Uczniowski chór pomaga rodakom

  • 23.02.2017, 10:54 (aktualizacja 23.02.2017, 12:37)
  • jog
Uczniowski chór pomaga rodakom Sylwia Czyżewska
W grudniu debiut, w lutym koncert charytatywny na rzecz Polaków mieszkających na Kresach. Tak pasją do muzyki dzielą się ze sobą i całym światem młodzi muzycy z działającego przy Prywatnym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I w Lublinie chóru „Musica dal vivo”.

W połowie lutego w Gimnazjum nr – 18 odbył się niezwykły koncert. Kilku- i kilkunastoletni młodzi muzycy z Amatorskiego Młodzieżowego Chóru „Musica dal vivo” postanowili pomóc Polakom mieszkającym za wschodnią granicą naszego kraju. W repertuarze koncertu „Rodakom na Kresach” znalazły się utwory związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz autorski miks kolęd.

W pierwszej części koncertu można było usłyszeć bardziej lub mniej tradycyjne utwory świąteczne, jak „Złota Jerozolima”, „W Betlejem przy drodze”, „Gore gwiazda Jezusowi”. Jednak największy aplauz publiczności wzbudził autorski – i niepozbawiony akcentów humorystycznych – miks kolęd zaaranżowany przez uczniów i ich opiekunów. Młodym wokalistom ze swadą towarzyszył złożony z ich rówieśników towarzyszył kwartet smyczkowy Anima.

Chór „Musica dal vivo” powstał, by wspólnie dzielić się pasją do muzyki – przypomina Anna Węgrowska, wiceprezes chóru i mama Wiktorii, jednej z jego najmłodszych wokalistek. – Ale nasza młodzież ma do zaoferowania znacznie więcej – stąd pomysł, żeby zorganizować koncert, dzięki któremu możemy pomóc Polakom mieszkającym na dawnych Kresach Wschodnich. Koncert „Rodakom na Kresach” odbył się w ramach akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Jej nazwa „nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. (...) To hołd dla naszych współczesnych Bohaterów zachowujących Polskość w najczystszej postaci” – deklarują organizatorzy. Efekt ubiegłorocznej, trzeciej już edycji akcji to 90 tys. zł i dary rzeczowe (słodycze, żywność, środki czystości, przybory szkolne etc.) o wartości około 150 tys. zł. W tym roku po raz pierwszy ruszyła zbiórka na Wielkanoc.

Amatorski Młodzieżowy Chór „Musica dal vivo” działa przy Prywatnym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I w Lublinie od września ubiegłego roku. Prezesem chóru jest Katarzyna Nowicka, na co dzień oboistka Teatru Muzycznego w Lublinie. Pani prezes jest też drugim dyrygentem zespołu „Musica dal vivo”. Dlaczego drugim? Bo pierwszym jest szesnastolatek Filip Uniłowski, uczeń LO im. Mieszka I, który swoją muzyczną edukację rozpoczynał w Społecznej Szkole Muzycznej w Bełżycach.

„Jesteśmy młodymi ludźmi z pasją do muzyki” – przedstawiają się muzycy na facebooku. I właśnie dzielenie się tą pasją oraz kształtowanie zmysłu artystycznego wśród młodzieży jest najważniejszym celem, jaki przyświecał założycielom zespołu. Chór skupia rozśpiewaną młodzież z całego województwa lubelskiego. – Każdy potrafi śpiewać, trzeba to tylko z niego wydobyć – przekonuje Anna Węgrowska. – Żeby zostać członkiem chóru „Musica dal vivo”, nie trzeba być uczniem naszej szkoły. Zapraszamy każdego, kto chciałby zanurzyć się w świat dźwięków i przeżyć wspaniałą przygodę.

Jak zacząć? Najlepiej zadzwonić pod jeden z następujących numerów telefonu: 601 945 495 lub 571 329 946. Próby chóru odbywają się w Gimnazjum nr 18 w Lublinie (al. Długosza 8, sala 9) w soboty o godzinie 10. W lutym przy młodzieżowym chórze powstał też oddział dziecięcy. Najmłodsi pasjonaci muzyki ćwiczą w każdą sobotę o godz. 12. Ostatnio do „Musica dal vivo” dołączyły Martynka i dwie Aleksandry.

 

zdjęcia: Sylwia Czyżewska

jog

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe