Kraśnik świętuje i zaprasza

  • 10.04.2017, 07:29
  • red.
Kraśnik świętuje i zaprasza UM Kraśnik
Rok 2017 zapowiada się bardzo ciekawie w Kraśniku, mieście położonym tak blisko stolicy województwa, Lublina. Właśnie w tym roku przypada piękny jubileusz 640-lecia miasta.

Pierwsza pisemna wzmianka o Kraśniku pojawiła się w roku 1377, kiedy to król Ludwik Węgierski przekazał miasto w darze Iwanowi i Dymitrowi z Goraja. Dalsze losy miasta nierozerwalnie związane są ze znamienitymi rodami Gorajskich, Tęczyńskich czy Zamoyskich. Miasto wielokrotnie staje się areną działań wojennych, a szczególny rozgłos przynosi mu słynna Bitwa pod Kraśnikiem z 1914 roku. Historia miasta to także romantyczna, XVI-wieczna legenda o miłości właściciela Kraśnika Jana Baptysty Tęczyńskiego i szwedzkiej królewny Cecylii. Historia zakończyła się tragicznie, śmiercią najmłodszego senatora Rzeczypospolitej w kopenhaskim więzieniu, ale dzięki twórczości Kochanowskiego czy Niemcewicza Kraśnik był przez wiele lat na ustach całej Europy.

Bogatą historię miasta można poznawać zwiedzając liczne, pięknie zachowane zabytki. Na szczególną uwagę zasługuje kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół pw. Ducha Świętego czy dwie synagogi. Kraśnik to także miejsce, gdzie powstały słynne zabytki piśmiennicze, jak Tabulatura Jana z Lublina czy Mszał Kraśnicki.

Dwudziestolecie międzywojenne to przede wszystkim obecność w mieście 24 Pułku Ułanów, który później zasłynął bohaterską postawą podczas działań na froncie zachodnim II wojny światowej. W Kraśniku pamięć o ułanach jest ciągle żywa, a wielkim wydarzeniem w mieście są zawsze obchody Święta 24 Pułku Ułanów. II wojna światowa przyniosła także tragiczną śmierć ks. Stanisława Zielińskiego. Pamięć o tej wielce zasłużonej dla Kraśnika postaci kultywuje Bractwo Księdza Zielińskiego.

W 1937 roku Dąbrowa Bór, niewielka miejscowość położona obok Kraśnika, zostaje włączona do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Tu powstaje Fabryka Amunicji, a obok niej rośnie nowe miasto, Kraśnik Fabryczny. W 1975 roku dochodzi do połączenia blisko leżących miast w jeden miejski organizm – Kraśnik.

Kraśnik podczas imprez zaplanowanych na cały rok pragnie nie tylko uczcić swój jubileusz, ale także szeroko promować zarówno swoje walory turystyczne, jak i gospodarcze. Każde wydarzenie patriotyczne, kulturalne i sportowe zostanie wykorzystane do szerzenia wiedzy o pięknej historii miasta. Wiele wydarzeń zaplanowały miejskie szkoły i przedszkola. Będą to liczne konkursy wiedzy o mieście, konkursy plastyczne czy fotograficzne oraz gry uliczne. Ciekawym przeżyciem dla młodych kraśniczan na pewno będą spotkania ze znanymi w całej Polsce ludźmi pochodzącymi z Kraśnika.

Kulminacją obchodów będą Dni Kraśnika, które wyjątkowo w tym roku będą trwały aż trzy dni, od 21 do 23 lipca. Ważnym elementem obchodów jubileuszu miasta stanie się zapewne konferencja naukowa poświęcona w całości historii miasta. Ciekawie zapowiada się rekonstrukcja wydarzeń sprzed 640 lat przygotowana przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Nie zabraknie licznych koncertów, a z zaproszonych gwiazd warto wymienić zespoły Perfect i Raz Dwa Trzy. Atrakcji będzie mnóstwo i na pewno każdy uczestnik tej wielkiej imprezy znajdzie coś dla siebie. Szczególną oprawę będzie miała uroczysta sesja Rady Miasta Kraśnik z udziałem wielu znamienitych gości, w tym delegacji ze wszystkich miast partnerskich Kraśnika. Podczas tego wydarzenia zostanie ogłoszony patron miasta oraz zostaną zaprezentowane symbole miasta.

Z ciekawszych wydarzeń odbywających w ciągu całego roku warto jeszcze wspomnieć o wydaniu serii okolicznościowych znaczków przez Pocztę Polską oraz wybiciu okolicznościowej monety. Kraśnik włączy się również aktywnie w obchody 90-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego, choć trudno porównywać bogatą historię naszego miasta z krótkim w skali historycznej istnieniem innych ośrodków COP-u.

Dzieje Kraśnika są bardzo burzliwe, wyjątkowe i na pewno warte bliższego poznania. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco wszelkich informacji o poszczególnych wydarzeniach związanych z obchodami jubileuszu miasta na stronie internetowej www.krasnik.eu oraz na profilu na facebooku i oczywiście zapraszamy do Kraśnika.

 

zdjęcia: UM Kraśnik

red.

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe