Wybory do samorządów uczniowskich w lubelskim

  • 20.09.2017, 10:47
  • Panorama Lubelska
Wybory do samorządów uczniowskich w lubelskim pixabay.com
W ostatni piątek września (29.09) uczniowie i uczennice z kilkuset szkół w całej Polsce, z czego z 13 w województwie lubelskim, będą wybierać samorządy uczniowskie w pełni demokratycznych wyborach. Ogólnopolską akcję Samorządy Mają Głos organizuje już po raz siódmy Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Dobry wybór od początku

Wybory do samorządu uczniowskiego to często dla młodych ludzi pierwsza okazja, by wypowiedzieć się w ważnej dla nich sprawie. Od tego, jak będą zorganizowane, będzie zależała motywacja do angażowania się w sprawy publiczne w życiu dorosłym. – Pokazujemy uczniom i uczennicom, że ich głos ma znaczenie i zachęcamy ich w ten sposób do wyrażania własnego zdania. Aktywny udział w pięcioprzymiotnikowych wyborach do samorządu uczniowskiego to świetna lekcja demokracji – mówi Michał Tragarz, koordynator akcji.

Szkoły, które się zgłoszą do akcji Samorządy Mają Głos, otrzymają pełne wsparcie od CEO, czyli praktyczny poradnik, jak zorganizować wybory, karty do głosowania, propozycje kampanii wyborczych, scenariusze debat, dostęp do platformy dedykowanej dla akcji.

Ogólnopolska akcja wyborów do samorządów uczniowskich jest zwieńczeniem wcześniejszej profesjonalnej kampanii wyborczej. – Kandydaci uczą się przekonywać rówieśników do swoich racji, szukać sojuszników, nazywać najważniejsze sprawy, jakimi chcą się zająć w szkole, korzystać z nowoczesnych mediów – mówi Michał Tragarz. – Przez te 7 lat przekonaliśmy się, że to święto całej szkolnej społeczności, a od młodych samorządowców można uczyć się kreatywności, transparentności i grania fair – dodaje.

Demokratyczne szkoły

W tej chwili do akcji zgłosiło się blisko 350 placówek, z czego 13 w województwie lubelskim. - Zauważamy duże zainteresowanie wyborami. We wszystkich edycjach wzięło w nich udział ponad 2200 szkół, a tylko w ubiegłym blisko 600. To utwierdza nas w przekonaniu, że odpowiadamy na realną potrzebę młodych ludzi – wpływania na najbliższe otoczenie i brania za to odpowiedzialności – mówi Michał Tragarz.

W pełni demokratyczne wybory do samorządu uczniowskiego to pierwszy krok do zostania prawdziwą Szkołą Demokracji. Placówki, które chcą podjąć takie wyzwanie, mogą zgłosić się do programu CEO o właśnie takiej nazwie. Zainteresowani na samym początku przeprowadzają diagnozę funkcjonowania swojej szkoły w obszarach: komunikacja i media, działania uczniów, otwarta szkoła, współdecydowanie uczniów, uczenie się i nauczanie, wybór reprezentacji oraz zasoby i kwestie formalne. Spełnienie kryteriów we wszystkich tych zakresach otwiera drzwi do otrzymania prestiżowego tytuły Szkoły Demokracji. Trwa rekrutacja do programu, a szczegółowe informacje znajdują się na www.szkolademokracji2017.ceo.org.pl.

źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej

Panorama Lubelska

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe