - Jest coś  symbolicznego i pięknego, że odrodzenie państwa polskiego zbiegło się z utworzeniem KUL. Nie sposób wyobrazić sobie, zarówno akademickich  dziejów Polski, jak i historii polskiego katolicyzmu w XX i XXI w. bez  uczelni, która tyle ofiarowała Kościołowi, ojczyźnie i światu.

Podczas inauguracji po raz pierwszy zostały wręczone „Laury  Uniwersyteckie” - Nagrody naukowe im. Ks. Idziego Radziszewskiego,  przyznawane nauczycielom akademickim za wybitne osiągnięcia naukowe. 

Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał w 1918 roku. Przez dziesięć lat funkcjonował pod nazwą Uniwersytet Lubelski, zaś 16 października 2005 roku, na podstawie uchwały Senatu zatwierdzonej przez Episkopat Polski, uczelnia zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W 1938 roku KUL uzyskał prawo do nadawania stopni naukowych. 

Panorama Lubelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe