Patriotyczny koncert na Zamku

  • 28.04.2017, 18:21 (aktualizacja 29.04.2017, 20:29)
  • jog
Patriotyczny koncert na Zamku TanTanika / pixabay.com
W muzyce największych polskich kompozytorów niemal zawsze słychać miłość do ojczyzny – twierdzą organizatorzy koncertu „Libertas Poloniae”. Kolejne muzyczne wydarzenie z cyklu „Dźwiękowe pejzaże da camera” już 7 maja na Zamku Lubelskim.

Święto Konstytucji 3 Maja i poprzedzający je Dzień Flagi Narodowej, a niespełna tydzień później – początek maja daje wiele okazji do manifestowania uczuć patriotycznych. Organizatorzy koncertów z cyklu „Dźwiękowe pejzaże da camera” z lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków postanowili przypomnieć, że w swoich zmaganiach z wyzwaniami, jakie stawiała przed naszym krajem historia, poleskie społeczeństwo używało każdego dostępnego oręża. Często były nim karabiny, a czasami słowa lub nuty.

 

Literatura muzyczna, jaka wyszła spod piór największych kompozytorów polskich, niemal zawsze naznaczona jest pierwiastkiem narodowym. Dlatego kiedy zdecydowaliśmy, że tematem naszego majowego koncertu będzie właśnie polskość, nie mieliśmy najmniejszych kłopotów ze „skompletowaniem” repertuaru do niego – mówi Karol Furtak, sekretarz lubelskiego SPAM. Podczas koncertu „Libertas Poloniae” nie zabraknie oczywiście pieśni takich kompozytorów jak Mieczysław Karłowicz, Ludomir Różycki, Stanisław Niewiadomski, Franciszek Maklakiewicz i Stanisław Moniuszko. Usłyszymy także m.in. utwory braci Wieniawskich: II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka oraz fortepianowy Menuet G-dur Józefa Wieniawskiego.

 

W koncercie wystąpią lubelscy artyści: związani z Teatrem Muzycznym w Lublinie śpiewacy Dorota Szostak-Gąska (sopran) i Jakub Gąska (tenor) oraz skrzypek Lech Gąsior i pianista Kamil Turczyn. Karol Furtak podzieli się ze słuchaczami swoją wiedzą na temat prezentowanych utworów i okoliczności, w jakich powstawały.

 

Koncert „Libertas Poloniae” odbędzie się 7 maja o godzinie 18 w Galerii Malarstwa Polskiego XVII-XIX wieku Muzeum Lubelskiego. Bilety w cenie 15 zł można kupić w kasie Zamku.

jog

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe