Łuksja: 15 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej

  • 31.03.2017, 15:23 (aktualizacja 31.03.2017, 15:50)
  • Redakcja PL
Łuksja: 15 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej Łuksja sp. z o.o.
Łukowska firma Łuksja produkująca m.in. piękne stroje, które mogliśmy oglądać podczas Gali Mody w Lubartowie, słynie również z zaangażowania w rehabilitację osób niepełnosprawnych. W tym roku jubileusz 15-lecia swojej działalności obchodzi Warsztat Terapii Zajęciowej, powstały z inicjatywy prezes firmy, Zofii Żuk.

Łuksja posiada status zakładu pracy chronionej. Ponad 70 proc. jej pracowników to osoby z niepełnosprawnością. Spółka zapewnia pracownikom opiekę medyczną w nowoczesnej przychodni, organizuje dla nich szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe. Za pośrednictwem Stowarzyszenia „Centrum Przedsiębiorczości, Integracji i Edukacji” służy też pomocą wszystkim osobom niepełnosprawnym w powiecie łukowskim. Nic dziwnego, że jest m.in. laureatem statuetki „Lodołamacze” przyznawanej wrażliwym społecznie przedsiębiorcom przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Uroczystość, która odbyła się 17 marca, była okazją do wspomnień, ale też prezentacji osiągnięć uczestników warsztatu.

Warsztat Terapii Zajęciowej rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 2002 r. W początkowym okresie działalności warsztat funkcjonował przy Spółdzielni „Łuksja”, a od 2009 r. przeszedł pod opiekę Stowarzyszenia „Centrum Przedsiębiorczości, Integracji i Edukacji” w Łukowie.

Podstawowym celem działalności warsztatu jest realizacja zadań w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia.

Zajęcia terapeutyczne realizowane są w 10 pracowniach: muzycznej, plastycznej, plastyczno-stolarskiej, stolarskiej, artystycznej, marketingu i twórczości regionalnej, gospodarstwa domowego, krawieckiej, komputerowej oraz ceramicznej. Uczestnicy mają także możliwość korzystania z ćwiczeń rehabilitacyjnych z fizjoterapeutą oraz przychodni mieszczącej się w tym samym budynku.

W początkowym okresie istnienia do warsztatu uczęszczało 30 osób z niepełnosprawnością, obecnie ma on już 50 podopiecznych. Zadania realizowane są nie tylko poprzez codzienną pracę, ale również aktywny udział w życiu lokalnej społeczności, co kreuje pozytywny wizerunek osoby z niepełnosprawnością. Uczestnicy warsztatu biorą także udział w krajowych i zagranicznych wycieczkach, imprezach integracyjnych, ogniskach, dyskotekach, seansach filmowych, występach iluzjonistów, festiwalach muzycznych, plenerach artystycznych, koncertach oraz spektaklach. Dzięki temu mają możliwość doskonalenia zachowań społecznych, a także budowania relacji interpersonalnych zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami.

Uczestnicy warsztatu odnoszą liczne sukcesy w konkursach i zawodach, zarówno sportowych, jak i artystycznych. Zdobyli m. in. I i III miejsce oraz wyróżnienie w kolejnych edycjach ogólnopolskiego konkursu PFRON „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”, a także I miejsce w Regatach Osób Niepełnosprawnych „Nieprzetarty Rejs” w Giżycku.

Za sukces działalności warsztatu można uznać także fakt, iż w ostatnim czasie spośród uczestników WTZ do Zakładów Aktywności Zawodowej skierowano 11 osób, które osiągnęły pozytywny wynik rehabilitacji zawodowej i społecznej.

W uroczystości wzięli udział: Jego Ekscelencja Bp Piotr Sawczuk, ks. prałat Antoni Pietruszka – proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego, ks. kanonik Krzysztof Stepczuk – proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła, poseł Krzysztof Głuchowski, senator Stanisław Gogacz, Krzysztof Michałkiewicz – sekretarz stanu w MRPiPS, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Tomasz Maruszewski – zastępca prezesa zarządu ds. finansowych PFRON w Warszawie, Arkadiusz Bratkowski – członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Marek Kopeć – radny Sejmiku Województwa Lubelskiego oraz władze samorządowe powiatu, miasta i gminy, a także przedsiębiorcy.

 

zdjęcia: Łuksja sp. z o.o.

Redakcja PL

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe