piątek, 29 marca 2024 14:05
Reklama

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W sobotę rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Czy podzielimy się mobilnością?
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Autor: flickr.com

Jak co roku, Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu potrwa od 16 do 22 września. Kulminacyjnym punktem obchodów jest „finałowy” Dzień bez Samochodu. W tegorocznej edycji wydarzenia swój udział swój udział potwierdziło już ponad 1600 miast z 42 krajów, a tematem przewodnim jest hasło „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”.

ETZT połączony z Europejskim Dniem bez Samochodu to wydarzenie, którego celem jest promocja alternatywnych dla samochodu środków transportu w mieście, szczególnie komunikacji miejskiej, rowerów i poruszania się pieszo. Zrównoważony transport oznacza bowiem nie tylko to, że wszyscy szybko i bezpiecznie dotrzemy tam, dokąd się wybieramy, ale także poprawę jakości powietrza w miastach i gminach, ograniczenie hałasu oraz zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej. Stanowi on także szansę na rozwój lokalnej przedsiębiorczości oraz poprawę jakości życia, również w małych ośrodkach miejskich i na terenach wiejskich.

Lublin jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Pod tym względem wyprzedza nas (choć to z pewnością nie jest najbardziej trafne określenie) tylko Łódź. Nie potrafimy się też dzielić przestrzenią. Na lubelskich drogach kierowcy, rowerzyści i piesi stają się śmiertelnymi wrogami, i to czasami dosłownie, bo nasz kraj jest w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o liczbę śmiertelnych wypadków drogowych.

Poszczególne samorządy naszego województwa zrobiły już niemało, żeby ruch samochodowy zrównoważyć rowerowym (nowe, bezpieczne ścieżki rowerowe, rozrastający się system roweru miejskiego). Teraz czas na pieszych? W lutym prezydent Krzysztof Żuk podpisał zarządzenie w sprawie wdrożenia w Lublinie „Standardów pieszych”. Przyznał, że dokument jest efektem zaangażowania partnerów społecznych, przede wszystkim Fundacji Tu Obok, którzy zwrócili się do miasta z pomysłem projektu „Miasto dla ludzi”. – Efekty tego projektu i wypracowane know-how dzięki spotkaniom z mieszkańcami stanowią dla nas kierunek do działań w stronę miasta przyjaznego mieszkańcom. Jest to też kolejny przykład potwierdzający, że dzięki partycypacji społecznej i współpracy na linii miasto-mieszkańcy, jesteśmy w stanie zmieniać Lublin na lepsze – zaznaczył prezydent, ogłaszając podpisanie zarządzenia.

Lubelskie „Standardy piesze” oparte są na idei zrównoważonej piramidy transportowej, w której ruch pieszy traktowany jest priorytetowo przed transportem samochodowym, a nawet zbiorowym i rowerowym. Równolegle do realizacji działań inwestycyjnych, poprawiających dostępność i bezpieczeństwo przestrzeni miejskiej dla jej „niezmotoryzowanych” użytkowników, zakłada m.in. prowadzenie działań promujących chodzenie i kulturę chodzenia. Czy to oznacza, że pieszy w mieście znajdzie się pod ochroną?

W ramach tegorocznych obchodów ETZT w Lublinie, w grupie kilkunastu różnorodnych inicjatyw, przygotowanych zostało szereg atrakcyjnych wydarzeń. Do wspólnych obchodów przyłączył się również Świdnik. Dodatkowo Zarząd Transportu Miejskiego zachęca do darmowych przejazd komunikacją miejską w dniu 22 września – w Europejskim Dniu bez Samochodu – na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego. Pełną listę wydarzeń ETZT w Lublinie i Świdniku (organizatorzy: Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Porozumienie Rowerowe) prezentujemy niżej.

 

Ale najpierw przypomnijmy film zrealizowany przez autorów projektu „Miasto dla ludzi” na rok przed podpisaniem lubelskich „Standardów pieszych”:

 

A tak chodzi się w Rydze (Łotwa):

 

 

Na koniec – coś „ku pokrzepieniu serc”(?) lubelskich piechurów. Znów „Miasto dla ludzi”. Always look on the bright side of life...

 

I już naprawdę na koniec, zapowiedziana...

LISTA WYDARZEŃ ETZT 2017 W LUBLINIE I ŚWIDNIKU:

16 września – sobota
14:00 – Otwarcie Tygodnia Mobilności – akcja petycja „Plac Litewski dla rowerów” – Pl. Litewski
15:00 – Piknik rowerowy z Lubelskim Towarzystwem Retro Cyklistów (+ akcja „200 lat roweru”) – Ogród Saski
15:00 – Przejazd rowerowy szlakiem lubelskich mozaik. Start: Dworzec Główny PKS; oprowadza: Rafał Lis

17 września – niedziela
11.00 – Krajoznawcza wycieczka rowerowa w okolice Lublina. Pl. Dworcowy PKP (zaprasza Stowarzyszenie Rowerowy Lublin). Przebieg trasy: https://www.gpsies.com/map.do?fileId=awgczecihozvwucj

18 września – poniedziałek
7:00 – Akcja „Dzięki, że jeździsz rowerem i komunikacją miejską” – śniadania dla rowerzystów i pasażerów komunikacji miejskiej (PR z ZTM i MPK). Przystanek MPWiK 01, al. Piłsudskiego
17:00 – Spacer pieszy „Śladami lubelskich cyklistów”, ul. Ogrodowa/1 Armii WP; oprowadza: Zofia Jakóbczak

18 września – Świdnicki Dzień Mobilności. (m.in. śniadania rowerowe); więcej na: www.swidnikmiastodlarowerow.pl

19 września – wtorek
14:00 – Zajęcia z bezpiecznej jazdy rowerem po mieście. (TdNiCz/PR). Zgłoszenia: [email protected]
17:00 – Audyt lubelskiej infrastruktury rowerowej z miejskimi radnymi. Start: pl. Wolności. Przejazd po trasie: Pl. Wolności – Narutowicza – Peowiaków – Kołłątaja – pl. Litewski – Zielona – Bajkowskiego – Lubartowska – al. Tysiąclecia – Pl. Zamkowy – Tysiąclecia – Tarasy – Unii Lubelskiej – rondo LL80 – Zamojska – Wyszyńskiego – deptak – Zielona – Radziwiłłowska – 3 Maja – 1. Armii WP – Ewangelicka – Jasna – Wieniawska – Ogród Saski – Lipowa – Narutowicza – Muzyczna.

20 września – środa
11:00 – Happening „Chodniki są dla pieszych” (Pieszy Lublin) ul. Okopowa
Szkolenie z bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście dla kierowców MPK (TdNiCz/PR)
16:00 – Akcja „Rowerem na zakupy” – akcja wręczania rowerzystom toreb pod centrum handlowym CH Tarasy Zamkowe

21 września – czwartek
17:00 – #Rozmowy o mieście. Jak zrównoważyć transport w Lublinie? – spotkanie z prof. Jackiem Wesołowskim – Ratusz, s. 24, IIp.

22 września – piątek – Europejski Dzień bez Samochodu:
12:00-18:00 – Piknik transportowy – Plac Teatralny / Centrum Spotkania Kultur
- lekcje komunikacyjne w trolejbusie (g.12:00-14:30), konkursy z nagrodami
- prezentacja i przejazdy zabytkowym Gutkiem (przystanek Ogród Saski), odjazdy godz. 12:30-14:30
- aktywna scena – akcja dla szkół + konkursy z nagrodami, prezentacja rowerów cargo, gra uliczna, pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej (PCK), Miasteczko Ruchu Drogowego
- nagroda dla dewelopera przyjaznego rowerzystom
18:00 – Przejazd rowerowy ulicami miasta – na rzecz niskokosztowych usprawnień w infrastrukturze rowerowej

Podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu (22 września): każda pierwsza godzina wypożyczenia roweru miejskiego (LRM) będzie darmowa, a posiadacze samochodów (za okazaniem dowodu rejestracyjnego) będą mieli bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w Lublinie.

 

Wszystkie informacje o ETZT 2017: http://etzt.ekolublin.pl

Oficjalna strona European Mobility Week: http://www.mobilityweek.eu/


Podziel się
Oceń

Komentarze