Gmina Biała Podlaska inwestuje w środowisko

  • 07.04.2017, 11:58
  • red.
Gmina Biała Podlaska inwestuje w środowisko http://nowa.gmina-bialapodlaska.pl
Gmina Biała Podlaska pięknieje. Mieszkańcy coraz wygodniej dojeżdżają do coraz nowocześniejszych i piękniejszych gospodarstw, a na nowych wodociągach, kanalizacji i przydomowych oczyszczalniach zyskuje również środowisko naturalne. – W pracy samorządowej każdy dzień dyktuje nowe wyzwania – powtarza wójt Wiesław Panasiuk.

W tegorocznym budżecie gminy na inwestycje przeznaczono ponad 9,5 mln zł. Wraz z dotacjami unijnymi – tymi, które już udało się pozyskać i tymi, które mogą trafić do gminy po pozytywnym rozpatrzeniu wcześniej złożonych wniosków – będzie to więc znacząca kwota.

 

Stawiamy na ochronę środowiska

 

Postawiliśmy zdecydowanie na ochronę środowiska – mówi Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska. – Dlatego cieszy nas bardzo pozytywna decyzja o przyznaniu 1,3 mln zł na budowę wodociągu w miejscowości Dokudów. Czekaliśmy na to wsparcie bardzo długo.

Problemem mieszkańców miejscowości Dokudów I, Dokudów II i Ortel Książęcy I jest brak dostępu do pewnego, niezależnego od działania energii elektrycznej, źródła zaopatrzenia w wodę o parametrach znanych i odpowiadających obowiązującym normom. Dziś w wielu miejscach jest ona tak złej jakości, że często nie nadaje się nawet do prania. Ponieważ realizacja usług komunalnych należy do zadań własnych gminy, szczególnie ważne jest także zapewnienie równości w dostępie do nich.

Projekt sieci wodociągowej umożliwia budowę przyłączy do istniejących i projektowanych budynków mieszkalnych w miejscowościach Dokudów II, Dokudów I i Ortel Książęcy I, z uwzględnieniem wymogów dostawy wody w warunkach specjalnych i zaopatrzenia przeciwpożarowego. Sieć (ponad 15 km) zaprojektowano w oparciu o istniejącą na terenie Dubowa sieć wodociągową zasilaną z ujęcia wody i stacji wodociągowej „Łomazy”. Projekt zakłada również budowę przyłączy wodociągowych do kilkudziesięciu gospodarstw domowych wyposażonych w przydomowe oczyszczalnie ścieków.

W budżecie zaplanowano również budowę dwunastokilometrowej nitki kanalizacji sanitarnej w Grabanowie. Jej wartość to aż 6,8 mln złotych, a wójt zapowiada kolejne inwestycje. – Przymierzamy się do zwiększenia ilości przydomowych oczyszczalni ścieków. Do tej pory udało nam się ich zbudować aż 460 w rozproszonym terenie kolonijnym.

 

Wydatki, które cieszą

 

Gmina otrzymała też decyzję o przyznaniu 850 tys. zł na budowę przedszkola w Rakowiskach. Dzięki temu powstanie budynek, który pomieści 4 oddziały przedszkolne (dla maksymalnie 25 dzieci każdy), pomieszczenie dla dyrektora, pomieszczenia pomocnicze i sanitariaty. Popołudniami budynek będzie mógł pełnić funkcję świetlicy. Z sali świetlicy może korzystać także przedszkole, jeśli zechce zorganizować akademię dla rodziców czy teatrzyk.

Celem projektu jest zwiększenie dostępności do form edukacji przedszkolnej dla dzieci w wieku 3-4 lat (które docelowo stanowić pełną mają obsadę przedszkola). W jego ramach zakupione zostanie wyposażenie edukacyjne, wypoczynkowe, zabawki, sprzęt audio-wideo i komputerowy oraz wykonany monitoring obiektu.

Ze względu na brak odpowiedniego lokalu na terenie gminy zdecydowano o budowie nowego obiektu, chociaż koszt budowy przedszkola daleko wykracza poza maksymalną dopuszczalną wartość kosztów kwalifikowalnych, do których zaliczone będą kwoty potrzebne na budowę części budynku nie związane z funkcją świetlicy. Uznano jednak, że adaptacja istniejących budynków szkół nie pozwoli na pełne zabezpieczenie dostępu naszych dzieci do różnych form edukacji przedszkolnej w gminie.

Władze gminy są przekonane, że inwestycja finalnie się opłaci zarówno w warstwie społecznej (wzrost jakości życia mieszkańców), jak i gospodarczej – bo pozwoli uniknąć przepływu środków między JST oraz zaoszczędzi czas i środki rodzicom, którzy będą mogli posłać dzieci do przedszkola w pobliżu miejsca zamieszkania.

Dołożymy do tej inwestycji około połowy jej wartości z własnego budżetu, aby przedszkole we wrześniu 2018 roku mogło przyjąć pierwszych wychowanków – deklaruje wójt Wiesław Panasiuk.

 

zdjęcia: UG Biała Podlaska

red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe