Gmina Miączyn: przedsiębiorczość i piękna przyroda

  • 25.08.2017, 10:55
  • PL
Gmina Miączyn: przedsiębiorczość i piękna przyroda UG Miączyn
Rozmowa z Ryszardem Borowskim, wójtem gminy Miączyn

Panie Wójcie, na stronie internetowej czytamy, że gmina Miączyn jest typowo rolnicza, ale także, że na jej terenie działa ponad 150 przedsiębiorstw. Proszę opowiedzieć o przedsiębiorczości w Państwa gminie.

Mamy bardzo dobre warunki do rozwoju rolnictwa i kreatywnych mieszkańców. W Miączynie zarejestrowanych jest 193 przedsiębiorców, z czego aż 170 mieszka w naszej gminie. 84 przedsiębiorców ma status aktywny. Przeważająca forma działalności gospodarczej to działalność usługowa, warsztaty mechaniczne, zakłady handlowo-usługowe. Jedną z największych jest firma Sobianek, która posiada długoletnie doświadczenie związane z dystrybucją nawozów, węgla, środków ochrony roślin, materiału siewnego oraz skupu zbóż. Kolejna duża firma mająca siedzibę na terenie gminy to PHU ROLMAX Gabriel Kurzyna – zajmuje się sprzedażą części i maszyn rolniczych. Należy też wymienić miączyński oddział firmy ROL-MECH Grażyna i Jan Grześko Spółka z o.o., handlującej ciągnikami i maszynami rolniczymi, nawozami, środkami ochrony roślin i nasionami.

Ponadto, na terenie gminy działa 16 sklepów spożywczo-przemysłowych oraz jedna gastronomia „Kresowy Zaścianek”. Jest to zaścianek kulinarno-artystyczny specjalizujący się w kuchni kresowej, oferujący dania z pieca, ale także inne wydarzenia kulturalne.

 

Sporo dróg gminnych, 11 powiatowych i jedna krajowa przebiegająca przez Miączyn. Czy sieć drogowa pochłania sporą część inwestycji?

Dobre drogi to podstawa skutecznej komunikacji i transportu. Naturalne jest, że należy w nie inwestować i troszczyć się. Gmina Miączyn ma 45 dróg gminnych o łącznej długości 77,9 km, z tego 28,7 km są utwardzone dywanikiem asfaltowym. Pozostałe 49,2 km to drogi utwardzone tłuczniem drogowym, żużlem lub innym materiałem budowlanym. Pomimo, że niektóre sołectwa są bardzo małe lub mają charakter kolonijny (chodzi o dość duże odległości pomiędzy posesjami) staramy się aby do każdej posiadłości wykonać dojazd utwardzony. Takie drogi lepiej wyglądają i dłużej służą. Trudno jest natomiast utwardzać drogi w terenie pagórkowatym, a takie w gminie również są (Czartoria, Gdeszyn, Gdeszyn-Kolonia, Żuków, Świdniki, Horyszów). Zdarza się, że droga utwardzona kamieniem drogowym ulega rozmyciu przez ulewne deszcze.

W roku 2015 wybudowano dwa odcinki drogowe o łącznej długości 74 km za kwotę 400 tysięcy złotych. Natomiast w 2016 roku zmodernizowano również dwa odcinki dróg gminnych o długości 0,86 km za łączną kwotę ponad 300 tys. zł. Na bieżący rok Rada Gminy Miączyn podjęła uchwałę o modernizacji drogi powiatowej Miączyn-Grabowiec – tutaj mowa o kwocie w wysokości 467 tys. zł. Ponadto w bieżącym roku radni zdecydowali, że gmina wykona chodnik dla pieszych przy drodze powiatowej Miączyn – Ministrówka za kwotę 200 tys. zł. Dokończenie budowy chodnika nastąpi w przyszłym roku.

 

Co z pozostałymi inwestycjami? Jakie zostały wykonane, a co Państwo planują?

W zeszłym roku wykonaliśmy inwestycje na łączną kwotę 718 945 zł. Wśród największych można wymienić modernizację dróg gminnych w miejscowościach Zawalów i Horyszów (wartość tych inwestycji to odpowiednio: 148 604 zł i 165 085 zł) oraz kosztującą prawie 233 tys. zł adaptację remizy strażackiej na świetlicę wiejską w miejscowości Żuków. Pozostałe zeszłoroczne inwestycje to między innymi: instalacja nagrzewnic w sali gimnastycznej w miączyńskim gimnazjum na kwotę 34 674 zł, czy montaż oświetlenia ulicznego w Miączynie – koszt to 7000 zł. Również na ten rok planujemy sporo działań. Oprócz wspomnianych: chodnika przy drodze Miączyn – Ministrówka i modernizacji drogi Miączyn – Grabowiec, zaadaptujemy na świetlice wiejskie kolejne remizy. Mowa o miejscowościach: Koniuchy, gdzie wartość przedsięwzięcia wyniesie 300 tys. zł i Gdeszyn-Kolonia – tutaj koszt to aż 380 tys. zł. Ponadto, wykonamy przyłącze kanalizacyjne przy OSP w Niewirkowie-Kolonii za ponad 9 tys. zł, oświetlenie uliczne w Kotlicach za 60 tys. zł, a także zbudujemy za 10 tys. zł parking w Niewirkowie przy świetlicy wiejskiej.

W bieżącym roku planujemy również rozpocząć inwestycję pod nazwą „Energia odnawialna w gminie Miączyn”. Prace przygotowawcze rozpoczęliśmy już w zeszłym roku. Zadanie to dofinansowywane będzie ze środków unijnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ok. 500 gospodarstw domowych otrzyma instalacje solarne.

 

Gmina Miączyn słynie z Rezerwatu Przyrody Popówka. Jest on atrakcją turystyczną czy jednak mało popularnym obiektem? Jak wygląda turystyczna strona państwa gminy?

Nasza gmina jest naprawdę atrakcyjna przyrodniczo. Rezerwat Popówka powstał w 1988 roku jako rezerwat faunistyczny częściowy. Ma na celu ochronę kolonii susła perełkowanego. Popówka obejmuje 53-hektarowe pastwisko o urozmaiconej rzeźbie terenu. Ze względu na unikalną wartość przyrodniczą nasz rezerwat został wpisany na listę obszarów sieci Natura 2000. Nie brakuje także innych walorów przyrodniczych. Jednym z najważniejszych jest ciąg obszarów leśnych pokrywających wzniesienia Działów Grabowieckich. Istniejące kompleksy leśne mają korzystny mikroklimat i bogactwo siedlisk przyrodniczych. Wysokie nasłonecznienie terenu, czyste powietrze oraz cisza to dodatkowe atuty wypoczynku. Tworzy to idealne warunki dla rozwoju różnych form turystyki. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy turystyki historycznej. Mamy wiele obiektów godnych uwagi i polecenia. Wśród nich można wymienić chociażby: kościół parafialny w Miączynie wzniesiony w 1824 roku przez Jana Węglańskiego, ministra skarbu Królestwa Polskiego, byłego właściciela dóbr w Miączynie i Świdnikach, zespół pałacowo-parkowy w Niewirkowie, w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa, Grodzisko w Zawalowie-Kolonii z XIV-XVII w. zwane Zamczyskiem lub Jabłońszczyzną, cmentarz z okresu I wojny światowej w Gdeszynie (jest tam między innymi grób beatyfikowanego ks. Zygmunta Pisarskiego), kapliczka św. Antoniego oraz Mogiła Powstańcza z 1863 r. na pagórkowatym terenie Czartorii. Na terenie naszej gminy funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne. Jest gdzie się zatrzymać, a przede wszystkim – jest co zobaczyć. Zapraszamy wszystkich, którzy szukają nowych pomysłów i kierunków wakacyjnych wojaży.

 

Kilka słów o aktywizacji mieszkańców?

Ekonomia społeczna to bardzo ważna dziedzina życia. Chcąc przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, staramy się pomagać mieszkańcom, wskazując im drogi, wspierając i edukując. Na terenie gminy Miączyn funkcjonują cztery stowarzyszenia, a ich działalność integruje miejscowe społeczeństwo.

Z drugiej strony, istotną rolę w życiu społecznym i w aktywizacji pełnią: sport, kultura i edukacja. Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych są coroczne Dożynki, będące zwieńczeniem trudu naszych mieszkańców. Ostatnie odbyły się 28 sierpnia ubiegłego roku w Żukowie. W tym roku zapraszamy 3 września. Imprezy kulturalne towarzyszą nam jednak znacznie częściej. W styczniu tego roku, na przykład, zorganizowaliśmy we współpracy ze Szkołą Podstawową w Miączynie Międzygminny Konkurs Kolęd i Pastorałek, a 21 lutego odbył się VI Gminny Turniej Wiedzy o Szkodliwości Nałogów, w którym wzięły udział szkoły z terenu naszej gminy. Głównym celem było propagowanie wiedzy na temat szkodliwości uzależnień.

Nie brakuje także imprez sportowych. W lutym odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Gminy Miączyn. 1 czerwca mieliśmy V Gminny Rowerowy Rajd Trzeźwości, a 11 czerwca, we współpracy z Komendą Miejską PSP Zamość, zorganizowaliśmy gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. No i wreszcie, mamy ludowy klub sportowy Olimpia Miączyn, który odnosi sukcesy w piłce nożnej. Jest on ważny nie tylko dla zawodników, ale także dla ich rodzin, dla miejscowych władz i w końcu: dla wszystkich mieszkańców, których łączy kibicowanie drużynie i radość z sukcesów.

Choć nie zawsze jest to łatwe, to staramy się, by wszyscy mogli korzystać z możliwości edukacyjnych i kulturowych.

 

zdjęcia: UG Miączyn

PL

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe