Sukces lubelskiego Teatru Muzycznego

  • 27.06.2017, 15:14 (aktualizacja 30.06.2017, 16:45)
  • jog
Sukces lubelskiego Teatru Muzycznego Anita Kot / Mazowiecki Teatr Muzyczny
Tym razem jeszcze bez statuetek, za to z prestiżowymi wyróżnieniami. Teatr Muzyczny w Lublinie zadebiutował na ogólnopolskiej gali Teatralnych Nagród Muzycznych.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury to od przeszło dekady jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń dla publicznych teatrów muzycznych w całej Polsce. W tegorocznej, jedenastej edycji gali, ze sceny Filharmonii Narodowej po raz pierwszy usłyszeliśmy nazwiska lubelskich artystów. Wyróżnienia otrzymali wokalista musicalowy Jakub Gąska oraz tancerze klasyczni: Chisato Ishikawa i Filip Krzyżelewski. Choć tym razem bez statuetek, lublinianie są zadowoleni ze swojego „debiutu”. – To dla nas wszystkich duży sukces – zaznacza Jakub Gąska. – Już sam udział w tak prestiżowym wydarzeniu jest wielką nobilitacją, a przecież konkurencja była ogromna.

Jak deklarują organizatorzy z Mazowieckiego Teatru Muzycznego, ideą przewodnią konkursu jest wyróżnienie osób, które swoim kunsztem wpłynęły na obraz kultury muzycznej w Polsce, ale również kreowanie przestrzeni do wymiany poglądów i wyznaczania kierunków rozwoju tej szczególnej dziedziny sztuki. Dlatego co roku dyrektorzy czołowych scen muzycznych w kraju zgłaszają najlepszych twórców i wykonawców, a laureatów wybiera kapituła złożona z wybitnych znawców muzyki operowej, operetkowej i musicalowej oraz sztuk teatralnych. W jej składzie zasiadają: prof. Izabela Kłosińska, Tatiana Kwiatkowska, prof. Zofia Rudnicka, Jacek Boniecki, prof. Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski, Jan Szurmiej oraz dyrektor MTM Iwona Wujastyk. W tym roku zgłoszeń było blisko sto.

Teatralne Nagrody Muzyczne są jedynym w naszym kraju wydarzeniem, podczas którego w imieniu całego środowiska teatralno-muzycznego możemy podziękować wszystkim jego twórcom – od reżyserów spektakli i śpiewaków, poprzez tancerzy, choreografów, autorów scenografii i kostiumów, po artystów plastyków tworzących plakaty – podkreśla dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury, Iwona Wujastyk. – Dlatego zależy nam, by formuła konkursu była jak najszersza. W tym roku po raz pierwszy wyróżniliśmy tancerzy współczesnych, w XII edycji rozszerzymy formułę o dokonania teatrów nie tylko stricte muzycznych, a laureatów wybierać będzie również publiczność. Już dziś zapraszam wszystkich do udziału w przyszłorocznej edycji Nagród.

Gala odbyła się 24 czerwca w Warszawie. Gośćmi specjalnymi i gwiazdami wydarzenia byli: Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy (poziom koncertu i entuzjazm publiczności każe prognozować, że udany debiut nie będzie ostatnim występem zespołu podczas Teatralnych Nagród Muzycznych) oraz Sławek Uniatowski, który w Filharmonii Narodowej zaprezentował się w repertuarze Franka Sinatry. Imprezę poprowadził Artur Orzech.


jog
zdjęcia: Ewa Sobkowicz / Teatr Muzyczny w Lublinie; Anita Kot / Mazowiecki Teatr Muzyczny

 

 

Warszawa zdobyta!

 

Dla „Panoramy”: Iwona Sawulska, dyrektor naczelna Teatru Muzycznego w Lublinie

 

Teatralne Nagrody Muzyczne to wielkie święto muzyki i teatrów muzycznych z całej Polski. Dlatego cieszę się, że w tym roku także nasz Teatr wziął w nim udział. Można powiedzieć: nareszcie, bo przez długie jedenaście lat Lublin nie uczestniczył w tym prestiżowym wydarzeniu.

Owszem, przygotowanie pierwszych zgłoszeń do konkursu było bardzo pracochłonne. Należało zebrać i opracować dossier artystów, skompletować materiały audiowizualne. W teatrze zawsze jest dużo pracy. Występujemy, przygotowujemy kolejne premiery, zgodnie z naszą misją popularyzując sztuki teatralno-muzyczne wśród mieszkańców Lubelszczyzny i nie tylko... Jednak wszystko udało się pogodzić i nareszcie także Teatr Muzyczny w Lublinie dołączył do grona scen nagradzanych na tym tym prestiżowym ogólnopolskim forum.

Warszawa została zdobyta. Może jeszcze nie podbita bez reszty, ale zdobycie wyróżnień w tak prestiżowym konkursie (do organizatorów napłynęło 90 zgłoszeń!) było niemałym sukcesem. Ma to też wielkie znaczenie dla promocji naszego Teatru. Tak, my także potrzebujemy popularyzacji, żeby chcieli Państwo odwiedzać nas jak najczęściej. A teraz, kiedy już wiemy, jak „to wszystko” wygląda, będziemy mogli przygotować się jeszcze lepiej. Zwłaszcza, że przed nami bardzo ważne wydarzenia, z których szczególnie zapraszam na 70-lecie Teatru oraz premierę jednej z najpiękniejszych oper W. A. Mozarta – „Czarodziejski flet”.

To był udany sezon. Dziękuję Państwu – naszej Publiczności oraz wszystkim Artystom i Pracownikom Teatru. Zapraszam już po wakacjach. A za rok – nie mam wątpliwości – będziemy mogli pochwalić się tymi najważniejszymi statuetkami laureatów Teatralnych Nagród Muzycznych.

 

 

Laureaci XI Teatralnych Nagród Muzycznych:

 

najlepszy spektakl: The Turn of the Screw/Dokręcanie śruby

śpiewaczka operowa: Jadwiga Postrożna

śpiewak operowy: Andrzej Lampert

wokalistka musicalowa: Olga Szomańska

wokalista musicalowy: Janusz Kruciński

debiut śpiewaczki: Joanna Kędzior

debiut śpiewaka: Sławomir Kowalewski

reżyser: Natalia Babińska

dyrygent: Jerzy Dybał

tancerka klasyczna: Yuka Ebihara

tancerz klasyczny: Vladimir Yaroshenko

choreografia: Henryk Konwiński

scenografia: Martyna Kander i Julia Skrzynecka-Bogusławska

plakat: Andrzej Pągowski

kostiumy: Maria Balcerek

nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej: Jitka Stokalska-Dzierżykrajova

W nowych kategoriach: najlepsza tancerka współczesna i najlepszy tancerz współczesny przyznano wyróżnienia dla Karoliny Cichy-Szromnik i Pawła Wdówki.

jog

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe