Powiat tomaszowski: dobry klimat do inwestowania

  • 18.05.2017, 14:47 (aktualizacja 18.05.2017, 16:20)
  • red.
Powiat tomaszowski: dobry klimat do inwestowania Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim
Rozmowa z Janem Kowalczykiem, starostą tomaszowskim

Panie Starosto, powiat tomaszowski inwestuje tak intensywnie, że powstało sformułowanie „agresywności inwestycyjnej”. Co ono dokładnie oznacza?

Agresywność inwestycyjna samorządu powiatowego polega na tym, że wykorzystujemy cały nasz potencjał i wszelkie możliwości, jakie daje m.in. dostęp do środków zewnętrznych, żeby rozwijać powiat i poprawiać jakość życia jego mieszkańców.

Władze samorządowe wszystkich szczebli starają się też sprzyjać przedsiębiorcom. Od wielu lat aktywną działalność prowadzi tu ponad 6 tysięcy firm, wśród których dominują mikroprzedsiębiorstwa działające w handlu i usługach, a inwestorom sprzyja rozwijana infrastruktura komunikacyjna i dobra współpraca z samorządami. Na terenie powiatu znajduje się specjalna strefa ekonomiczna, część Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan. Przedsiębiorcy działający na jej terenie mogą ubiegać się o ulgi polegające np. na zwolnieniu z płacenia podatku dochodowego. Naszym atutem jest również położenie geograficzne i rozwinięta współpraca z regionami przygranicznymi Ukrainy.

Na żyznych glebach naszego powiatu uprawiane są dobrej jakości, czyste ekologicznie produkty rolnicze, które stanowią doskonałą bazę dla rozwoju przetwórstwa żywnościowego, a naturalne walory przyrodnicze Roztocza sprzyjają rozwojowi różnych form turystyki. Tu jest po prostu dobry klimat do inwestowania.

 

I coraz lepsze drogi, którymi mogą przyjechać inwestorzy.

Budowa i modernizacja dróg powiatowych jest dominującym obszarem naszej aktywności inwestycyjnej. Rok 2016 należał do wyjątkowo efektywnych w tym zakresie, bowiem przy dobrej współpracy samorządów zmodernizowano około 50 km dróg. Do najważniejszych zrealizowanych inwestycji należy zaliczyć przebudowę 14 km drogi na odcinku Tomaszów – Przeorsk – Jarczów, oraz przebudowę mostu żelbetowego na rzece Rzeczyca i odcinków dróg powiatowych w gminie Ulhówek (14 km). Ponadto wiele krótszych odcinków np. na terenie gmin: Krynice (5,5 km), Susiec (4,4 km), Tyszowce (1,2 km) oraz Tarnawatka i Tomaszów Lubelski (po 2,2 km).

W planach mamy kolejne inwestycje drogowe, które zamierzamy realizować przede wszystkim w oparciu o środki zewnętrzne, ale nie tylko (patrz: ramka w galerii pod tekstem – red.).

 

A co z innymi inwestycjami?

Obecnie uczestniczymy w kilku ważnych przedsięwzięciach w ramach RPO WL 2014-2020. Dwa z nich dotyczą kształcenia zawodowego: „Kompetencje w zawodzie drogą do kariery”, realizowany w latach 2017-2019 przez zespoły szkól zawodowych nr 3 i 4 w Tomaszowie Lubelskim o wartości ogólnej 1 622 949,12 zł, z dofinansowaniem 1 460 654,20 zł oraz „Doposażenie pracowni i warsztatów kształcenia zawodowego Zespołów Szkół nr 3 i 4 w Tomaszowie Lubelskim” (o wartości dofinansowania ok. 3 mln zł). Warto wymienić też projekty: „Cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego, system ewidencji nieruchomości e-geodezja” (ok. 7,7 mln zł, 85 proc. dofinansowania) oraz „Adaptacja budynku byłego internatu ZS Nr 1 na cele muzealne wraz z organizacją wystaw stałych” (wartość projektu: ok. 2,9 mln, dofinansowanie: 80 proc). SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim przygotowuje się do realizacji projektu „Optymalizacja usług medycznych w Województwie Lubelskim, Zdrowie Lubelskie – utworzenie zintegrowanej sieci szpitali powiatowych” o wartości ok. 10 mln zł (z 85 proc. dofinansowaniem).

Powiat tomaszowski współpracuje z czterema zagranicznymi samorządami: Rejonem Żółkiewskim i Sokalskim na Ukrainie, Rejonem Żabinkowskim w Republice Białorusi oraz Powiatem Freudenstadt (Kraj Związkowy Badenia Wirtembergia, Niemcy). Partnerstwa z samorządami ukraińskimi są pomocne w aktywizacji środowisk obszarów przygranicznych Polski i Ukrainy, ale także w realizacji partnerskich projektów w ramach Programu współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 – 2014-2020. W ramach dużego projektu o wartości 1 290 mln euro zmodernizowano obiekty Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim, natomiast partnerzy ukraińscy wzbogacili się o samochody ratowniczo-gaśnicze o wartości 178 tys. euro każdy. Wspólne projekty poszerzyły obszary współpracy i zachęciły do nowych inicjatyw w edycji 2014-2020 Programu PL-BY-UA. Obecnie przygotowywany jest wspólny projekt pn. „Poprawa dostępności do świadczeń medycznych w stanach zagrożenia życia poprzez współdziałanie struktur ratownictwa medycznego na obszarze przygranicznym Polski, Białorusi i Ukrainy”.

 

Powiat tomaszowski stawia również na partnerstwo z organizacjami i społecznościami lokalnymi...

Z inicjatywy powiatu powstało Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, Tomaszowskie Forum Gospodarcze, Lokalna Organizacja Turystyczna Roztocze i Lokalna Grupa Działania Roztocze Tomaszowskie. Aktywność i przedsiębiorczość lokalnej społeczności szczególnie widać na przykładzie turystyki – w powiecie przybywa obiektów gastronomiczno-hotelarskich, a nasi goście mogą korzystać z ok. 2500 miejsc noclegowych. Wiele z nich powstaje w gminie Susiec, gdzie działa już ponad 40 gospodarstw agroturystycznych.

Oczekiwania i potrzeby wyzwoliły inicjatywy samorządów i organizacji pozarządowych w korzystaniu z dostępnych źródeł finansowania zarówno ze środków krajowych, jak i funduszy unijnych. W ramach RPO WL 2007-2013 samorządy działające na terenie powiatu podpisały 121 umów na projekty o wartości 263,5 mln zł z dofinansowaniem blisko 150 mln zł. Nie maleje też aktywność w edycji 2014-2020. Przedsiębiorcy w ramach RPO WL na lata 2007-2013 podpisali 66 umów z LAWP i otrzymali dofinansowanie w wysokości ponad 43,5 mln złotych. Również ta tendencja utrzymuje się w edycji 2014-2020.

Aktywność samorządów, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu tomaszowskiego została doceniona na forum ogólnopolskim. W prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich rankingu w 2014 i 2015 roku powiat tomaszowski zajął pierwsze miejsca a w 2016 – drugie miejsce.

 

Doceniono także działania w zakresie inwestowania w odnawialne źródła energii. W Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej ZPP powiat zajął bardzo wysokie trzecie miejsce. Podobno słońcem podgrzewa się tu nawet miód! To zapewne tylko metafora?

Zaskoczę panią, bo niezupełnie jest to metafora. Rzeczywiście, Roztoczański Związek Pszczelarzy wykorzystuje energię słoneczną do produkcji ciepłej wody potrzebnej do podgrzewania miodu w czasie jego rozlewania do pojemników, a w okresie grzewczym – do wspomagania centralnego ogrzewania budynków zakładu.

Na terenie powiatu działają trzy farmy fotowoltaiczne o mocy 3 MW, ale najwięcej energii pozyskujemy z wiatru. 46 turbin działających na farmach wiatrowych w gminach: Jarczów, Tomaszów Lubelski, Tyszowce i Lubycza Królewska produkuje jej aż 77 MW. Mamy także m.in. Małą Elektrownię Wodną w Wierzbicy oraz kotłownie pozyskujące energie z biomasy: wytwórnię brykietu ze słomy w Łaszczowie i wytwórnię pelletu ze słomy w Zatylu. Łącznie ze źródeł odnawialnych pozyskujemy rocznie 217,92 GWh energii.

Idące za tym oszczędności i wysokie miejsca w rankingach bardzo cieszą, ale my nie spoczywamy na laurach. Już zostały wydane pozwolenia na budowę kolejnych bioelektrowni. W miejscowości Czerkasy (gmina Łaszczów) powstanie elektrownia o mocy 1,5 MW, a w gminie Lubycza Królewska siłownie w Dyniskach Nowych (o mocy 0,999 MW) i w Dębach (0,5 MW).

Planujemy także dalsze inwestycje, a o tym, że nie rzucamy słów na wiatr (choć hojnie korzystamy z dobrodziejstwa wiatru), świadczy porozumienie, które 12 kwietnia 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Lubelskim podpisali przedstawiciele Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach. Na jego mocy IUNG PIB przygotuje „Koncepcję Strategii rozwoju biogospodarki w powiecie tomaszowskim”, dotyczącą istniejącego potencjału w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, ze szczególnym uwzględnieniem zasobów biomasy do produkcji biogazu oraz możliwych kierunków rozwoju tej dziedziny w poszczególnych gminach powiatu.

 

zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe