Jakie cechy powinna mieć profesjonalna asystentka stomatologiczna?

  • 11.07.2017, 14:36
  • Admin Admin
Jakie cechy powinna mieć profesjonalna asystentka stomatologiczna?
W gabinetach stomatologicznych, protetycznych i implantacyjnych pracują nie tylko lekarze stomatolodzy i inni specjaliści, ale także asystentki i asystenci, którzy wspomagają ich każdego dnia w pracy. Utrzymują narzędzia dentystyczne w należytym porządku, sterylizują je, a także umawiają pacjentów na konkretne terminy. Kto może zostać asystentką stomatologiczną i jakie cechy powinien prezentować kandydat lub kandydatka na takie stanowisko?

Nowy zawód

Asystentki stomatologiczne od lat pracują w gabinetach dentystycznych i pokrewnych, choć sam zawód jest dość nowy. Należy go uznać za profesję silnie sfeminizowaną, co widoczne jest nie tylko w samych gabinetach stomatologicznych i przychodniach dentystycznych, ale i szkołach policealnych, kształcących kandydatów na asystentki stomatologiczne (http://policealna.gowork.pl/lublin/asystentka-stomatologiczna). Niemniej zdarzają się także panowie, którzy marzą o ciekawej pracy, która daje stałe i stabilne zatrudnienie. Zawód asystentki stomatologicznej jest przeznaczony w pierwszej kolejności dla osób posiadających zainteresowania medyczne i pedagogiczno-psychologiczne. Takie osoby mają dobry kontakt z pacjentami i niejednokrotnie wspierają ich podczas niezwykle stresujących wizyt u dentysty.

Specyfika zawodu asystentki stomatologicznej obejmuje pracę w ścisłej współpracy z lekarzem stomatologiem. Asystentka nigdy nie wykonuje sama żadnych zabiegów u pacjentów, ale przygotowuje ich do leczenia i profilaktyki dentystycznej. Zajmuje się także narzędziami stomatologicznymi - utrzymuje je w należytym porządku, pomaga w obsłudze maszyn, może też opracowywać materiały stomatologiczne do wypełnień oraz wycisków.

Cechy idealnej asystentki stomatologicznej

Ważne jest, aby asystentka stomatologiczna nie tylko posiadała rozległą, sprawdzoną i na bieżąco aktualizowaną wiedzę na temat obowiązków zawodowych, ale także była osobą otwartą, sympatyczną i systematyczną. Powinna doskonalić umiejętności manualne i komunikacyjne, wyróżniać się starannością, dbać o porządek w swoim otoczeniu, być dobrze zorganizowana i sumienna. Ze specyfiki jej zawodu wynika również gruntowna znajomość i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.

Aby zostać asystentką stomatologiczną, należy ukończyć np. szkołę policealną w Lublinie (http://policealna.gowork.pl/lublin) i zdać niezbędne egzaminy. Z dyplomem absolwentka bez trudu zdobędzie wymarzoną pracę w gabinecie lub przychodni dentystycznej, pracowni protetycznej czy implantacyjnej.

 

Artykuł sponsorowany

Admin Admin

Podziel się:


Pozostałe