PWSZ w Chełmie łączy naukę i przemysł

  • 29.09.2017, 09:36
  • Panorama Lubelska
PWSZ w Chełmie łączy naukę i przemysł PWSZ Chełm
Wywiad z prof. nzw. dr hab. inż. Arkadiuszem Tofilem, Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Już po raz drugi Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie była inicjatorem i organizatorem seminarium: Synergia Nauki i Przemysłu. Skąd tak duża popularność tego wydarzenia?

Już pierwsza edycja seminarium okazała się strzałem w dziesiątkę. W jednym miejscu spotykają się dostawcy urządzeń i nowych technologii, producenci oraz przedstawiciele ośrodków akademickich i szkoleniowych. Seminarium skupiło prawie 500 uczestników, którzy działając razem mogą osiągać o wiele większe efekty, co przybliża ich, a wręcz gwarantuje sukces. Kluczowa i najbardziej ciekawa dla uczestników jest forma seminarium, która przyjmuje głównie charakter prezentacji powiązanych bezpośrednio z pokazami możliwości technologicznych na maszynach. To właśnie wyposażenie naszych laboratoriów jest największym magnesem, ponieważ umożliwia prezentację najnowszych technologii w oparciu o istniejący park maszynowy chełmskiej PWSZ. Dostawcy oraz producenci urządzeń zamierzający prezentować najnowsze rozwiązania nie muszą ponosić wysokich kosztów związanych chociażby z przewożeniem maszyn. Ponadto, jest to dobra okazja szczególnie dla producentów do zweryfikowania informacji na temat potencjału produkcyjnego sprzętu. Pracownicy techniczno-laboratoryjni i naukowi PWSZ dysponują profesjonalną wiedzą techniczną, popartą praktycznym doświadczeniem, w zakresie możliwości wykorzystania aparatury. Dzięki temu producenci otrzymują informację zwrotną na temat urządzeń.

Stwarzamy platformę porozumienia między nauką i biznesem i umożliwiamy wymianę doświadczeń oraz pomysłów. Głównym celem seminarium jest współpraca i integracja trzech bardzo ważnych sektorów, które realnie wpływają na efektywnie działającą gospodarkę. Są to: firmy funkcjonujące na rynku przemysłowym, które są potencjalnymi pracodawcami, zatrudniającymi naszych studentów; producenci sprzętu i dostawcy oprogramowań, którzy projektują i wytwarzają urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności przez te firmy oraz ośrodki akademickie, które powinny oferować efektywne i kompleksowe, a przede wszystkim praktyczne kształcenie studentów na kierunkach inżynierskich.

 

Nie byłoby takich efektów, gdyby PWSZ w Chełmie nie posiadała świetnie wyposażonych laboratoriów.

Seminarium odbywa się w laboratorium, które jest – ośmielam się twierdzić – jednym z najnowocześniejszych w Europie. Z satysfakcją mogę powiedzieć, iż pozyskane środki, głównie z funduszy europejskich, na budowę i wyposażenie kompleksu laboratoriów CSI PWSZ to jeden z największych sukcesów naszej uczelni. Wartość samej aparatury, którą oddajemy do dyspozycji przyszłych inżynierów to około 100 mln złotych, natomiast wartość wraz z infrastrukturą i obiektami to ponad 150 mln złotych.

 

Wizytówką uczelni staje się kształcenie na specjalnościach lotniczych. Dlaczego PWSZ wyspecjalizowała się akurat w tej dziedzinie?

Rzeczywiście, staje się to naszą wizytówką. Są to zawody, które cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku pracy i gwarantują zatrudnienie oraz atrakcyjne warunki finansowe – co jest bardzo istotne dla młodego człowieka rozpoczynającego samodzielne życie.

 

Ostatnio głośno było o podpisaniu porozumienia pomiędzy PWSZ w Chełmie
a dwoma znanymi liniami lotniczymi, węgierskim Wizz Air oraz polskim Enter Air. Co ich przyciągnęło do Chełma?

Porozumienia te są najlepszym potwierdzeniem wysokiego poziomu kształcenia. Umowy o współpracy z liniami lotniczymi Wizz Air oraz Enter Air dają realną korzyść zarówno naszym studentom, jak i przewoźnikom. Przede wszystkim znacznie skracają proces rekrutacji, dają możliwość zapoznania się z warunkami pracy pilotów i rozpoczęcia zawodowej kariery od razu po studiach. Z drugiej strony, linie lotnicze mają dostęp do najlepiej wykwalifikowanych, pełnych pasji, młodych pilotów. Warto dodać, że nasza uczelnia jest jedyną w Polsce i jedną z pięciu w Europie, z którymi linie Wizz Air podpisały takie porozumienie. Pomyślnie przeszliśmy także szereg audytów i certyfikacji, spełniając wszystkie wymagania przewoźnika. Bez wątpienia to nasz duży sukces. Niejednokrotnie zdarzyło mi się już podróżować samolotem gdzie kapitanem był nasz absolwent – jako rektor czuję wielką dumę.

 

A co z mechanikami lotniczymi? Czy ten zawód również jest tak popularny? Czy na tym polu kształcenia uczelnia w Chełmie może pochwalić się sukcesami?

Mechanicy lotniczy to bardzo poszukiwana na rynku pracy specjaliści. W Polsce istnieje kilka ośrodków i instytucji, które oferują możliwość kształcenia w tej specjalności. Niestety, część oferuje tylko atrakcyjną nazwę bez wymaganych uprawnień gwarantujących zdobycie odpowiednich certyfikatów niezbędnych do uzyskania licencji mechanika lotniczego. Kształcenie w PWSZ w Chełmie realizowane jest pod pełnym nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce, który prowadzi pełne szkolenie podstawowe do uzyskania licencji mechanika w kategorii B 1.2. Taki system kształcenia gwarantuje odpowiedni poziom i pełną uznawalność naszych certyfikatów w środowisku lotniczym.

To właśnie nasza uczelnia może pochwalić się wysoką efektywnością szkolenia i najwyższym wskaźnikiem osób, które uzyskały licencje pilota samolotowego, śmigłowcowego oraz mechaników lotniczych. Sukcesy PWSZ w Chełmie zostały docenione przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, dlatego otrzymaliśmy najwyższe dofinansowanie szkolenia lotniczego na 2017 rok ze wszystkich ośrodków akademickich w kraju.

 

Panie Rektorze, wspomniał Pan, że absolwenci PWSZ w Chełmie znajdują zatrudnienie w największych liniach lotniczych, ale czy absolwenci pozostałych kierunków również nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia?

Patrząc na prognozy, dotyczące rozwoju linii lotniczych, jak i przemysłu, jestem przekonany, że nasi studenci mają zagwarantowaną odpowiednią przyszłość na najbliższe kilkanaście lat. Wiemy jak ważna jest wiedza teoretyczna, ale stawiamy głównie na umiejętności praktyczne, najbardziej cenione przez pracodawców. Dlatego staramy się przygotowywać naszych absolwentów tak, aby byli gotowi podjąć prace bezpośrednio po skończeniu nauki. Umożliwiają nam to rożnego rodzaju programy praktyk, chociażby ostatnio realizowany, w którym studenci odbywają półroczne płatne praktyki. Tak długi okres funkcjonowania jest najlepszą drogą do poznania rzeczywistego środowiska pracy oraz oczekiwań potencjalnych pracodawców. Warto również podkreślić, że oferujemy bezpłatnie cały szereg dodatkowych specjalistycznych kursów i szkoleń podnoszących atrakcyjność naszych absolwentów na rynku pracy. Częstymi przypadkami są sytuacje, w których nasi studenci rozpoczynają pracę zawodową jeszcze przed uzyskaniem dyplomu inżyniera wykonując np. zlecone zadania projektowe.

 

Rozmawiamy o pilotach, mechanikach, inżynierach, a więc o osobach, które mają predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych. A co z innymi chętnymi?

W swojej ofercie mamy również kierunki dla osób, które posiadają inne zdolności i predyspozycje. Należy wspomnieć chociażby o kierunkach takich jak: matematyka z informatyką, pielęgniarstwo, filologia angielska, stosunki międzynarodowe, elektrotechnika, budownictwo, czy też rolnictwo. Specjalności, które oferujemy w ramach tych kierunków, również odpowiadają potrzebom rynku pracy, dlatego nasi absolwenci, kończąc studia realizują w przyszłości swoje pasje a jednocześnie, zdobywając wymarzony zawód, otwierają sobie drogę do dalszej życiowej kariery.

Jako Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie podkreślam, że naszym nadrzędnym celem jest oferowanie kierunków i specjalności gwarantujących komfortowy start w życie zawodowe, które zapewni zarówno odpowiedni poziom wynagrodzenia, jak również stabilność w pierwszym, najtrudniejszym etapie życia zawodowego. Tę misję realizujemy od 16 lat i nadal będziemy dokładać wszelkich starań, aby konsekwentnie działać w tym kierunku, współpracując z pracodawcami i jednocześnie obserwując dynamikę i potrzeby światowej gospodarki.

 

Dziękuję za rozmowę.

na zdj. głównym: prezentacja urządzeń i nowych technologii podczas seminarium Synergia Nauki i Przemysłu zdjęcia: PWSZ w Chełmie

Panorama Lubelska

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe