Chcemy rozwijać się równomiernie

  • 24.05.2017, 09:18
  • Panorama Lubelska
Chcemy rozwijać się równomiernie Urząd Gminy Jarczów
Rozmowa ze Zdzisławem Wojnarem, wójtem gminy Jarczów

Sprawuje Pan urząd wójta już przeszło 10 lat. Jak pod Pana kierownictwem zmieniła się gmina?

Na początku mojej pracy zostały ustalone główne potrzeby, zwłaszcza inwestycyjne, oraz zbilansowane możliwości finansowe na ich realizację. Był to okres pierwszej fazy dofinansowania ze środków UE. Wykorzystaliśmy to m. in. poprzez budowę 2 oczyszczalni ścieków i ponad 4 km sieci kanalizacyjnej, 25 km głównej sieci wodociągowej (co pozwoliło przyłączyć 719 gospodarstw w 9 miejscowościach), modernizację około 11 km dróg gminnych i, przy partnerstwie ze Starostwem Powiatowym, około 14 km dróg powiatowych na terenie gminy. Dofinansowano modernizację bazy oświatowej, świetlic OSP i zakup sprzętu strażackiego. Wykorzystano także tzw. fundusze miękkie w zakresie pomocy społecznej, kultury czy sportu. Dodatkowym atutem w tym okresie była dobra współpraca z Radą Gminy, co pozwoliło na równomierny rozwój poszczególnych miejscowości na terenie gminy. Natomiast coroczne wydzielanie funduszu sołeckiego pozwalało dofinansować najniższy poziom samorządu jakim są sołectwa, które najlepiej widzą swoje potrzeby w zakresie remontów czy drobnych inwestycji.

 

Gospodarka, kultura, polityka społeczna – co jest Pańskim oczkiem w głowie?

Trudno jest niekiedy oddzielić te poszczególne dziedziny, bo na pewno gospodarka, dochody budżetowe, mają wpływ na sprawy kulturowe czy szeroko rozumianej polityki społecznej.

Starałem się, co prawda z różnym skutkiem, te sfery rozwijać równolegle. Stąd duże zaangażowanie, również to finansowe, w rozwój sfery społecznej: zapewnienie dobrych warunków dla dzieci i młodzieży, a także zachowanie tradycji i folkloru, np. poprzez wspieranie ludowych zespołów śpiewaczych.

 

Jakie inwestycje zostały w ostatnim czasie zrealizowane i jakie są planowane? Z jakich jest Pan najbardziej dumny?

Oprócz już przedstawionych zadań inwestycyjnych, głównym, zrealizowanym przez prywatnego inwestora, po 6 letnim procesie opracowywania dokumentacji, uzgodnień i odwołań, było powstanie farmy wiatrowej z 17 masztami wiatracznymi.

To przyczyniło się do wzrostu dochodów gminy i rolników (z tytułu dzierżawy gruntów), a także przebudowy przez inwestora części dróg gminnych. Najbardziej potrzebne i w części już planowane dalsze inwestycje to: budowa wodociągów w 4 miejscowościach (w 15 już są) i modernizacja dróg gminnych (w tym roku planowany odcinek o długości 1,5 km i 3,2 km drogi powiatowej we współpracy ze Starostwem Powiatowym a potrzeba jeszcze około 10 km dróg gminnych i sporo kilometrów dróg powiatowych). Do tego konieczne są inwestycje oraz modernizacja już istniejących obiektów w zakresie kultury i sportu.

Najbardziej potrzebnymi inwestycjami, z których jestem szczególnie zadowolony, były: budowa wodociągów, bo istniały problemy z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę, oraz inwestycje w energię odnawialną.

 

Jarczów – gmina jakich wiele na Lubelszczyźnie czy czymś się wyróżnia? Na co mogą liczyć potencjalni turyści, planujący tutaj urlop?

Gmina Jarczów pod względem turystycznym nie może się równać z typowo turystycznymi roztoczańskimi gminami.

Niemniej, dysponujemy pięknym zalewem Leliszka, położonym w ciągu rzeki Sołokija - może być dobrą bazą turystyczną. W pobliżu jest użytek ekologiczny w Korhyniach oraz rezerwat leśny Bukowiec. Duży obszar gminy jest objęty obszarem Natura 2000. Jeśli chodzi o zabytki materialne, to warto wspomnieć o odremontowanej dawnej cerkwi w Jarczowie z około 1750 roku, kościele w Gródku, kopcu Marszałka Piłsudskiego w Jarczowie i dworku w Korhyniach.

Namawiamy wiele osób na utworzenie bazy agroturystycznej, (pierwsze już są), a to pozwoli zachęcić turystów do skorzystania z noclegów, bo takich obiektów do tej pory nie było.

Brak przemysłu, niekiedy stwarzający problemy finansowe i brak możliwości zatrudnienia, z drugiej strony jest atutem w postaci czystego powietrza i nieskażonej przyrody. Te walory często wykorzystują mieszkańcy Śląska, którzy niekiedy wykupują tzw. pustostany jako letnie dacze lub – ewentualnie - aby w nich zamieszkać na stałe. Myślę, że warto przyjechać, by wiele zobaczyć i w spokoju spędzić wolny czas.

 

zdjęcia: Urząd Gminy Jarczów

 

Panorama Lubelska

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe