Minister edukacji na spotkaniu z dziećmi w Rajchertówce

  • 11.08.2022, 11:10 (aktualizacja 11.08.2022, 11:49)
  • Źródło: rzecznik prasowy KUL
Minister edukacji na spotkaniu z dziećmi w Rajchertówce archiwum KUL
Młodzi Polacy, którzy mieszkają poza granicami naszego kraju, potrzebują wsparcia w ich potrzebie poznawania polskiej kultury, języka i historii ojczyzny - podkreślił szef MEiN Przemysław Czarnek, który spotkał się w Kazimierzu Dolnym z uczestnikami obozu wakacyjnego "Kulturalne Lato z KUL". Minister zapowiedział przy tym powołanie Instytutu Rozwoju Kultury i Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kol

W Kazimierzu Dolnym w Domu Pracy Twórczej KUL "Rajchertówka" trwa "Kulturalne Lato z KUL" - obóz wakacyjny dla dzieci i młodzieży polonijnych. To prawie 30 młodych przedstawicieli Polonii z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Francji, Grecji, Belgii, Niemiec i Węgier, którzy przez dwa tygodnie realizują bogaty program kulturalny zapoznając się m.in. z historią ich ojczyzny. Wizyta ministra Czarnka przypadła na zakończenie trzydniowych warsztatów muzycznych z Joszko Brodą i jego najbliższą rodziną pt. "Skąd jestem".

Poznawanie i pielęgnowanie kultury polskiej, historii Polski i języka polskiego, a także wybitnych dzieł sztuki naszych artystów, to wyjątkowo cenne doświadczenie dla dzieci i młodzieży polonijnej, która na co dzień żyje poza granicami naszej ojczyzny. Obóz wakacyjny, zorganizowany dla nich w Kazimierzu Dolnym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, to bardzo cenna inicjatywa, dzięki której młodzi Polacy mogą każdego dnia wzmacniać własną tożsamość narodową, wiedzieć skąd pochodzą i kim są - ocenił podczas spotkania minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

Minister zapowiedział przy tym, że w najbliższych tygodniach rozpoczną się prace parlamentarne nad powołaniem Instytutu Rozwoju Kultury i Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Instytucja ta ma - jak wyjaśniał w rozmowie z dziennikarzami - będzie m.in. fundować stypendia dla Polaków poza granicami kraju na studiowanie w Polsce. - Ma to pomóc młodym osobom w odkrywaniu Polski, a nawet zachęcać ich do tego, żeby do niej wrócić na stałe - zaznaczył minister Czarnek.

Podczas spotkania dr Wojciech Wciseł - pomysłodawca i koordynator obozu wakacyjnego "Kulturalne Lato z KUL" - odebrał z rąk Przemysława Czarnka Dyplom Uznania Ministra Edukacji i Nauki. Dyplom został przyznany - jak podkreślono podczas ceremonii - "za osiągnięcia naukowe, popularyzatorskie i dziennikarskie, wyróżniającą się postawę społeczną, a także za zasługi na rzecz środowiska polonijnego". W spotkaniu z ministrem poza młodymi uczestnikami obozu w Rajchertówce wzięli udział prorektor KUL ds. studentów, doktorantów i rozwoju dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, a także lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk.

Źródło: rzecznik prasowy KUL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe