Dzieje się w Izbicy

  • 23.05.2017, 12:07
  • Panorama Lubelska
Dzieje się w Izbicy Urząd Gminy Izbica
Rozmowa z Jerzym Lewczukiem, wójtem Gminy Izbica

Izbica rozwija się, to widać, wystarczy wybrać się na wycieczkę po gminie. Jakimi nowymi inwestycjami mogą się Państwo pochwalić?

W zeszłym roku zrealizowaliśmy bardzo dużo zadań, z różnych dziedzin. Gmina dostała dofinansowanie ze środków unijnych na montaż kolektorów słonecznych, których łączny koszt to ponad 5 milionów złotych. Opracowana została dokumentacja projektowa na budowę piątego etapu kanalizacji sanitarnej w Izbicy. Niedługo złożymy wniosek o dofinansowanie tej inwestycji w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wybudowaliśmy łazienki w Domu Ludowym w Mchach oraz OSP Stryjów. Opracowaliśmy, bardzo ważny przy ubieganiu się o dofinansowanie w ramach odnawialnych źródeł energii, Plan Gospodarki Niskoemisyjnej na lata 2015-2020. W ramach umowy dotacji z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie wykonano demontaż, zbiórkę i tzw. „unieszkodliwienie” wyrobów zawierających azbest na prywatnych posesjach. Koszty wyniosły blisko 27,5 tys. złotych, były w całości refundowane. Zrealizowaliśmy także dużo inwestycji drogowych. To bardzo dobrze widoczne przy wspomnianej wycieczce po gminie. Niektóre drogi czy obiekty wymagały remontu (na przykład most na rzece Wolica w Topoli), a niektóre przebudowy (drogi gminne i powiatowe). Pojawiło się też kilka nowych, między innymi droga w miejscowości Topola czy chodnik w Ostrzycy. Na wizerunek gminy pozytywnie wpływa budowa drogi powiatowej relacji Dąbrowa-Stryjów. W ubiegłym roku zakończyliśmy przebudowę budynku po szkole podstawowej w Stryjowie, w którym powstały mieszkania chronione, gdzie mogą mieszkać przede wszystkim seniorzy w trudnej sytuacji, potrzebujący na co dzień pomocy. Inwestycja kosztowała nas ponad 1 milion 700 tys. złotych (otrzymaliśmy dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości ponad 560 tys. złotych). Mamy 76 miejsc, aktualnie mieszkają tam 34 osoby. Budowa mieszkań chronionych to także dobry wzór dla innych gmin – staramy się pomagać naszym mieszkańcom. Ponadto, przeprowadziliśmy renowację dachów na budynkach byłych szkół w Wólce Orłowskiej i Kryniczkach oraz Przedszkola Samorządowego w Izbicy. Zrobiliśmy więc bardzo wiele, a co ważne - realizując wszystko z budżetu i środków unijnych. Od dwóch lat gmina nie zaciąga kredytów.

 

Montaż kolektorów słonecznych cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem, że pojawiła się konieczność losowania szczęśliwców, u których znajdą się te urządzenia. Ile domów wylosowano?

Rzeczywiście, zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Kolektory zostaną zamontowane w 478 gospodarstwach domowych. Wartość projektu, którego realizację planujemy na lata 2019-2020, wynosi ponad 5 mln złotych i mamy ponad 3,5 mln złotych dofinansowania. To dobrze, że mieszkańcy chcą z tego korzystać, zdają sobie sprawę ze skali oszczędności i z pozytywnych skutków środowiskowych stosowania kolektorów słonecznych.

 

Opracowują Państwo Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Izbica na lata 2016-2023. Mieszkańcy za pośrednictwem ankiet mogli zgłaszać swoje pomysły i oczekiwania. Na co zwracali uwagę? Są jakieś wnioski, czy może jeszcze za wcześnie?

Część konsultacji już za nami. Odbyły się, między innymi, na sesji sołtysów. W ramach tego programu chcemy złożyć wniosek ma budowę Centrum Kulturalno-Oświatowego w Izbicy. Całkowity koszt to ponad 5 mln złotych. Drugą pozycją w planach jest odnowa starego Urzędu Gminy. Czekamy na oddanie do użytku (jeszcze w tym roku) przystanku PKP w Wólce Orłowskiej. Ułatwi on mieszkańcom dotarcie nawet do Izbicy. Cieszy mnie rozwój gminy i zainteresowanie ze strony inwestorów - różne firmy z Izbicy inwestują w nowe obiekty. Przykładem może być Bank Spółdzielczy, który kupił od gminy działkę o powierzchni 15 arów za znaczącą dla budżetu kwotę i wybuduje na niej swoją główną siedzibę.

 

Proszę opowiedzieć o funduszu sołeckim. Ile pieniędzy jest w tym roku?

Fundusz sołecki realizujemy drugi rok. Na ten, 2017, zarezerwowano w budżecie gminy kwotę 340 tys. złotych. Mieszkańcy w poszczególnych miejscowościach przeznaczyli środki na remont dróg, poprawę oświetlenia ulicznego, budowę placów zabaw. Doposażano także świetlice, kupowano pomoce naukowe dla szkół i dofinansowywano ochotnicze straże pożarne oraz koła gospodyń wiejskich.

 

No właśnie – kultura. Jest się czym pochwalić na tym polu?

W gminie aktywnie działają koła gospodyń wiejskich, jest ich 10. W ogóle na Lubelszczyźnie takie stowarzyszenia są bardzo popularne. W kwestii kultury – bardzo ważnej – możemy pochwalić się działalnością Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Izbicy. Organizowane są tam zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz liczne konkursy, zazwyczaj przy okazji świąt czy jubileuszów. W zeszłym roku obchodziliśmy Gminne Święto Kobiet, wielkanocny XVI Gminny Konkurs Plastyczny (był także kiermasz), majówkę, połączoną z obchodami Dnia Strażaka, wiosenne Spotkanie Recytatorów i Miłośników Poezji, igrzyska sportowe z okazji Dnia Dziecka, Festwial Smaków nad Wolicą, Święto Plonów, Święto Pieczonego Ziemniaka, Andrzejki, wigilię i świąteczne konkursy plastyczne. Wspólnie ze Starostwem Powiatowym organizowaliśmy w 2016 roku w Domu Kultury w Tarnogórze powiatowe obchody Dnia Pracownika i Działacza Kultury Powiatu Krasnostawskiego. Podczas tej uroczystości miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „Kultura 2016”. Krótko mówiąc – dzieje się, zarówno w kulturze jak i sporcie, jest tego bardzo dużo, na każdą porę roku i święto, mógłbym wyliczać jeszcze długo.

 

Pańskie plany i nadzieje na przyszłość?

Jest sporo zadań, które wyznaczyliśmy sobie, a których realizacja jest istotna dla mnie, jako dla wójta. Dotyczą bardzo wielu dziedzin. Chcemy zbudować skatepark, boisko do siatkówki plażowej i lodowisko w Izbicy, w czerwcu złożymy projekt do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Planujemy przebudowę boiska Klubu Sportowego Ruch Izbica wraz z budową boiska wielofunkcyjnego. W zakresie kultury i edukacji zamierzamy przebudować świetlicę wiejską w miejscowości Kryniczki i wybudować place zabaw w kilku innych miejscowościach: Tarzymiechy, Orłów Drewniany i Ostrzyca – te inwestycje planujemy na 2018 rok. Chcemy też rozbudować, zmodernizować i zagospodarować teren Samorządowego Przedszkola w Izbicy, w dużym skrócie po to, żeby poprawić warunki, w jakich najmłodsi mieszkańcy Izbicy nabywają społeczne umiejętności i pierwszą wiedzę o świecie. Mamy też trochę do zrobienia w gospodarce. Wierzę, że wszystko pójdzie dobrze ze wspomnianym już montażem kolektorów słonecznych. Ponadto, chcemy wybudować sieć wodociągową w miejscowościach: Orłów Murowany Kolonia, Kryniczki, Majdan Krynicki i poprawić stan sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie naszej gminy. Chodzi tutaj przede wszystkim o budowę piątego etapu kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej – tak jak mówiłem, niedługo złożymy wniosek o dofinansowanie. A docelowo, chciałbym, i już nad tym pracujemy, żeby w gminie powstały elektrownie fotowoltaiczne. Sporo tego, ale dlaczego miałoby się nie udać?

 

zdjęcia: Urząd Gminy Izbica

Panorama Lubelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe