Zwierzyniec – jak w ogrodzie...

  • 22.08.2017, 13:18 (aktualizacja 22.08.2017, 14:07)
  • PL
Zwierzyniec – jak w ogrodzie... UM Zwierzyniec
Jest takie miejsce, skąd nie chce się wyjeżdżać. Gdzie natura uwodzi swym urokiem i zachęca do wielogodzinnego jej kontemplowania. Gdzie dobrze poczują się zarówno amatorzy spokojnych przechadzek jak i miłośnicy aktywnego wypoczynku.

Zwierzyniec to miasteczko położone nad rzeką Wieprz wśród lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jest wymarzonym miejscem wypoczynku. Wspaniałe zabytki i wszechobecna tu zieleń nadają miastu niezwykły urok. Nie bez przyczyny nazywane jest Perłą Roztocza lub Miastem-Ogrodem.

Początki Zwierzyńca sięgają schyłku XVI wieku, kiedy to kanclerz, hetman wielki koronny Jan Zamoyski włączył te tereny do Ordynacji Zamojskiej i rozpoczął budowę swej wiejskiej rezydencji. Dzięki temu Zwierzyniec może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami. Do najważniejszych należą: barokowy „Kościół na wodzie” z freskami Łukasza Smuglewicza, klasycystyczne budynki Zarządu Ordynacji Zamojskiej, Pałac Plenipotenta czy browar z 1806 roku.

Z roku na rok Zwierzyniec wzbogaca swoją ofertę turystyczną. Powstają nowe kwatery i obiekty gastronomiczne. Przybywa atrakcji, z których mogą korzystać turyści podczas wypoczynku. Niezwykle popularne są spływy kajakowe po rzece Wieprz, których organizatorzy dbają o nowoczesny sprzęt i fachową obsługę. Dużą popularnością cieszą się także trasy rowerowe – ich urok zachwyca wielu amatorów tej formy wypoczynku. Warto podkreślić, że przez Zwierzyniec wiedzie trasa Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza Kraśnik – Lwów oraz przepiękna, będąca częścią szlaku Green Velo ścieżka rowerowa o europejskim standardzie. Korzystanie z aktywnych form wypoczynku umożliwiają działające tu wypożyczalnie rowerów i sprzętu pływającego przy Zalewie Rudka. Natomiast dla wielbicieli kąpieli wodnych i słonecznych udostępniamy najpiękniejsze w regionie kąpielisko na Stawach Echo.

Bogata oferta turystyczna to w dużej mierze “zasługa” Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie parku umożliwiają wyznaczone i oznakowane szlaki i ścieżki oraz platformy widokowe przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, ciekawą ofertę edukacyjną proponuje Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN.

Oprócz pięknej przyrody i atrakcji turystycznych, Zwierzyniec może pochwalić się bogatym życiem kulturalnym. Kalendarz imprez stałych wydłuża się z roku na rok. W dużym skrócie przedstawia się on następująco:
- czerwiec: Przegląd Młodzieżowych Orkiestr Dętych;
- lipiec: Przegląd Zespołów Rockowych „Rockowisko”, Dni Zwierzyńca, Zamojskie Dni Folkloru, Festiwal Kapel Ludowych;
- sierpień: Letnia Akademia Filmowa, Lubelskie Spotkania z Tradycją i Kulturą Łowiecką.

Serdecznie zapraszamy do naszego pięknego miasteczka. Słowa, a nawet imponujące zdjęcia to za mało, bowiem urokowi Zwierzyńca trzeba po prostu pozwolić się „uwieść” osobiście! Do zobaczenia!

Więcej informacji na stronie: www.zwierzyniec.info.pl.

 

A już w sobotę 26 sierpnia Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu zapraszają na koncert finałowy II Zwierzynieckich Warsztatów Wokalnych. O godzinie 16 w miejscowym browarze po uczestnikach warsztatów na scenie pojawią się ich mistrzowie: Danuta Błażejczyk, Marek Bałata i Wojciech Myrczek oraz gość z USA – Melanie Charles.

Młodzi adepci sztuki wokalnej (w tym roku zgłosiło się ich około 40 – czterokrotnie więcej niż w pierwszej edycji) szlifują swoje umiejętności od poniedziałku. Po zajęciach codziennie o 21 zapraszają do kina „Skarb” na jam sessions z udziałem publiczności. Będą się one odbywać do czwartku, a na piątek – dzień przed finałowym koncertem – w kinie „Skarb” zaplanowano otwartą próbę generalną.

Więcej informacji na temat II Zwierzynieckich Warsztatów Wokalnych można znaleźć na stronie internetowej organizatorów.

 

zdjęcia: UM Zwierzyniec

PL
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe