czwartek, 18 kwietnia 2024 17:34
Reklama

Żołnierska lekcja

Żołnierze Wielonarodowej Brygady odbyli podróż wojskowo-historyczną przez teren Lubelszczyzny celem poznania i analizy aspektów taktycznych wielkich bitew z różnych epok.
Żołnierska lekcja

Autor: LITPOLUKRBRIG

Jak powiedział ppłk Eligijus Senulis, Szef Sztabu Wielonarodowej Brygady: -Oficerowie z sekcji rozpoznawczej S-2 przeprowadzili analizę studiowanych bitew, przygotowali dokładne mapy i zgłębili szczegóły taktyczne. Dzięki swojej pracy żołnierze LITPOLUKRBRIG nie tylko widzieli miejsca studiowanych wydarzeń, ale także poznali tło historyczne bitew, poznali zamiary dowódców obu stron działań, rozważyli różne warianty działania na polu bitwy. Dodał także: - Uczymy się czerpać z przeszłości, pomaga to uniknąć błędów w przyszłości, rozwija zawodowo i poszerza horyzonty.

Żołnierze z Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej zapoznali się ze szczegółami bitew: pod Komarowem (1920 r.), pod Tomaszowem Lubelskim (1939 r.), pod Osuchami (1944 r.). Odwiedzili także zamek zamojski, wybudowany w latach 1579-1618.

Pierwsza studiowana bitwa - bitwa pod Komarowem była jedną z najważniejszych bitew polsko-bolszewickiej wojny 1920 roku, miała miejsce między 30 sierpnia a 2 września, w okolicach miejscowości Komarów niedaleko Zamościa. Była to jedna z największych bitew kawalerii od 1813 roku i ostatnia wielka bitwa o przełomowym znaczeniu, w jakiej używano kawalerii jako takiej, a nie jako piechoty. Bitwa zakończyła się katastrofą dla sowieckiej 1 Armii Konnej, która poniosła ciężkie straty, z trudem uniknęła otoczenia i całkowitego zniszczenia. Po bitwie morale 1 Armii Konnej załamało się, przestała być ona skuteczną siłą bojową.

Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim między niemieckim Wermachtem a siłami polskimi odbyła się w dniach 18-20 września 1939 r. Była drugą co do wielkości bitwą w trakcie niemieckiej agresji na Polskę, a także największą bitwą pancerną kampanii wrześniowej. W nocy z 18 na 19 września pod Tomaszowem starły się z niemieckim najeźdźcą dwie polskie kolumny czołgów Vickers i TKS, wspieranych przez 11 Pułku Piechoty. Jednak polski atak nie powiódł się, spowodował liczne straty i w konsekwencji żołnierze polscy zostali zmuszeni wycofać się w kierunku na zachodu od Rogóźna.

Bitwa pod Osuchami była największą bitwą partyzancką w Polsce podczas II wojny światowej. Odbyła się w lasach Puszczy Solskiej, w pobliżu miejscowości Osuchy w dniach 25 – 26 czerwca 1944 r., była ona punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej - Sturmwind II (Operacja Huragan II). Bitwa zakończyła się porażką sił partyzanckich, które poniosły ciężkie straty. Obecnie w Osuchach znajduje się cmentarz wojskowy poświęcony poległym partyzantom.

Źródło i zdjęcia: LITPOLUKRBRIG



Podziel się
Oceń

Komentarze