Gmina Księżpol: rozwój, edukacja i turystyka

  • 03.07.2017, 10:18
  • Panorama Lubelska
Gmina Księżpol: rozwój, edukacja i turystyka UG Księżpol
Rozmowa z Lechem Rębaczem, wójtem gminy Księżpol

Panie Wójcie, gmina Księżpol stale pięknieje. Nowe budynki szkolne, ośrodek kultury, coraz lepsze drogi i chodniki, wyczekiwany przez mieszkańców most na Tanwi – to tylko niektóre z inwestycji, jakie udało się Państwu zrealizować w tej kadencji. Z których samorząd gminy jest najbardziej dumny?

 

Zrealizowaliśmy wiele inwestycji, jak np. budowa sali gimnastycznej z zapleczem przy Szkole Podstawowej w Rakówce, budowa świetlicy sportowej w Księżpolu, budowa świetlicy w Markowiczach, budowa mostu na rzece Tanew w Zyniach, remonty i budowy dróg w Korchowie Pierwszym, Markowiczach, Majdanie Nowym, Księżpolu, Zyniach, utwardzenia placów przy remizach OSP w Zawadce, Rakówce i Korchowie Drugim oraz przy świetlicy w Starym Lipowcu. Ważnym zadaniem był także remont mostu i dróg dojazdowych w Pisklakach, który gmina wykonała wspólnie z samorządem powiatowym i gminą Łukowa, czy remont GOK-u w Księżpolu. Wymieniono także wiaty autobusowe, remontowano oświetlenie, powstały siłownie zewnętrzne w Markowiczach i Majdanie Starym, place zabaw w Płusach, Korchowie Drugim, Budzyniu i Zawadce. W Majdanie Starym, Majdanie Nowym, Rogalach, Korchowie Pierwszym, Księżpolu i Starych Królach powstały nowe odcinki chodników. Wyremontowano także remizę OSP w Korchowie Pierwszym i rozbudowano remizę OSP w Zyniach.

 

Najbardziej dumni jesteśmy z budowy sal gimnastycznych przy szkołach oraz budowy mostu na rzece Tanew w miejscowości Zynie. Starania o środki na dofinansowanie tej inwestycji trwały od 2008 roku, w 2015 r. postanowiliśmy wybudować most ze środków budżetu gminy. Inwestycja w sposób zasadniczy rozwiązała problem komunikacyjny nie tylko mieszkańców Zyń i Zań, ale generalnie wszystkich mieszkańców gminy.

 

 

A jakie są plany samorządu na najbliższe lata?

 

W planach mamy już kolejne inwestycje, jak np.: budowa Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu, budowa chodnika w Markowiczach, świetlicy w Majdanie Starym i Borkach, sali gimnastycznej w Korchowie Pierwszym, przebudowa budynku po byłej szkole w Zawadce, a także budowa nowych placów zabaw i siłowni plenerowych w Majdanie Nowym, Cegielni Markowicze, Starych Królach, Borkach, Płusach i Korchowie Drugim.

 

 

Gmina dba także o środowisko naturalne. Jest w całości zwodociągowana, a mieszkańcy coraz więcej energii czerpią z odnawialnych źródeł...

 

To prawda, gmina jest w całości zwodociągowana, na jej terenie działają dwie nowoczesne oczyszczalnie ścieków: w miejscowości Księżpol oraz Płusy. Obecnie opracowywany jest projekt rozbudowy oczyszczalni ścieków w Księżpolu oraz budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowościach położonych w północnej części gminy.

 

W 2014 roku zakończyliśmy dużą inwestycję, jaką było wybudowanie 992 zestawów solarnych na budynkach prywatnych i na budynkach użyteczności publicznej. Dzięki tej inwestycji ponad połowa gospodarstw domowych w gminie pozyskuje ciepłą wodę użytkową z odnawialnych źródeł energii. Otrzymaliśmy również dofinansowanie na realizację zadania pn. „Odnawialne źródła energii w Gminie Księżpol”. Jest to kolejny etap tej inwestycji, w ramach którego wybudujemy 160 zestawów solarnych. Oznacza to, że wszyscy chętni właściciele domów na terenie gminy będą mieli „za darmo” ciepłą wodę użytkową.

 

 

Choć Księżpol jest gminą rolniczą, wielu mieszkańców znajduje pracę także w zawodach pozarolniczych. Jak układa się współpraca samorządu z działającymi na tym terenie przedsiębiorcami?

 

Na terenie gminy funkcjonuje ok. 240 przedsiębiorstw. Staramy się tworzyć jak najlepsze warunki dla działania przedsiębiorstw – od dużych, takich jak Zakład Ceramiki Budowlanej Leier Markowicze S.A., poprzez Masarnię, Piekarnię, Zakłady Stolarki Okiennej z PCV i Aluminium, zakłady produkujące siatkę techniczną i ogrodzeniową, po mniejsze zakłady stolarki budowlanej.

 

 

Zielona, czysta gmina Księżpol przyciąga coraz więcej turystów (podobno nawet aż ze Śląska). Jakie atrakcje szczególnie poleciłby im Pan?

 

Nasza gmina może poszczycić się wieloma wyjątkowymi walorami kulturowymi i historycznymi, wśród których przede wszystkim należy wymienić cenne obiekty i obszary zabytkowe – między innymi: kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu, kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, wybudowany w latach 1903-1906 jako cerkiew prawosławna, a w 1919 roku zamieniony na kościół katolicki, cmentarz unicki w Księżpolu wytyczony na początku XIX wieku, cmentarz rzymskokatolicki w Majdanie Starym (dawniej greckokatolicki i prawosławny) założony w 1866 r., a także rządcówka Ordynacji Zamojskiej w Majdanie Nowym – dworek murowany, wybudowany ok. 1870 r., pozostałość po siedzibie Administracji Klucza Księżpolskiego Ordynacji Zamojskiej.

 

Cennym zabytkom towarzyszą wysokiej rangi walory przyrodniczo-krajobrazowe, takie jak: pieszy Szlak Walk Partyzanckich, ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Młodzie”, czy szlaki rowerowe: Szlak im. Tadeusza Iwanowskiego oraz Szlak Zaborszczyzny.

 

Dzięki wyjątkowym walorom przyrodniczym i krajobrazowym na terenie naszej gminy można nie tylko odpocząć, ale również aktywnie spędzić czas, na przykład na jednej z ostatnich w Europie nieuregulowanych rzek – Tanwi, gdzie spływy kajakowe organizuje wiele grup zorganizowanych i niezorganizowanych.

 

na zdjęciu głównym: boisko przy ZS w Majdanie Starym; zdjęcia: UG Księżpol, wikipedia

Panorama Lubelska

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe