Powiat biłgorajski: wykorzystujemy wszystkie możliwości

  • 29.06.2017, 14:26 (aktualizacja 29.06.2017, 18:42)
  • PL
Powiat biłgorajski: wykorzystujemy wszystkie możliwości Starostwo Powiatowe w Biłgoraju
Rozmowa z Kazimierzem Paterakiem, starostą biłgorajskim

Biłgoraj to ważny punkt na gospodarczej mapie Lubelszczyzny. Jakie inwestycje zostały zrealizowane w ostatnich latach i jakie są planowane?

 

Naszymi priorytetami są: poprawa i rozwój infrastruktury drogowej. W ostatnich 4 latach wybudowaliśmy i przebudowaliśmy w sumie 177 km dróg za 60 mln złotych. Prawie 50 procent tej kwoty to środki zewnętrzne pochodzące z budżetu państwa – z Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych, Funduszu Powodziowego – usuwania klęsk żywiołowych, rezerwy subwencji ogólnej, a w ostatnim okresie z programu leśnego.

 

Inwestujemy także w oświatę. W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę boiska wielofunkcyjnego przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej za 1,5 mln zł, w tym roku budujemy boisko przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących za 1,6 mln zł. Na obie inwestycje pozyskaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Te szkoły zawodowe nigdy nie miały takich profesjonalnych obiektów sportowych. Konieczne jest dalsze inwestowanie w oświatę. Mam tu na myśli remonty sal gimnastycznych w naszych szkołach. Widzę też potrzebę działań inwestycyjnych w obszarze służby zdrowia. I oczywiście, nadal musimy pracować na rzecz poprawy jakości naszych dróg powiatowych.

 

 

A co z bieżącymi inwestycjami?

 

W tym roku podpisaliśmy umowę na dofinansowanie projektu pt. „Wysoka jakość kształcenia zawodowego uczniów – większe szanse zatrudnienia”. Jego wartość to 3,5 mln zł. Jest to projekt skierowany do młodzieży uczącej się w naszych szkołach zawodowych. Skorzysta z niego 800 uczniów i 11 nauczycieli. Kolejnym naszym dużym szkolnym projektem, na dofinansowanie którego umowę podpisaliśmy w połowie czerwca, jest „Wzrost potencjału edukacyjnego 3 szkół zawodowych Powiatu Biłgorajskiego poprzez wykonanie prac modernizacyjnych oraz zakup wyposażenia”. Jego wartość to 3,5 mln zł, gdzie wysokość dofinansowania z EFRR wynosi prawie 3 mln zł. Programem objęte są nasze szkoły zawodowe: ZSZiO, RCEZ, ZSBiO, w których wyremontujemy 5 warsztatów, zakupimy 136 sztuk wyposażenia. Będą to nowoczesne, odzwierciedlające wymogi rynku pracy, urządzenia do diagnostyki samochodowej, profesjonalnej obróbki metalu oraz profesjonalnej nauki zawodu w branży budowlanej.

 

Poza tym, trwa wieloletni projekt „e-Geodezja – cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego” o wartości 14,5 mln zł. Chodzi o ujednolicenie geodezyjnych baz danych i wprowadzenie ich do platformy cyfrowej, zgodnie z prawem geodezyjnym. Wszystko po to, aby ułatwić korzystanie z zasobu geodezyjnego mieszkańcom, firmom projektowym oraz inwestorom.

 

Jesteśmy przygotowani do realizacji tzw. megaprojektu drogowego. W naszym powiecie będzie to 14 km drogi łączącej gminy Księżpol, Biszczę i Potok Górny. Wartość zadania to 11,5 mln zł, a dofinansowanie wynosi 6,8 mln zł. Staramy się także o pozyskanie środków na termomodernizację za kwotę 22 mln zł. Chodzi o poprawę efektywności energetycznej 7 naszych jednostek: są to szkoły ZSZiO, RCEZ, ZSS, MDK, ośrodki pomocy: DPS Teodorówka oraz Kombatantów, a także Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

 

 

Czy można powiedzieć, że powiat biłgorajski jest istotnym beneficjentem środków unijnych, czy jednak są niewykorzystane możliwości w tym zakresie?

 

Powiat biłgorajski od wielu lat wykazuje dużą aktywność w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich 4 lat, uwzględniając rok bieżący, nasz powiat zrealizował, bądź realizuje, łącznie 26 projektów, w których środki z Unii Europejskiej to około 60 mln złotych, wkład powiatu wyniósł niespełna 5,7 mln zł. Z tych środków realizowaliśmy i realizujemy zadania w obszarze drogownictwa, oświaty, pomocy społecznej i rynku pracy. Od lat mamy najniższe bezrobocie w województwie lubelskim. Obecnie wynosi ono 6 proc. i nadal spada.

 

 

Powstaje tzw. sieć szpitali – czy będzie to miało duży wpływ na służbę zdrowia w Biłgoraju?

 

Czekamy na oficjalną listę sieci szpitali zakwalifikowanych do programu. Wiem, że powinna być opublikowana pod koniec czerwca. W 2010 roku szpital w Biłgoraju wydzierżawiliśmy spółce Arion. Jesteśmy w stałym kontakcie z zarządem spółki oraz z załogą szpitala. Na bieżąco monitorujemy jej działania. Z raportami z funkcjonowania szpitala zapoznaje się zarówno Zarząd Powiatu jak i radni Rady Powiatu. Zadania z zakresu opieki zdrowotnej dla mieszkańców naszego powiatu są i nadal będą zabezpieczone oraz realizowane.

 

 

Państwa region nie narzeka chyba na brak turystów? Nie brakuje ciekawych obiektów przyrodniczych i zabytkowych. Jednak, czy turystyka wymaga stałego rozwoju i uwagi lokalnych władz, czy „radzi” sobie sama?

 

Zgodnie ze strategią rozwoju województwa lubelskiego, priorytetem rozwoju naszego powiatu jest rozwój w oparciu o zasoby przyrodnicze i kulturowe. Odkąd powstał samorząd powiatowy działamy na rzecz naszej lokalnej turystyki. Każdego roku wykładamy kilkadziesiąt tysięcy złotych na wydawnictwa promocyjne: albumy przyrodnicze, mapy, przewodniki turystyczne. Wyznaczamy szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i samochodowe oraz zajmujemy się ich konserwacją. Mamy własny punkt informacji turystycznej. Każdego roku organizujemy powiatowe obchody Światowego Dnia Turystyki, wyróżniając osoby działające w tym obszarze. Aktualnie na terenie powiatu funkcjonuje 20 szlaków rowerowych, 11 pieszych i 13 ścieżek edukacyjnych. Jest u nas Roztoczański Park Narodowy oraz parki krajobrazowe: Szczebrzeszyński, Krasnobrodzki, Lasów Janowskich i Puszczy Solskiej. Mamy piękną przyrodę i, co najważniejsze, zdrowe środowisko. Zapraszamy do powiatu biłgorajskiego!

 

 

Atrakcje turystyczne powiatu biłgorajskiego

 

Zagroda Sitarska w Biłgoraju – obiekt budownictwa sitarskiego z roku 1810, a po sąsiedzku piękne Miasteczko Sitarzy.

W miejscowości Bukowina można obejrzeć ponad 400-letni drewniany kościół wyznania rzymskokatolickiego.

Florianka to osada leśna ze stajenną hodowlą konika polskiego, otoczona bogactwem wielości gatunków drzew i krzewów. Jest to pozostałość po szkółkach Ordynacji Zamojskiej.

Górecko Kościelne – kult św. Stanisława bp. sięga tam XVII w.

Zbiornik wodny Biszcza – Żary ma 44 ha lustra wody i średnią głębokość 1,85 m.

Rezerwat Czartowe Pole chroni odcinek rzeki Sopot, występują tu malownicze progi skalne. Są też ruiny papierni wybudowanej w 1729 roku, zniszczonej w pożarze w 1883 roku.

Piekiełko leży na terenie gminy Józefów. Pomnik przyrody nieożywionej na wzgórzu Kamień (348 m n.p.m.).

Rezerwat Szum – utworzony dla ochrony przełomowego odcinka rzeki Szum.

Osuchy – miejsce największej w Europie bitwy partyzanckiej z okresu II wojny światowej z 25-26 czerwca 1944 roku.

Kamieniołom w Józefowie to najbardziej rozległy kamieniołom na Roztoczu Środkowym.

Rezerwat Obary – ponad 80 hektarowy obszar bagien, gdzie chronione jest torfowisko przejściowe i wysokie oraz bardzo rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

 

 

zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Biłgoraju

PL

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe