Wiceminister Tobiszowski: Nord Stream 2 to sprawdzian dla europejskiej solidarności

  • 21.09.2017, 15:19 (aktualizacja 21.09.2017, 15:27)
  • Panorama Lubelska
Wiceminister Tobiszowski: Nord Stream 2 to sprawdzian dla europejskiej solidarności Ministerstwo Energii
- Umacnianie dominującej pozycji Rosji jako eksportera surowców energetycznych w Unii jest sprzeczne z koncepcją Unii Energetycznej i priorytetami bezpieczeństwa dostaw – powiedział 20 września 2017 r. podczas otwarcia konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2017 wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

- Nasze stanowisko względem budowy rurociągu Nord Stream 2 jest jednoznaczne. Konsekwentnie przedstawiamy je na forum dyskusji toczących się na ten temat w Unii. Nasz głos jest wyraźnie słyszalny w Brukseli – podkreślał wiceminister Tobiszowski. Dodał, że realizacja tego projektu utrwali podział wewnętrzny UE na linii Wschód-Zachód. – Finał sporu o ten budzący kontrowersje projekt będzie sprawdzianem dla solidarności europejskiej oraz zdolności Unii do egzekwowania stanowionego przez siebie prawa – zaznaczył.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Energii podkreślił także, że Polska konsekwentnie i sukcesywnie wzmacnia swoje bezpieczeństwo energetyczne, prowadząc skuteczną politykę w zakresie restrukturyzacji sektora węgla kamiennego i modernizacji polskiej energetyki, dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego oraz uniezależniania się od importu ropy naftowej.

Dodał, że ważnym elementem wzmacniania bezpieczeństwa jest walka z "szarą strefą" w obrocie paliwami ciekłymi. – Dane z miesięcy po wejściu w życie pakietu paliwowo-energetycznego pokazują znaczne ograniczenie nielegalnego importu paliw oraz zwiększenie oficjalnego ich zużycia w Polsce, a co za tym idzie zwiększenie zakupów u oficjalnie działających dystrybutorów – powiedział wiceminister Tobiszowski. – Przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku paliwowym jest zauważalne w wynikach finansowych polskich spółek naftowych – podkreślił. W tym kontekście przypomniał, że w 2016 r. Orlen wypracował ponad 5,7 mld zł zysku netto, osiągając wynik lepszy o 78 proc. niż w poprzednim roku. Rekordowe w swojej historii wyniki uzyskała również grupa Lotos, która w 2016 r. wypracowała skonsolidowany zysk netto wartości ponad 1 mld zł.

źródło: http://www.me.gov.pl/node/27539

Panorama Lubelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe