Plany rozwoju gminy Goraj

  • 06.07.2017, 10:26
  • Panorama Lubelska
Plany rozwoju gminy Goraj UG Goraj
Rozmowa z Antonim Łukasikiem, wójtem gminy Goraj

Niedawno zakończyły się konsultacje społeczne „Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Goraj na lata 2017-2023”. Jakie przedsięwzięcia zostaną zrealizowane?

 

Dokument opracowano dla jednego obszaru gminy, a mianowicie dla sołectwa Goraj. Wynika to z przepisów prawnych dotyczących możliwości opracowania takiego dokumentu tylko dla najbardziej zdegradowanego obszaru gminy. Nie oznacza to wcale, że na innych obszarach potrzeby rewitalizacji nie istnieją. Zdaję sobie z tego sprawę i myślę, że wspólnie z Radą Gminy będziemy podejmować inicjatywy rozwojowe tych obszarów przy pomocy innych dostępnych środków finansowych. Program złożony jest z wielu różnorodnych projektów. Ujmuje działania w sposób kompleksowy tak, aby uwzględniać aspekt społeczny, ekonomiczny, przestrzenny, techniczny, środowiskowy i kulturowy związany zarówno z danym obszarem, jak i jego otoczeniem.

 

Głównymi przedsięwzięciami będą: kompleksowa adaptacja zdegradowanego budynku GOK w Goraju, uporządkowanie i zagospodarowanie terenów zbiorników wodnych w Goraju w celu nadania im nowych funkcji turystycznych, przebudowa i rozbudowa budynku przedszkola w Goraju oraz jego wyposażenie celem utworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego na terenie gminy i utworzenie targowiska gminnego w Goraju. Ponadto, program obejmuje kompleksowy program aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców obszaru rewitalizacji, rozwój ekonomii społecznej w Goraju oraz zorganizowanie punktu poradnictwa społecznego.

 

 

Goraj jest jedną z najstarszych miejscowości Lubelszczyzny. Czy ma to przełożenie na turystykę?

 

To prawda, w tym roku obchodzimy 640. rocznicę powstania Goraja. Nasza miejscowość ma bogatą historię i położona jest w niezwykle urokliwym zakątku Roztocza. Niestety, słabo rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna sprawiają, że nie mamy zbyt wielu turystów. Ale dobrą stroną tej sytuacji jest spokój i możliwość wyciszenia. Dominuje u nas turystyka rowerowa. Bardzo często w okresie sezonu rowerowego można spotkać tu większe lub mniejsze grupy cyklistów. Z rozmów z nimi wiem, że cenią sobie nasze piękne krajobrazy oraz różnorodne ukształtowanie terenu, bo dzięki czemu podróże nie są monotonne. Ale Goraj to nie tylko piękna przyroda. Są tu również ciekawe pamiątki historii na czele z XVIII-wiecznym kościołem parafialnym p.w. Św. Bartłomieja, cmentarzem parafialnym a także licznymi kapliczkami i figurami. Są to głównie zabytki o charakterze sakralnym, niestety zdecydowana większość zabytków świeckich nie przetrwała próby czasu. Goraj to także świetne miejsce dla wędkarzy, którzy licznie odwiedzają miejscowe zbiorniki wodne.

 

 

Jakie ma Pan marzenia na przyszłość – jakieś szczególne cele, inwestycje..?

 

Planów i marzeń mam całe mnóstwo, jednak lubię o nich wówczas mówić, kiedy stają się rzeczywistością. Udało się to już z budową sieci kanalizacyjnej czy montażem kolektorów słonecznych z wymiennikami ciepłej wody dla ponad 350 gospodarstw domowych.

 

Moim zdaniem gmina to nie tylko określone terytorium, ale przede wszystkim ludzie, ich problemy i oczekiwania. Jeżeli władze gminy są w stanie zaspokoić choćby podstawowe potrzeby społeczeństwa, to poziom życia, a tym samym również zadowolenie mieszkańców, wzrasta. Takich potrzeb jest jeszcze wiele, na przykład: budowa kanalizacji we wszystkich nieskanalizowanych miejscowościach, budowa punktu zrzutu ścieków przy funkcjonującej oczyszczalni, utwardzenie oraz remonty dróg gminnych, przebudowa przedszkola publicznego, dokończenie gruntownego remontu Gminnego Ośrodka Kultury, remonty remiz i świetlic w kilku miejscowościach, montaż brakującego jeszcze w wielu miejscach oświetlenia drogowego, budowa chodników, termomodernizacja budynku Urzędu Gminy, budowa amfiteatru wraz z zapleczem socjalno-sportowym przy stadionie w Zastawiu, budowa i modernizacja już istniejącej małej architektury, jak place zabaw, siłownie napowietrzne i wiele innych, na realizację których potrzeba by zapewne parę kadencji. Jednak to wyborcy decydują, co jest potrzebne.

 

 

Czy trudno jest sprawować urząd wójta?

 

Moim zdaniem u podstaw w sprawowaniu tej odpowiedzialnej i zarazem zaszczytnej funkcji jest wsłuchiwanie się w głosy mieszkańców, a następnie determinacja w realizowaniu zgłaszanych potrzeb. Wiadomo, że potrzeb jest bardzo wiele, a budżet, jak w większości gmin naszego regionu, jest ograniczony. Stąd też trzeba ustalić i realizować zadanie priorytetowe. Na tym polega istota sprawowania władzy. Przez cztery lata byłem blisko ludzi jako radny, ponadto pracowałem przez kilkanaście lat w Urzędzie Gminy, poznałem potrzeby i oczekiwania mieszkańców i znam specyfikę pracy samorządowca, co niewątpliwie pomaga mi w pełnieniu obowiązków związanych z pełnioną funkcją wójta. A trudności zawsze będą. Moim zadaniem jest je pokonywać i z optymizmem patrzeć w przyszłość.

 

 

zdjęcia: UG Goraj

Panorama Lubelska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe