20 lat biłgorajskiego „ministerstwa kultury”

  • 12.06.2017, 14:02 (aktualizacja 12.06.2017, 16:19)
  • jog
20 lat biłgorajskiego „ministerstwa kultury” Piotr Mazurek
Fundacja Kresy 2000 obchodzi jubileusz 20-lecia swojej działalności. W magiczną, najkrótszą w roku noc w Nadrzeczu koło Biłgoraja nie zabraknie przyjaciół Fundacji oraz oczywiście słowa, muzyki i obrazu.

Jest rok 1997. Aktorzy Alicja i Stefan Szmidtowie (Stefan Szmidt jest również malarzem) oraz ich córka Dominika ustanawiają Fundację Kresy 2000 i tworzą Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu koło Biłgoraja. I wkrótce w „miejscu, gdzie nic się nie dzieje”, gdzie nie ma nawet drogi z prawdziwego zdarzenia, zaczyna nagle dziać się bardzo wiele. A mieszkańcy Nadrzecza, Biłgoraja i okolic, a także coraz liczniejsi goście z daleka, mogą nie tylko uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach artystycznych, ale również współgospodarzyć w tym Domu.

Minęło dwadzieścia lat. W tym czasie Dom Służebny... stał się, jak mówi Alicja Jachiewicz-Szmidt, swego rodzaju „małym ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego”. Jego założyciele oraz ich goście nie tylko pielęgnują i szerzą lokalną kulturę oraz prezentują swoim sąsiadom to, co dzieje się w tak zwanym „wielkim świecie”, ale także pomagają stawiać pierwsze i kolejne kroki utalentowanym artystycznie mieszkańcom regionu biłgorajskiego.

Jubileusz 20-lecia działalności Domu Służebnego... będzie dwudniową imprezą (24/25 czerwca), podczas której wystąpią przyjaciele Fundacji oraz mieszkańcy okolic. Usłyszymy między innymi Wiesława Ochmana (który wraz z Jerzym Dudą-Graczem od początku wspierał Fundację) oraz Renatę Dobosz (mezzosopran) i Halinę Marsalińską (fortepian) w recitalu zatytułowanym „Muzyka dla Przyjaciół”. Na scenie na wodzie z koncertem „Ballady i romanse” wystąpi Joanna Szczepkowska, a tegoroczną premierę teatralną Fundacji – „Śluby panieńskie” w reżyserii Alicji i Stefana Szmidtów – będzie można obejrzeć w niezwykłej scenerii malowniczego pejzażu Nadrzecza. Będzie także „Jubileuszowy wernisaż malarstwa” przypominający wystawy, które można tu było oglądać przez minione dwie dekady, „Malarnia Dudy-Gracza” oraz Widowisko Nocy Świętojańskiej w wykonaniu biłgorajskich przedszkolaków, a uczestnikom Nocy Świętojańskiej będzie towarzyszyła muzyka w wykonaniu Trio Bethovenowskiego z Zamościa.

Plakat – program jubileusz prezentujemy poniżej. Oby Dom Służebny stał i działał na ziemi biłgorajskie długie, długie lata, bo „każdy ma swoje talenty, z którymi przyszedł na świat, sukcesy, wiedzę, uzyskany w świecie autorytet, powinien choćby w części oddać na usługi swojej Małej Ojczyźnie. Miejmy poczucie tej powinności” (Stefan Szmidt). Sto lat dla Fundacji Kresy 2000!

 

zdjęcia: Piotr Mazurek, Fundacja Kresy 2000

 

Zobacz też: Ministerstwo kultury ziemi biłgorajskiej – rozmowa z Alicją Jachiewicz-Szmidt i Stefanem Szmidtem

jog

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe