W sieci szpitali

  • 20.06.2017, 16:20 (aktualizacja 05.03.2018, 09:50)
  • oprac. Mariusz Trubalski
W sieci szpitali https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PL_Lublin_Staszica_14-16_szpital10.jpg
Nowa ustawa Ministerstwa Zdrowia ma zagwarantować lepszy dostęp do opieki zdrowotnej dla pacjentów oraz finansowy spokój zarządców szpitali. Projekt ma jednak swoich przeciwników.

Tworzony jest system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), tzw. sieć szpitali. Zgodnie z ministerialna ustawą, mają wejść do niej placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, i w których funkcjonuje izba przyjęć albo oddział ratunkowy. Z drugiego warunku będą zwolnione szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Zakwalifikowane placówki otrzymają gwarancję zawarcia umowy z NFZ.

Placówki zostaną przyporządkowane do sześciu poziomów zabezpieczenia, od poziomu lokalnego aż po poziom szpitali klinicznych. Sieć obejmie także specjalistyczną opiekę ambulatoryjną w przychodniach przyszpitalnych oraz świąteczną i nocną opiekę.

Na nowy system planowane jest przekazanie ok. 91 procent środków z obecnej puli przeznaczonej na leczenie szpitalne. Reszta zostanie spożytkowana na konkursy. Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci mają być ogłoszone do 27 czerwca bieżącego roku. Będą obowiązywać od 1 października 2017 do 30 czerwca 2021 roku.

W sejmowej debacie projekt został poparty jedynie przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Opozycyjne ugrupowania punktowały rządowe rozwiązania, oceniając, że nowelizacja dzieli szpitale na gorsze i lepsze oraz uderza w małe i niepubliczne placówki zdrowotne. Przekonywali także, iż kolejki nie skrócą się, a jedynie zostaną „przeniesione” w inne miejsce, a szpitalom zabraknie motywacji do poprawy jakości świadczonych usług.

Natomiast, według ministra zdrowia, obecny system działa źle, z powodu narastających od lat nieprawidłowości. Konstanty Radziwiłł uważa, że publiczne szpitale są zmuszone konkurować z tymi, którzy na służbie zdrowia starają się przede wszystkim „zbić” interes, nowa ustawa zaś ustabilizuje sytuację szpitali i będzie gwarantem opieki dla pacjentów.

Izba nie przyjęła wniosku Nowoczesnej o odrzucenie projektu oraz jej poprawek, opóźniających termin wejścia ustawy w życie. Akceptacji Sejmu nie zdobyły również poprawki Platformy Obywatelskiej. Zakładały one np. wpisanie do sieci oddzielnych poziomów dla placówek sercowo-naczyniowych, geriatrycznych i rehabilitacyjnych.

Krytycy nowelizacji twierdzą zatem m.in., że dyskryminuje ona placówki prywatne, nie rozwiąże problemu kolejek (a nawet go pogłębi) oraz, że w konsekwencji doprowadzi ona do zamknięcia wielu szpitali, które stracą kontrakty i dofinansowanie. Przyszłość, jak zwykle, zweryfikuje, kto ma rację.

Opinie samorządowców oraz samych placówek zdrowia o sieci szpitali – w następnym wydaniu „Panoramy Lubelskiej” oraz na portalu.

Zapraszamy do dyskusji:

oprac. Mariusz Trubalski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe