Od COP-u do reindustrializacji

  • 04.10.2017, 14:57 (aktualizacja 04.10.2017, 14:57)
  • Panorama Lubelska
Od  COP-u do reindustrializacji
Przemysł cementowy był ważnym ogniwem w wielkim narodowym projekcie społeczno-gospodarczym zwanym Centralnym Okręgiem Przemysłowym (COP) z końca lat 30 - tych XX wieku. Powstało wówczas wiele przedsięwzięć, firm i zakładów w okresie tworzenia okręgu przemysłowego w widłach rzek Wisły i Sanu oraz części województwa lubelskiego. Także istniejąca wówczas Cementownia „Firley” była istotną firmą dla nowych przedsięwzięć gospodarczych. Rozwój inwestycji w ramach COP zahamował wybuch II wojny światowej.

Wspieramy przedsiębiorczość, pracujemy dla mieszkańców

Po wojnie część zakładów odbudowano. W latach 50 - tych wybudowano zaś nowy zakład – cementownię Rejowiec II. Dzisiaj, po 90 latach istnienia przemysłu cementowego na ziemi rejowieckiej, potrzebna jest reindustrializacja tych wielkich terenów przemysłowych, aby na nowo wykorzystać potencjał miejsca. Ten kierunek działań wymusza podjęta optymalizacja organizacyjna w Cementowni. Ograniczony do jednego pieca wypal klinkieru zmierza do zaprzestania produkcji cementu a najbliższych latach. Właściciel zakładu Cementowni REJOWIEC, Grupa Ożarów, wspólnie z miejscowymi samorządami pracuje nad opracowaniem nowej oferty dla potencjalnych inwestorów.

W grę wchodzą dziesiątki hektarów wolnych terenów przemysłowych do ponownego zagospodarowania. Jedną z możliwości nowego uprzemysłowienia jest projekt budowy kopalni węgla kamiennego Jan Karski w Kuliku w gminie Siedliszcze oraz umiejscowienie na wolnych terenach przemysłowych cementowni Zakładu Przeróbki Węgla. To szansa na nowe miejsca pracy oraz pożytki dla samorządu miasta w formie podatków i opłat, które zasilą miejską kasę. Duży zastrzyk finansowy dla miasta pozwoli zaś realizować różne rozpoznane potrzeby mieszkańców. To szansa na dalszy rozwój miasta i tej części regionu lubelskiego.

W ramach planowanych przez samorząd działań mieści się też rewitalizacja terenów przemysłowych, w tym wyeksploatowanego wyrobiska kopalni marglu. Miejski Program Rewitalizacji obejmuje m.in. odnowę dawnych fabrycznych osiedli: Morawinka i terenów wokół cementowni przy ul. Robotniczej. Na rzecz odnowy miasta, w tym podnoszenia estetyki przestrzeni, wpływają też działania Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, m.in. poprzez termomodernizację budynków mieszkalnych co też jest realizacją programu ograniczania niskiej emisji.

Samorząd miasta ubiega się o dotacje z UE na termomodernizację komunalnych budynków mieszkalnych na osiedlach Morawinek i Fabrycznym, jak też rewitalizację terenów i budynków przy ul. Robotniczej. Ważnym zamierzeniem samorządu jest rewitalizacja terenu przy węźle kolejowym, w tym placu dworcowego i sąsiednich działek, m.in. z budynkiem wieży ciśnień.

Przygotowano też we współpracy koncepcję zagospodarowania wyrobiska po kopalni margla, gdzie jeden z wariantów zakłada jego wypełnienie oraz urządzenie terenów rekreacyjnych i platform widokowych. Planowane przez miasto Rejowiec Fabryczny działania wpisują się też w rządowy program Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju oraz zamierzenia, które można określić mianem reindustrializacji, a więc ponownym gospodarczym wykorzystaniem terenów przemysłowych. A wszystko to ma służyć jak najlepiej mieszkańcom. To jest priorytet dla samorządu miasta Rejowiec Fabryczny.

 

Oferta terenów inwestycyjnych na www.rejowiec.pl

tel. 82 5663 277

e-mail: [email protected]

 

Samorządowcy o rewitalizacji Rejowca Fabrycznego

 

Robert Szwed Przewodniczący Rady Miasta:

– Miejski Program Rewitalizacji to szansa na uzyskanie dotacji z UE na projekty służące mieszkańcom. Decyzja Rady Miasta daje wiele możliwości działania na dziś i nieodległą przyszłość. Ważne też jest, że PKP w obszarze rewitalizacji prowadzi prace remontowe tunelu pod stacją kolejową. Istotną sprawą dla mieszkańców jest pozytywny finał dla projektu budowy kopalni węgla kamiennego, w tym powstanie w mieście na wolnych terenach przemysłowych zakładu przeróbki węgla.

 

Stanisław Bodys Burmistrz Miasta:

– Planowane inwestycje w ramach programu rewitalizacji są niezwykle korzystne dla beneficjentów. Samorząd ponosi tylko 5% kosztów projektu. Takie są zasady konkursów.

Reindustralizacja wolnych terenów przemysłowych to duże wyzwanie dla miasta w partnerstwie z cementownią w pozyskaniu przedsiębiorców dla atrakcyjnego obszaru gospodarczego. Samorząd wspiera też lokalnych przedsiębiorców. Atrakcyjne działki w centrum miasteczka już przynoszą efekty (powstająca stacja paliw) i zainteresowanie kolejnych firm do zainwestowania.

 

Henryka Wiśniewska – samorząd osiedla Fabrycznego :

– Opłaciło się czekać na taką sytuację, gdzie można przeprowadzić rewitalizację terenu i budynków przy ul. Fabrycznej i ul. Robotniczej. Ważna jest realność tych projektów, gdyż można otrzymać 95% dotacji z UE. Dostrzegamy też szansę na bardzo potrzebne nowe miejsca pracy w miasteczku.

 

Bogusława Klimek – samorząd osiedla Morawinek:

– Cieszy fakt, że program rewitalizacji daje szansę na odnowienie  naszego osiedla. Oprócz odnowy budynków istotne jet też uporządkowanie terenu osiedlowego.

Realna jest również zmiana wyglądu placu przy budynku danego dworca kolejowego. Zarówno remont budynku przez lokalnego przedsiębiorcę jak też plan samorządu miasta w urządzeniu miejsc postojowych przy stacji PKP i remoncie jezdni przyniesie dobry efekt i podniesie estetykę miejsca.

 

na zdjęciu głównym: Miejski Obszar Rewitalizacji

tekst i zdjęcia: Urząd Miasta Rejowiec Fabryczny

Panorama Lubelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe