Ekspert KUL: Królowa Elżbieta II była ostoją dla Brytyjczyków

  • 12.09.2022, 09:44 (aktualizacja 12.09.2022, 09:58)
  • Źródło: rzecznik prasowy KUL
Ekspert KUL: Królowa Elżbieta II była ostoją dla Brytyjczyków Pixabay

 

- Królowa Elżbieta II była ostoją dla Brytyjczyków, uosobieniem tradycji i kontynuacji w czasach gwałtownych zmian politycznych, społecznych i kulturowych; jej śmierć kończy nie tylko najdłuższe panowanie w historii Anglii i Zjednoczonego Królestwa, ale jest końcem epoki, którą możemy śmiało dziś nazwać drugą epoką elżbietańską - ocenia dr Tomasz Niedokos z Katedry Literatury i Kultury Angielskiej na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL.

Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 po przedwczesnej śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Jednak jej koronacja miała miejsce ponad rok później, w czerwcu 1953 roku. W czasie jej panowania Wielka Brytania miała 15 premierów, z których pierwszym był Winston Churchill, a ostatnią powołana na to stanowisko zaledwie przed dwoma dniami Liz Truss, która urodziła się dwa lata przed srebrnym jubileuszem panowania monarchini. Powierzenie teki premiera pani Truss było ostatnim publicznym wystąpieniem Elżbiety II i zdjęcia z tej ceremonii zostaną zapamiętane jako ostatnie fotografie monarchini opublikowane za jej życia - zaznaczył ekspert.

Śmierć monarchini w wieku 96 lat, choć od jakiegoś oczekiwana z związku z pogarszającym się stanem zdrowia, jest jednak - jak podkreśla dr Tomasz Niedokos - "ogromnym szokiem dla jej poddanych, z których ogromna większość nie pamięta innego monarchy". - Królowa była ostoją dla Brytyjczyków, uosobieniem tradycji i kontynuacji w czasach gwałtownych zmian politycznych, społecznych i kulturowych. W czasie 70 lat jej panowania Wielka Brytania zmieniła się nie do poznania, rozpadło się Imperium Brytyjskie, nad którym słońce nigdy nie zachodziło, choć warto pamiętać, że królowa nadal była głową państwa w 16 krajach, w tym tak ważnych jak w Kanada, Australia czy Nowa Zelandia, a droga jej sercu Wspólnota Brytyjska (The Commonwealth) zrzesza dziś 56 krajów, w większości byłych kolonii brytyjskich, choć na ostatnim szczycie organizacji w jej poczet zostały przyjęte Togo i Gabon, które brytyjskimi koloniami nigdy nie były - dodał. 

Śmierć królowej rozpoczyna 10-dniowy okres żałoby po którym nastąpi pogrzeb. Ponieważ zgon nastąpił Szkocji, w pałacu Balmoral, w piątek ciało Elżbiety II zostanie przewiezione do Edynburga, gdzie zostanie wystawione najpierw w pałacu Holyrood, oficjalnej królewskiej rezydencji w Szkocji, a następnie w kościele św. Idziego (St Giles Church). - Jednocześnie król Karol III uda się do Londynu, gdzie nastąpi jego oficjalna proklamacja jako nowego monarchy. W czasie 10-dniowej żałoby król odwiedzi wszystkie części Zjednoczonego Królestwa, zaczynając od Irlandii Północnej a kończąc na Walii - zaznaczył dr Tomasz Niedokos, podając też, że w sobotę trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie przewieziona królewskim pociągiem do Londynu, gdzie w piątym dniu żałoby zostanie wystawiona na widok publiczny na terenie Parlamentu przez trzy dni. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. - Swoje przemówienie poświęcone osobie zmarłej monarchini nowa pani premier Liz Truss zakończyła słowami, których nie słyszano na Wyspach Brytyjskich od 70 lat: God Save the King! - zauważył w podsumowaniu dr Tomasz Niedokos.

Źródło: rzecznik prasowy KUL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe