LITPOLUKRBRIG na ćwiczeniach

  • 13.09.2017, 14:44 (aktualizacja 13.09.2017, 14:49)
  • Panorama Lubelska
LITPOLUKRBRIG na ćwiczeniach the2me/pixabay.com
Aż do 23 września Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada uczestniczy w międzynarodowym ćwiczeniu RAPID TRIDENT-17

Ceremonia otwarcia Ćwiczenia RAPID TRIDENT 17 odbyła się 11 września na terenie Ośrodka Poligonowego w Jaworowie na Ukrainie. W ćwiczeniu udział bierze około 1 800 żołnierzy z 14 krajów, w tym Bułgarii, Kanady, Estonii, Włoch, Gruzji, Litwy, Mołdawii, Norwegii, Polski, Rumunii, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Wśród żołnierzy z krajów i państw NATO oraz państw partnerów NATO uczestniczących w ćwiczeniu znajduje się również grupa oficerów z Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG.

- To duże wielonarodowe ćwiczenie jest w części produktem naszej brygady - stwierdził ppłk Dariusz Czekaj, Zastępca Szefa Sztabu ds. Operacyjnych - Aktywnie uczestniczyliśmy razem z naszymi partnerami z Sił Lądowych USA Europa w procesie przygotowania ćwiczenia, teraz w fazie realizacji, będziemy występować w roli dowództwa szczebla nadrzędnego ( ang. HICON Higher Control) ćwiczących wojsk.

- To ćwiczenie ma na celu dalsze zacieśnienie współpracy z NATO oraz USAREUR (United States Army Europe), co pozwala nam rozwijać nasze możliwości działania, doskonalić współdziałanie z partnerami i zwiększać zaangażowanie w kolejne ćwiczenia - podkreślił Szef Sztabu LITPOLUKRBRIG ppłk Eligijus Senulis.

Podczas ceremonii otwarcia płk David Jordan, dowódca amerykańskiej 45 Brygadowej Grupy Bojowej (45th Infantry Brigade Combat Team) oraz Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina (Joint Multinational Training Group - Ukraine, JMTG-U) powiedział: - Ćwiczenia, takie jak Rapid Trident, dają nam możliwość uczyć się na błędach bez ponoszenia konsekwencji. Każdy powinien wykorzystać tę okazję, skoncentrować się na ciężkiej pracy, gromadzeniu doświadczeń, obserwacji, bo zdecydowanie lepsza jest nauka na błędach na ćwiczeniu, niż na polu bitwy, gdzie może kosztować cenę najwyższą.

Odbywające się co roku ćwiczenia Rapid Trident służą umacnianiu zdolności współdziałania operacyjnego sił zbrojnych Ukrainy, USA oraz innych krajów sojuszniczych i partnerskich. Tegoroczne ćwiczenie odbywa się w dniach 8-23 września 2017 roku na obiektach Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa i Operacji Pokojowych (International Peacekeeping and Securite Centre, IPSC) w Jaworowie na Ukrainie.

Ćwiczenie ma na celu wspieranie interoperacyjności między Ukrainą, Stanami Zjednoczonymi, sojusznikami z NATO oraz krajami partnerskimi. Koncentruje się na operacjach pokojowych oraz stabilizacyjnych. Prowadzone jest na poziomie brygady jako ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, zintegrowane z ćwiczeniem taktycznym z wojskami na poziomie batalionu oraz plutonu.

 

Tekst: Major Tomasz Pędzik

Panorama Lubelska

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe