Powiat włodawski – kraina Bugu – wrota Europy

  • 30.03.2017, 13:43 (aktualizacja 05.04.2017, 14:35)
  • red.
Powiat włodawski – kraina Bugu – wrota Europy Starostwo Powiatowe we Włodawie
Powiat włodawski obchodził kilka lat temu dwóchsetlecie istnienia. Jednak nie tylko bogactwo historyczne jest magnesem przyciągającym rzesze turystów na pogranicze polsko-białorusko-ukraińskie. Unikatowe środowisko naturalne z licznymi obszarami chronionymi oraz atrakcyjne tereny do działalności gospodarczej – to są atuty ziemi włodawskiej.

Powiat włodawski położony jest w dorzeczu rzeki Bug i stanowi część Polesia Zachodniego. Tym, co nadaje powiatowi unikalnego i niepowtarzalnego charakteru, jest przyroda. Osobliwości przyrodnicze i krajobrazowe tego obszaru zadecydowały o utworzeniu w jego granicach różnorodnych typów obszarów chronionych, takich jak: Poleski Park Narodowy, Poleski Park Krajobrazowy, Sobiborski Park Krajobrazowy.

Wejście Polski do struktur Unii Europejskiej stworzyło możliwości dostępu do znacznych zewnętrznych środków finansowych. Warto przypomnieć, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat powiat włodawski pozyskał gigantyczne kwoty zewnętrzne na scalenia i termomodernizację budynków publicznych. Powiat ma także dobre perspektywy rozwoju społeczeństwa informatycznego i turystyki. Wraz z postępem technicznym i technologicznym coraz ważniejszą rolę zaczyna odgrywać informatyzacja, która wpływa na rozwój branży turystycznej w powiecie. Przykładem może być kilkudziesięciomilionowy projekt informatyzacji społeczeństwa „Wirtualne Powiaty 3”.

Wyznacznikiem potencjału kulturalnego powiatu są także wydarzenia, z których niektóre – zwłaszcza Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem, Poleskie Lato z Folklorem czy Festiwal Trzech Kultur – o randzie i zasięgu międzynarodowym. W kalendarz ogólnopolskich imprez wpisało się również wiele wydarzeń o charakterze sportowym, np. czerwcowy Żelazny Triathlon nad Jeziorem Białym czy październikowy Bieg Sobiborski.

Powiat włodawski wiąże swoją przyszłość z odnawialnymi źródłami energii. Wykorzystują one w procesie przetwarzania energię, np. wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną czy pozyskiwaną z biomasy lub biogazu i mogą mieć poważne, z punktu widzenia ekonomicznego, zastosowanie. Stąd też powstające na terenie powiatu duże farmy fotowoltaiczne, w tym te z zastosowaniem najnowszych, unikatowych technologii, jak farma w gminie Wyryki.

Ważnym elementem przyszłości powiatu jest ścisła współpraca z rejonem szackim (Ukraina) oraz rejonem brzeskim (Białoruś). Będzie ona w najbliższych latach poszerzana o wspólne projekty w ramach współpracy transgranicznej PL-BY-UA. Od 2001 r. powiat współpracuje również z Prowincją Gelderland (Holandia). Od 2016 r. aktywnie rozwija się współpraca z Izraelem, nie tylko w sferze upamiętniania miejsc i wydarzeń historycznych, ale i planowanej wymiany młodzieży.

Priorytetowymi kierunkami rozwoju powiatu włodawskiego na najbliższe lata są także: wzrost konkurencyjności gospodarki powiatu oraz jej zdolności do tworzenia miejsc pracy, rozwój nowoczesnego społeczeństwa i zasobów ludzkich dostosowanych do wymogów rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy. Ponadto istotna jest poprawa atrakcyjności i spójności terytorialnej powiatu włodawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju turystyki oraz wykorzystaniem naturalnych bogactw, w tym np. węgla kamiennego. Ważny jest także rozwój współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi. Powiat włodawski od lat czyni starania, aby utworzyć na jego terenie stałe przejście graniczne – czy to z Białorusią (po północnej stronie powiatu), czy z Ukrainą (na południowej). Temu celowi służą m.in. coroczne sierpniowe Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa organizowane na granicy w Zbereżu (gm. Wola Uhruska).

Perspektywy rozwoju powiat wiąże głównie z turystyką, gdyż ma doskonałe warunki na stworzenie infrastruktury atrakcyjnej dla odwiedzających. Powiat włodawski ma do zaoferowania bogatą tradycję i historię oraz piękną, unikatową w skali Europy, przyrodę. Wspaniali mieszkańcy, którzy każdego przybysza traktują z szacunkiem, przyjaźnią i życzliwością, są także jego szczególnym atutem.

Powiat dba także o docenienie i uhonorowanie tych wszystkich, którym po prostu „się chce”, ale też bardzo wiele potrafią. Stąd np. coroczne stypendia naukowe czy sportowe dla najzdolniejszych uczniów albo nowe wyróżnienie dla tych osób, instytucji czy firm, którzy najpiękniej promują ziemię włodawską, w postaci tytułu i statuetki „(W)schody Powiatu Włodawskiego”.

Nie ma chyba piękniejszego zakątka Rzeczypospolitej niż ta nadbużańska kraina – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – Na tym trójstyku trzech państw – Polski, Ukrainy i Białorusi – wszystko spaja dzika rzeka graniczna Bug. O urodzie i walorach naszego powiatu nie decyduje jednak sama przyroda, lecz przede wszystkim tworzą go wspaniali ludzie, którzy są największą wartością tej ziemi.

 

Na zdjęciu głównym: starosta włodawski Andrzej Romańczuk
zdjęcia: Starostwo Powiatowe we Włodawie

red.

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe