Muzyczny jubileusz

  • 07.06.2017, 13:35 (aktualizacja 07.06.2017, 13:43)
  • Panorama Lubelska
Muzyczny jubileusz Silar/https://commons.wikimedia.org/wiki/File:02014_Waldemar_Malicki_macht_zusammen_mit_Freunden_Musik_in_Sanok.JPG
Jubileusz 700-lecia Lublina trwa w najlepsze. Tym razem Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski zaprasza na koncert „Fonie Lublina” - muzyczna historia miasta w pigułce.

Jubileuszowy projekt to cykl koncertów, przypominający najważniejsze postaci rodzimej historii muzyki - historii, która pamięta wybitne osobowości takie jak Jan z Lublina, bracia Wieniawscy, którzy rozsławili Lublin na zachłyśniętych romantyzmem, XIX-wiecznych scenach i salonach Europy, Ludomir Rogowski – kompozytor rodem z Lublina, którego działalność zaowocowała jednymi z najciekawszych propozycji w polskiej literaturze muzycznej I połowy XX wieku. Nie zabraknie także ukłonu w stronę muzyki klezmerskiej i akcentu współczesnego – finałem cyklu będzie bowiem koncert i wykład w wykonaniu Waldemara Malickiego, który historię muzyki przedstawi Państwu „po lubelsku”.

Koncert Klezmerozofia Lublina, związany z wielokulturowym obliczem miasta odbędzie się w piątek, 9 czerwca, o godz. 17:00 pod kamienicą, w której przed ponad stu laty urodzili się słynni bracia Wieniawscy (Rynek 17). Zespół muzyki klezmerskiej Berberys z Kazimierza Dolnego wykona program zawierający tradycyjne utwory klezmerskie w autorskich aranżacjach. Dzięki temu, koncert ów nie tylko będzie ucztą dla miłośników żydowskich wątków w muzyce, ale także okazją do bliższego poznania kultury tego fascynującego narodu i zrozumienia jej roli w kształtowaniu oblicza Miasta Lublin. Pomocne w tym aspekcie okaże się słowo wiążące, które wygłosi Andrzej Wojtaszek.

A już trzy dni później, 11 czerwca o godz. 18:00 w Trybunale Koronnym, ponownie przeniosą publiczność już po raz drugi w krainę muzyki salonowej, popularnej. Koncert W salonie Braci Wieniawskich będzie okazją do doświadczenia tych emocji muzycznych, jakie towarzyszyły słynnym Lublinianom w ich drodze twórczej. Był to bowiem czas muzykowania domowego, a w salonach, także tym rodziny Wieniawskim, wieczorami rozbrzmiewały dźwięki fortepianu, który wtórował instrumentalistom i śpiewakom wykonujących popisowe utwory, popularne wówczas na scenach całego świata w kameralnych aranżacjach.

Po „salonie Wieniawskich” oprowadzą Państwa Anna Barska (sopran), Natalia Skipor (mezzosopran), które zadbają o wokalną część repertuaru, a solowe partie skrzypcowe, także autorstwa Henryka Wieniawskiego, wykona Magdalena Maciąg. Przy fortepianie towarzyszyć muzykom będzie Agnieszka Schulz – Brzyska, która poza partiami towarzyszącymi wykona utwory solowe – Mazurki z op. 38 Józefa Wieniawskiego. Będzie to kolejny etap ich prawykonywania przez lubelską pianistkę. Słowo o muzyce wygłosi Andrzej Gładysz.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Lublin. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Źródło: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski

Panorama Lubelska

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe