czwartek, 28 marca 2024 22:31
Reklama

Romantyczny finał dźwiękowych pejzaży da camera

Niedzielny koncert „Z narodzinami romantyzmu” zwieńczy cykl kameralnych spotkań z muzyką „Dźwiękowe pejzaże da camera”.
Romantyczny finał dźwiękowych pejzaży da camera

Autor: Wilhelm August Rieder (Franz Schubert – akwarela); źródło: wikipedia commons

Lubelski oddział Stowarzyszenia Artystów Muzyków włączył się w obchody 700-lecia naszego miasta, prezentując lublinianom największe dzieła światowej literatury muzycznej. Podczas kwietniowych i majowych koncertów w kameralnej scenerii Galerii Malarstwa Polskiego XVII-XIX wieku na Zamku Lubelskim i wśród pięknych dźwięków mogliśmy snuć refleksje na temat wirtuozerii instrumentalnej i głosu ludzkiego oraz muzyki polskiej i jej miejsca w świecie wielkich dzieł. W finałowej odsłonie tego przedsięwzięcia organizatorzy postanowili pokłonić się przed perłami muzycznego dorobku epoki romantyzmu.

 

W programie koncertu „Z narodzinami romantyzmu” zabrzmią dzieła wokalne Franza Schuberta, którego nazywa się „ojcem pieśni romantycznej”, oraz jego bezpośrednich sukcesorów, czyli Roberta Schumanna i Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego – zapowiada Karol Furtak, sekretarz lubelskiego SPAM. – Obok kompozycji niemieckich mistrzów tego gatunku, publiczność pozna także pieśń rosyjską, której idiomem są utwory Modesta Musorgskiego czy Piotra Czajkowskiego. Jako że romantyzm w muzyce przyniósł także prawdziwą emancypację muzyki instrumentalnej, podzas koncertu usłyszymy również dzieła napisane na klarnet z towarzyszeniem fortepianu autorstwa Johannesa Brahmsa i Carla Marii von Webera.

 

Wszystkie kompozycje wykonają lubelscy artyści. Anna Barska jest sopranistką związaną z Teatrem Muzycznym w Lublinie; Natalia Skipor (mezzosopran) występuje w Polsce i za granicą (m.in. w Niemczech czy Arabii Saudyjskiej) z szeroką paletą repertuaru – od pieśni, przez operę po utwory oratoryjno-kantatowe i jazzowe. Klarnecista Damian Szymczak związany jest nie tylko z muzyką klasyczną, ale również klezmerską. Przy fortepianie zasiądzie Kamil Turczyn – jeden z najzdolniejszych lubelskich pianistów młodego pokolenia, który w Polsce i za granicą występuje z repertuarem solowym i kameralnym, klasycznym, współczesnym i jazzowym. Słowo o muzyce wygłosi dziennikarz muzyczny, związany z redakcją „MEAKultura” z Poznania, Karol Furtak.

 

Koncert odbędzie się w Galerii Malarstwa Polskiego XVII-XIX wieku Muzeum Lubelskiego 4 czerwca o godzinie 18. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie Zamku Lubelskiego.



Podziel się
Oceń

Komentarze