O poezji w Hrubieszowie

  • 05.09.2017, 14:42
  • red.
O poezji w Hrubieszowie źródło: http://bc.wbp.lublin.pl
9 września Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie im. Stanisława Staszica zaprasza na konferencję z okazji 140. rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana.

W tym roku przypadają aż dwie ważne rocznice związane z wielkim poetą: 22 stycznia minęło 140 lat od urodzin, a 5 listopada obchodzimy 80. rocznicę śmierci Bolesława Leśmiana. Oba te wydarzenia miały miejsce w Warszawie, ale to w Hrubieszowie powstała większość utworów składających się na wydany w 1920 roku tomik „Łąka” (ten z wierszem „W malinowym chruśniaku”).

Poeta był z wykształcenia prawnikiem i w Hrubieszowie przez cztery lata (1918-22) prowadził notariat. Później przeniósł się na podobną posadę do Zamościa, gdzie mieszkał, pracował i pisał do 1935 roku (tu z kolei powstały wiersze z tomiku „Napój cienisty”).

Konferencja z okazji 140. rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana odbędzie się 9 września (sobota) w Hrubieszowskim Domu Kultury (ul. 3 Maja 7). Uroczyste otwarcie o godzinie 11. Hrubieszowskimi i zamojskimi śladami jej bohatera powiodą nas: gospodarz wydarzenia Jerzy Krzyżewski, prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego im. Stanisława Staszica oraz Sławomir Bartnik – prezes Towarzystwa Leśmianowskiego w Zamościu. Oczywiście nie zabraknie także wykładów o innych etapach i aspektach życia poety – rejenta.

Patronat honorowy nad konferencją sprawują: Krajowa Rada Notarialna w Warszawie oraz Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając.

 

PROGRAM KONFERENCJI:

11.00 – Uroczyste otwarcie konferencji i powitanie gości

- Leśmian w Hrubieszowie – Jerzy L. Krzyżewski, prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego im. Stanisława Staszica

- Człowiek i natura w poezji Bolesława Leśmiana – Agnieszka Skubis-Rafalska – zastępca dyrektora Biura Wojewody Lubelskiego w Lublinie

- Dom i ogród Sunderlandów. Miejsce spotkań z historią i literaturą – Łukasz Babula – Muzeum Regionalne w Iłży

- Leśmian-Leśmian – Warszawskie ścieżki poety – Katarzyna Jakimiak – kustosz Muzeum im. Adama Mickiewicza w Warszawie

- Bolesław Leśmian – rejent – Teresa Renata Bodys – sędzia Sądu Okręgowego w Zamościu

- Spacer z Leśmianem po Zamościu – Sławomir Bartnik – prezes Towarzystwa Leśmianowskiego w Zamościu

Podsumowanie i zamknięcie konferencji. Uroczyste złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym pobyt Bolesława Leśmiana w Hrubieszowie.

 

zdjęcie główne: Bolesław Leśmian, pocztówka z serii „Współcześni Pisarze Polscy” (Wydawnictwo Komitetu Głównego Tygodnia Książki Polskiej, 1933); oryginał w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, sygn. U-8489 (31); źródło: http://bc.wbp.lublin.pl

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe