Europejskie Dni Dziedzictwa już w weekend

  • 05.09.2022, 21:14 (aktualizacja 05.09.2022, 21:22)
  • Źródło: organizatorzy
Europejskie Dni Dziedzictwa już w weekend organizatorzy

Odsłonięcie muralu, widowisko obrzędowe, warsztaty tkackie czy własnoręcznego zdobienia kafli motywami huculskimi, wystawy fotografii i spacery po muzeach tematycznymi szlakami - to tylko krótka zapowiedź tego, co będzie się działo w naszym województwie podczas 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się już w drugi i trzeci weekend września!

Już za kilka dni zostaną zainaugurowane 30. Europejskie Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegają pod hasłem Połączeni dziedzictwem. Tradycyjnie drugi i trzeci weekend września to wspólne odkrywanie lokalnego dziedzictwa. Na tegorocznej wojewódzkiej mapie EDD nie zabraknie tematycznego zwiedzania, na które zaprasza Muzeum Czartoryskich w Puławach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Piwnica Pod Fortuną, Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne czy Państwowe Muzeum na Majdanku. 

Z kolei w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie obchody EDD będą przebiegały pod hasłem Połączeni słowem. Tutaj przygotowano sesję naukową i wystawę pt. Józef Ignacy Kraszewski – dziennikarz, redaktor, wydawca, drukarz. W wydarzeniu wezmą udział zarówno znawcy twórczości pisarza, jak i specjaliści w dziedzinie dziennikarstwa. Na towarzyszącej wystawie zostanie pokazany szeroki wachlarz tytułów, periodyków redagowanych przez J. I. Kraszewskiego w których publikował a także wybrane artykuły prasowe oraz fragmenty jego wypowiedzi, m. in. list do redakcji Athenaeum. Wystawa zaprezentuje warsztat drukarza i XIX – wieczne maszyny drukarskie. 

Natomiast Połączeni w tańcu od średniowiecza po lata 20. to propozycja Fundacji Belriguardo. Warsztaty oraz spektakl odbędą się w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Spektakl Połączeni w tańcu jest oknem na miniony świat. Tancerze przybliżą strojem, muzyką, tańcem i narracją charakterystyczne elementy dla poszczególnego wieku. Będzie można zobaczyć zarówno słowiańskie obrzędy, średniowieczne i renesansowe obyczaje, jak i XVII wieczną ilustrację fresków z Kamienicy pod Fortuną, XIX wieczne tańce, a także poczuć klimat lat 20. i 30. XX wieku. 

Wymalowane Dziedzictwem to tytuł wydarzenia, które odbędzie się w Gołębiu. Centralnym punktem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w miejscowości będzie odsłonięcie muralu upamiętniającego postać hetmana Stefana Czarnieckiego oraz bitwę stoczoną pod Gołębiem w lutym 1656 r. 

Wśród przygotowanych wydarzeń znajdzie się także coś dla miłośników rękodzieła. Na warsztaty ze zdobienia kafli motywami huculskimi zaprasza Dom Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, natomiast piękno i symbolikę ikon będzie można wspólnie odkrywać w Muzeum Wsi Lubelskiej podczas przygotowanych warsztatów z malarstwa ikonowego.
 

Źródło: organizatorzy

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe