W Kraśniku powstanie Młodzieżowa Rada Miasta

  • 06.04.2016, 15:13 (aktualizacja 02.05.2016, 15:19)
  • admin_admin
W Kraśniku powstanie Młodzieżowa Rada Miasta UM Kraśnik
Ponad 200 samorządów w Polsce ma rady młodzieżowe. Wkrótce dołączy do nich Kraśnik. W kwietniu odbędą się tam pierwsze w historii wybory do Młodzieżowej Rady Miasta.

– Dobrze działający samorząd możliwy jest jedynie wtedy, gdy obywatele są zainteresowani sprawami publicznymi i włączeni w podejmowanie decyzji – twierdzi burmistrz Kraśnika Mirosław Włodarczyk. – Konsultowanie działań władz z mieszkańcami jest gwarantem tego, iż decyzje te zgodne będą z ich oczekiwaniami. Rada Miasta zgodziła się z tym i uznała, że jednym ze sposobów zainteresowania młodzieży sprawami lokalnymi i systematycznego angażowania jej w życie społeczności jest powołanie młodzieżowej rady.

Pod koniec lutego „dorośli” radni podjęli więc uchwałę umożliwiającą powołanie Młodzieżowej Rady Miasta Kraśnik. Jej statut oraz sposób wyboru został wypracowany podczas spotkań z młodzieżą, odbywających się w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

„Jeśli chcesz mieć wpływ na przyszłość miasta, masz pomysły warte realizacji i lubisz działać społecznie – kandyduj do Młodzieżowej Rady Miasta” – zachęca na swoim profilu społecznościowym burmistrz Mirosław Włodarczyk.

Wybory odbywać się będą w dniach 22-26 kwietnia. Do rady kandydować będą mogły osoby w wieku od 14 do 19 lat, które zamieszkują na terenie miasta Kraśnik lub są zameldowani na pobyt czasowy. Kandydaci na radnych powinni posiadać poparcie co najmniej 30 osób uprawnionych do głosowania.

Do głosowania w wyborach uprawnieni będą mieszkańcy w wieku 14-19 lat. Każdy będzie mógł oddać głos na 1 do 3 kandydatów. Na terenie miasta będzie kilka lokali wyborczych, każdego dnia będzie można zagłosować w jednym z nich.

20-osobowa Młodzieżowa Rada Miasta będzie mogła opiniować projekty uchwał Rady Miasta Kraśnik dotyczące istotnych dla młodzieży spraw. Będzie miała też możliwość inicjowania działań dotyczących życia młodych ludzi w mieście oraz inspirowania i koordynowania inicjatyw podejmowanych przez młodych.

Kandydaci na radnych stosowne dokumenty mogą składać w Miejskiej Komisji Wyborczej (Urząd Miasta Kraśnik, pokój 317) w dniach 1-8 kwietnia. Następnie, po ogłoszeniu zarejestrowanych kandydatów, będzie czas na kampanię wyborczą.

Lokale wyborcze:
Urząd Miasta Kraśnik, ul. Lubelska 84,
Centrum Kultury i Promocji, al. Niepodległości 44,
Publiczne Gimnazjum Nr 1, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 1,
Zespół Placówek Oświatowych Nr 2, ul. Urzędowska 10,
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia Nr 2, ul. Piaskowa 20.

admin_admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe