Muzyczna historia Lublina w pigułce

  • 17.03.2017, 17:47
  • Admin Admin
Muzyczna historia Lublina w pigułce facebook.com/polubspam/
Z okazji jubileuszu 700-lecia Lublina lokalny oddział Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przygotowało cykl niezwykłych koncertów. Inauguracja „Fonii Lublina” już za tydzień.

Koncerty, których będziemy mogli wysłuchać w ramach cyklu „Fonie Lublina”, przypomną lublinianom najważniejsze postaci rodzimej historii muzyki. A historia ta pamięta tak wybitne osobowości, jak Jan z Lublina, bracia Wieniawscy, którzy rozsławili Lublin na zachłyśniętych romantyzmem XIX-wiecznych scenach i salonach Europy czy Ludomir Rogowski – kompozytor rodem z Lublina, którego działalność zaowocowała jednymi z najciekawszych propozycji w polskiej literaturze muzycznej I połowy XX wieku. Nie zabraknie także ukłonu w stronę muzyki klezmerskiej i akcentu współczesnego – finałem cyklu będzie bowiem koncert i wykład Waldemara Malickiego, który historię muzyki przedstawi „po lubelsku”.

Obok tego cieszącego się popularnością lubelskiego muzyka, w kolejnych koncertach wystąpią artyści związani z naszym miastem i legitymujący się znaczącym dorobkiem artystycznym – śpiewacy i instrumentaliści znani zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami – wszyscy zrzeszeni w lubelskim oddziale SPAM.

Podczas inaugurującego cykl koncertu „Lublin – Wiosna Renesansu”, który odbędzie się już w sobotę 25 marca o godzinie 19 w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście, publiczność cofnie się w czasie, by usłyszeć muzyczną panoramę miasta z późnego średniowiecza i renesansu.

Mimo, że historia Lublina sięga znacznie dawniejszych lat, kiedy powstała tu osada Czwartek, to właśnie XV i XVI wiek są dla naszego miasta „złotym okresem”. To wtedy zaczyna tu rozkwitać kultura na najwyższym europejskim poziomie. Szczególnie dotyczy to kultury muzycznej – w Lublinie bowiem znajdują się jedne z najdawniejszych w Polsce śladów świadczących o tradycjach muzykowania. Także w Lublinie (lub jego okolicach) powstał jeden z najważniejszych zabytków europejskiej kultury muzycznej. Słynna Tabulatura Jana z Lublina jest do dziś uznawana za wyjątkowe świadectwo muzyki późnego średniowiecza.

Podczas sobotniego koncertu wybrane utwory zawarte w Tabulaturze wykona Jadwiga Kowalska, która kunszt organistowski kształciła i doskonaliła w UMFC w Warszawie i w Konserwatorium w Lozannie. Z niezmiennym powodzeniem wykonuje partie organowe zarówno jako solistka, jak i członek zespołów muzycznych. Jadwiga Kowalska dokonała także nagrań dla Radio Suisse Romande i Radio Chablais.

Jako ukłon w stronę najlepszych tradycji renesansu wystąpią Słowiki Lubelskie – Chór Chłopięcy WOK pod dyrekcją Ireny Sołtan-Wąsik. Zespół zaprezentuje repertuar takich renesansowych mistrzów polifonii jak Jacob Clemens non Papa, czy Giovanni Pierluigi da Palestrina. Obok nich pojawią się także utwory religijne późniejszych twórców takiej rangi jak Jan Sebastian Bach. Chór Słowiki Lubelskie jest jednym z najbardziej cenionych zespołów tego typu – stale koncertuje na terenie Lubelszczyzny i nie tylko, a w swoim dorobku posiada także serię nagrań płytowych.

Dopełnieniem programu będzie pokaz tańca renesansowego w wykonaniu Teatru Tańca ES pod dyrekcją Renaty Pyszniak.

Wszystkich melomanów i miłośników lubelskiej historii SPAM Oddział Lubelski zaprasza już 25 marca do Bazyliki oo. Dominikanów w Lublinie, na godz. 19. Wstęp na koncert jest wolny.

Projekt wsparł finansowym Urząd Miasta Lublin.

Admin Admin

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe