Miasto pomocne inwestorom

  • 05.10.2017, 08:27
  • Panorama Lubelska
Miasto pomocne inwestorom UM Siedliszcze
Rozmowa z Hieronimem Zonikiem, burmistrzem Siedliszcza

W zeszłym roku, po raz trzeci w historii, Siedliszcze nabyło prawa miejskie. Co to znaczy dla mieszkańców i jak przebiegała procedura nadania tych praw?

Można powiedzieć, że odzyskanie prawa miejskiego dla Siedliszcza stało się zadośćuczynieniem sprawiedliwości dziejowej. Siedliszcze już dwukrotnie posiadało prawo miejskie. W 1548 roku przywilej na lokację miasta Tomisław na gruntach wsi Siedliszcze otrzymali Tomasz i Mikołaj Korybutowie. Następnie w 1760 roku przywilej na lokację miasta Siedliszcze otrzymał Józef Longin Węgleński. Obecnie od 1 stycznia 2016 roku na wniosek mieszkańców, staraniem władz gminy Rada Ministrów przyznała prawo miejskie dla Siedliszcza.

Procedura starań o uzyskanie prawa miejskiego dla danej miejscowości wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych we wszystkich dwudziestu ośmiu sołectwach gminy, w wyniku których ponad 94% opowiedziało się za wnioskiem. Musieliśmy uzgodnić z Głównym Geodetą kraju dokładne granice miejscowości Siedliszcze wraz z dokładnym określeniem całkowitej powierzchni. Rada gminy Siedliszcze musiała podjąć stosowną w uchwałę. Wszystkie te dokumenty zostały wysłane do Ministra Administracji i Cyfryzacji za pośrednictwem Wojewody Lubelskiego wraz z opinią tego organu.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Urzędu Miejskiego i sołtysom za sprawne przeprowadzenie procedur związanych z wnioskiem o odzyskanie prawa miejskiego, także radnym, którzy podjęli stosowną uchwałę . Rada Ministrów przypieczętowała nasze starania wydając stosowne rozporządzenie, które po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym zmienia status miejscowości i nadaje prawo miejskie. Tym sposobem jedno z 28 sołectw w gminie Siedliszcze posiada prawo miejskie. Dla mieszkańców Siedliszcza odzyskanie prawa miejskiego jest dużą satysfakcją, ponieważ wielokrotnie byłem pytany czy to możliwe. Ważne są praktyczne powody. Dzięki temu możemy bez ograniczeń przeznaczać grunty na cele budowlane, ponieważ w miastach grunty nawet wysokiej klasy bonitacyjnej nie są chronione. Dzięki prawu miejskiemu w dalszym ciągu funkcjonuje w Siedliszczu poczta, polityka tej firmy wymaga, by w każdym mieście mieściła się jej placówka. W dużej mierze prawo miejskie przyczyniło się do powrotu posterunku policji do Siedliszcza. Obecnie rozpoczęła się budowa budynku posterunku, ma być oddany do użytku w przyszłym roku.

Mamy nadzieję, że coraz więcej osób osiedli się w naszym mieście Poprawiła się komunikacja publiczna. W Siedliszczu funkcjonuje też szkoła średnia, Zespół Szkół im. Romualda Traugutta. Funkcjonuje też zawodowa szkoła branżowa, kształcąca w kilku zawodach chętnych do zdobycia konkretnego zawodu

 

Panie Burmistrzu – miasto Siedliszcze deklaruje otwartość na inwestorów, a na jego terenie już działa dużo podmiotów gospodarczych. Dlaczego warto wnieść tu swój kapitał?

Obecnie w gminie Siedliszcze zarejestrowanych jest 366 podmiotów gospodarczych, z czego 169 ma status aktywnych. Większość działalności gospodarczej to forma usługowa oraz handel. Największe firmy to: Roltex Siedliszcze, posiadający długoletnie doświadczenie w handlu sprzętem rolniczym, dystrybucją nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, Winyl Pol, prowadzący produkcję min. wykładzin podłogowych i materiałów izolacyjnych, Mosso Kewpie Poland, producent artykułów spożywczych, prowadzący przede wszystkim skup rzepaku, Budrol (skład materiałów budowlanych). Gmina stara się zachęcać inwestorów przez stosowanie niskich podatków i wszelką możliwą pomoc w rozpoczęciu i prowadzeniu działalności gospodarczej na naszym terenie. Atutem jest położenie Siedliszcza przy drodze krajowej S12 oraz to, że przez miasto przebiega droga wojewódzka i sieć dróg powiatowych. Umożliwia to dobry, szybki dojazd do Lublina, Chełma, Łęcznej, czy Krasnegostawu.  Duże znaczenie dla Siedliszcza ma funkcjonowanie Szpitala Rehabilitacyjnego Medica Poland Centrum Rehabilitacji. Szpital cieszy się dużą popularnością i dobrą renomą wśród osób wymagających rehabilitacji. Powstał w miejscu oddziału szpitalnego, zlikwidowanego przez samorząd województwa. Gmina przejęła nieruchomości, znalazła inwestora, dzięki temu szpital funkcjonuje. Budynek szpitala został wyremontowany i rozbudowany.

 

Świeżo upieczone miasto rozwija się. Jakie inwestycje są realizowane i jakie planowane?

Staramy się przede wszystkim inwestować w infrastrukturę. Duża część miejscowości jest wyposażona w kanalizacje sanitarną, w części znajduje się też kanalizacja deszczowa. Obecnie modernizujemy i rozbudowujemy ujęcie wody w Siedliszczu, poprzez budowę kolejnego zbiornika retencyjnego i montaż nowoczesnych systemów dystrybucji wody dla mieszkańców. Rozpoczęliśmy budowę nowego budynku przedszkola w Siedliszczu. Na nasz wniosek Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie buduje posterunek policji, na przekazanej przez gminę działce. Budujemy kolejne drogi o nawierzchni asfaltowej. Na przyszły rok planujemy budowę ulicy Spacerowej.

 

A jakie znaczenie dla miasta ma planowana budowa kopalni węgla kamiennego w okolicach Kulika w gminie Siedliszcze?

Budowa kopalni Jan Karski w Kuliku , w miejscowości położonej w naszej gminie to dla nas nie tylko szansa na rozwój. Kopalnia to przede wszystkim około 2 tysięcy miejsc pracy, pracy dającej mieszkańcom dobre zarobki i stabilną sytuację życiową. Natomiast, jak pokazuje praktyka, obok kopalni powstaje od 3 do 4 miejsc pracy w przeliczeniu na zatrudnionych w kopalni. Dzięki temu wiele osób, także z sąsiednich gmin, oraz Lublina czy Chełma może znaleźć zatrudnienie. Dla samorządów z kolei to wpływy z podatków: od nieruchomości oraz opłaty eksploatacyjnej za wydobycie kopaliny, jakim jest węgiel. Uważam, że nie powinniśmy zaprzepaścić tej szansy. Niestety, nie wszystko zależy od samorządu.

 

Być może nie każdy wie, że z Siedliszczem związane są istotne postaci historyczne. Proszę o tym opowiedzieć.

Siedliszcze ma bogatą historię staramy się to przypominać wydając kolejne książki na ten temat. Niewiele osób wie, że przy rynku w Siedliszczu we wrześniu 1939 roku, podczas kampanii wrześniowej, zginął pułkownik Piotr Bartak dowódca obrony Lublina. Samochód, którym jechał  wraz z towarzyszącymi mu żołnierzami został trafiony pociskiem artyleryjskim. Pochowany został na cmentarzu w Siedliszczu.

Podobnie nasz rodak, Wacław Iwaniuk, poeta emigracyjny, który zmarł w Kanadzie i został sprowadzony po śmierci do Polski. Poeta był wielkim patriotą , walczył na zachodzie Europy przeciwko faszystom.

Z naszej gminy pochodzi także bohatersko poległy w Jaśle starszy strzelec Kazimierz Mazurczak, żołnierz KOP. Samotnie bronił przez cały dzień mostu na rzece Ropie przed doborową jednostką wermachtu. Dzięki temu osłonił odwrót wojsk. Pośmiertnie odznaczony orderem Virtuti Militari. W Jaśle nie zapomnieli o jego bohaterskiej postawie, kultywują pamięć bohatera.

 

Jak zachęciłby Pan turystów do odwiedzenia miasta?

Wszystkich, których interesuje zwiedzanie ciekawych miejsc, zapraszamy do Siedliszcza. W centrum polecam nasz mały skansen. Mamy dużą kolekcję eksponatów z narzędzi i urządzeń dawnych gospodarstw rolnych. W Sali socrealizmu można obejrzeć ciekawe eksponaty z Siedliszcza  i nie tylko. W gminie znajduje się kilka dworków: modrzewiowy w Siedliszczu, w Kuliku i Chojnie Nowym. Osoby z pasją wędkarską zapraszamy nad zbiornik retencyjny w Majdanie Zahorodyńskim, także do leżących obok lasów na grzybobranie. Z myślą o turystach, powstaje  tu baza noclegowa, rozwija się agroturystyka oraz inne formy wypoczynku.

 

zdjęcia: UM Siedliszcze

 

Panorama Lubelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe