Spotkanie z pradawną kulturą

  • 13.09.2017, 15:20 (aktualizacja 15.09.2017, 10:16)
  • PL
Spotkanie z pradawną kulturą wikipedia.org
Fundacja tanTHEO zaprasza na wyjątkowe „Spotkania w Kulturze Słowian” już 16 września Słomianym Rynku (plac między ul. Targową i Kalinowszczyzna) w Lublinie.

W ten niezwykły dzień na Słomianym Rynku można będzie poznać bliżej świat dawnych Słowian, takich samych jak ci, którzy żyli na wzgórzach Grodzisko i Czwartek ponad tysiąc lat temu i którzy rozpoczęli osadnictwo w miejscu zwanym potem Lublinem.

Dzięki fascynującym odkryciom archeologii doświadczalnej Muzeum Nadwiślańskiego – Oddział Grodzisko Żmijowiska pod kierownictwem Pawła i Hanny Lis poznamy tajniki kuchni słowiańskiej i spróbujemy jej specjałów. Zobaczymy jak dawniej lepiono garnki i produkowano dziegieć. Nauczymy od starożytnych przodków sposobów niecenia i krzesania ognia. Posmakujemy pradawnych ziół i zgłębimy arkana ich możliwości.

Wojowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej zaprezentują uzbrojenie i opancerzenie słowiańskich wojów, walki wojowników słowiańskich oraz rzuty oszczepem i strzelanie z łuku. W programie udostępnią także obóz historyczny, gdzie będzie można zobaczyć i spróbować warsztatu kowalskiego, produkcji świec metodami tradycyjnymi oraz podejrzeć starożytne tkaczki. W międzyczasie wszyscy dorośli i dzieci będą mogli zapoznać się z grami i zabawami plebejskimi oraz nauczyć się kilku starodawnych tańców. Całości towarzyszyć będzie muzyka, pieśni i dźwięki prawie zapomnianych już instrumentów, a na zakończenie posłuchamy koncertu muzyki inspirowanej słowiańszczyzną zespołu SieGra.

Impreza „Na Słomianym Rynku – Spotkania w Kulturze Słowian” odbędzie się 16 września 2017 roku w godzinach 13-19 na Słomianym Rynku (plac między ul. Targową i Kalinowszczyzna) w Lublinie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Impreza odbędzie się w ramach obchodów 700-lecia Lublina. Organizatorem jest Fundacja tanTHEO we współpracy z Radą Dzielnicy Kalinowszczyzna, Fundacją ATOLI, Klubem Osiedlowym ODEON PSM Kolejarz.

 

PROGRAM:

13:00-18:00
starosłowiański obóz historyczny
- warsztat kowalski, tkacki i produkcji świec metodami tradycyjnymi
- stanowiska: rzut oszczepem i strzelanie z łuku, uzbrojenie i opancerzenie słowiańskiego woja
- gry i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych
- pokazy walk słowiańskich wojów
pokazy i warsztaty archeologiczne
- kuchnia słowiańska
- garncarstwo i dziegciarstwo
- krzesanie ognia
- zielarstwo i ziołolecznictwo

15:00-16:00 – warsztaty tańców dawnych

18:00-19:00 – koncert zespołu SieGra

 

Więcej informacji: [email protected] lub 506 536 747.

 

na zdjęciu: kuchnia w jednej ze zrekonstruowanych chat w osadzie w Biskupinie; fot.: wikipedia.org

PL
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe