Frampol inwestuje kompleksowo

  • 07.07.2017, 10:32
  • Panorama Lubelska
Frampol inwestuje kompleksowo
Frampol postawił sobie kolejne ambitne zadanie. Pod koniec maja Rada Miejska przyjęła program rewitalizacji gminy.

Gmina Frampol nie od dziś należy do liderów pod względem pozyskiwania funduszy unijnych, co nie umknęło także uwadze kapituły konkursu „Lider Eurofunduszy”, organizowanego przez redakcję „Panoramy”. Dzięki sprawnemu gospodarowaniu w ostatnich latach poprawiła się sieć drogowa oraz infrastruktura turystyczna i sportowa, znaczne środki zainwestowano też w gospodarkę wodno-ściekową i ekologię. Teraz pora na jeszcze bardziej kompleksowe działania.

 

 

Wzorowa rewitalizacja

 

Do konkursu dotyczącego lokalnych programów rewitalizacji przystąpiło 45 samorządów. W czerwcu ubiegłego roku okazało się, że środki trafią do 38 z nich. – Warto zauważyć, że nasz wniosek został oceniony bardzo wysoko. Równie dobre opinie zebrał tylko projekt puławski – zaznacza Tadeusz Niedźwiecki, burmistrz Frampola. Gmina niezwłocznie przystąpiła do opracowania programu rewitalizacji.

 

Według definicji ustawowej rewitalizacja to „proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji”. – Możemy skoncentrować działania w wyznaczonych obszarach i skierować je do zagrożonych grup społecznych. W celu zapewnienia spójności społecznej i przestrzennej, te działania będą miały szerszy charakter i będą włączały całą społeczność lokalną – tłumaczy Józef Rudy, sekretarz gminy Frampol.

 

W toku analiz i konsultacji z mieszkańcami opracowano dokument dla trzech obszarów: części miasta Frampol, Korytkowa Małego oraz Teodorówki. Rada Miejska przyjęła go 30 maja br. – Zamierzamy zagospodarować rynek we Frampolu, a budynek po byłej przychodni zaadaptować na Centrum Organizacji Pozarządowych. Wyremontujemy też starą plebanię i zmodernizujemy budynek MGOK – wymienia Tadeusz Niedźwiecki. – W Teodorówce chcemy przeprowadzić termomodernizację budynku szkoły podstawowej oraz zmodernizować świetlicę i część mieszkalną budynku komunalnego, a w Korytkowie Małym – zmodernizować świetlicę i dostosować ją do nowych zadań. Mieszkańcy już mają wiele pomysłów na jej twórcze wykorzystanie. W programie znalazły się też projekty skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz wspierające rodziny i młodzież na terenie całego obszaru rewitalizacji i poza nim. – Większość projektów opracowali sami mieszkańcy, w tym młodzież podczas warsztatów prowadzonych w formule „open space” – podkreśla burmistrz Frampola.

 

 

Inwestycje w rozwój

 

Przygotowując się do rewitalizacji, Frampol nie zaniedbuje także bieżących inwestycji. Dzięki środkom unijnym i wcześniej zrealizowanym inwestycjom gmina ma uporządkowaną gospodarkę wodno-ściekową, ponad 600 prywatnych i publicznych budynków czerpie energię prosto ze słońca, a mieszkańcy chętnie korzystają z coraz bardziej dostępnego internetu. Jedna z największych tutejszych atrakcji turystycznych – zalew we Frampolu – po raz kolejny otrzymał rekomendację Green Velo jako „miejsce przyjazne rowerzystom”. Dwa lata temu radni przyjęli plan gospodarki niskoemisyjnej, a w ubiegłym roku rozpoczęto m.in. budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, montaż kolejnych kotłów c.o. opalanych biomasą oraz budowę boiska piłkarskiego Klubu Sportowego „Włókniarz”. Stale poprawia się też infrastruktura drogowa.

 

W tegorocznym budżecie na wydatki inwestycyjne przeznaczono ponad 3 miliony złotych, ale burmistrz przypomina, że należy wziąć pod uwagę także dodatkowo pozyskane środki zewnętrzne. – Największe inwestycje to: budowa kanalizacji w miejscowości Rzeczyce za prawie 2,2 mln zł, adaptacja pomieszczeń na przedszkole w Szkole Podstawowej w Woli Radzięckiej (402 tys. zł) i przebudowa boiska piłkarskiego KS „Włókniarz”, której koszt to około 1 mln zł – wylicza Tadeusz Niedźwiecki. – Ponadto planujemy m.in. zakup samochodu strażackiego dla OSP Komodzianka, wykonanie wiat przystankowych w Niemirowie oraz budowę oświetlenia ulicznego w miejscowościach Pulczynów, Sokołówka i Wola Kątecka.

 

 

zdjęcia: UM Frampol

Panorama Lubelska

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe