piątek, 19 kwietnia 2024 22:56
Reklama

„Po stronie Polski” - nowa oferta programowa Konfederacji. Politycy jeżdżą z nią po kraju 

  • Źródło: PAP MediaRoom
„Po stronie Polski” - nowa oferta programowa Konfederacji. Politycy jeżdżą z nią po kraju 

Autor: PAP MediaRoom

 

  Obniżka podatków w ramach walki z inflacją, energia jądrowa dla Polski, odrzucenie Krajowego Planu Odbudowy i podmiotowe stosunki z Ukrainą to tylko kilka postulatów z nowej oferty programowej Konfederacji. „Po stronie Polski” - tak nazywa się dokument, z którym od kilku tygodni jeżdżą po kraju liderzy tego ugrupowania.

Im bliżej wyborów, tym więcej wysiłku wkładają partie, by przekonać do siebie wyborców. Okres wakacyjny jest dobrym momentem na zorganizowanie ogólnopolskiej trasy najważniejszych polityków każdej formacji. Wyjątku nie stanowi Konfederacja, której liderzy wyruszyli w objazd po szesnastu miastach wojewódzkich. Chociaż tegoroczna trasa różni się od tej z zeszłego roku, kiedy to w ramach „Wakacji z Konfederacją” politycy objechali kilkadziesiąt miejscowości wypoczynkowych w całym kraju, to motyw pozostaje ten sam - prezentacja nowej oferty programowej.

Program „Po stronie Polski” składa się z czterech filarów dotyczących gospodarki, energetyki, obronności i polityki zagranicznej. Zdaniem polityków to właśnie te obszary od paru miesięcy najbardziej interesują Polaków i mają największy wpływ na nasze życie.

Walka z inflacją poprzez obniżki podatków

Na pierwszym miejscu nie mogło zabraknąć tematu inflacji i sposobów na jej zwalczenie. Konfederacja to ugrupowanie wolnościowe pod względem gospodarczym, opierające swoje propozycje na obniżkach podatków i redukcji administracji państwowej. W ramach walki z rosnącymi cenami ugrupowanie proponuje wprowadzenie pakietu ustaw redukujących opodatkowanie paliwa, energii elektrycznej oraz węgla.


„Rząd podwyższa podatki, by sfinansować kolejne transfery socjalne, które wraz z masowym dodrukiem pieniądza napędzają inflację. Musimy obrać zupełnie inny kierunek. Mniej podatków, mniej rozdawnictwa, zatrzymanie dodruku pieniądza. To jest recepta na wzrost cen” - powiedział przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacja, Jakub Kulesza.


W pakiecie gospodarczym znaleźć można również postulaty prorolnicze, dotyczące swobody produkcji rolnej, czyli sprzeciwu wobec likwidacji hodowli i chowu zwierząt, a także propozycje dla zmotoryzowanych, na czele ze sprzeciwem wobec zakazu sprzedaży aut spalinowych i ułatwieniami dla kierowców, jak zniesienie opłat za wjazd do centrów miast.

Energia jądrowa i sprzeciw wobec unijnej polityki klimatycznej

Konfederacja znana jest ze swojego krytycznego stosunku wobec zamykania polskich kopalń. Liderzy tej partii wielokrotnie wskazywali, że największym zagrożeniem dla polskiej suwerenności energetycznej jest unijna polityka klimatyczna. W programie nie mogło zabraknąć postulatów dotyczących wypowiedzenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz „Fit For 55”. W zamian konfederaci podnoszą postulaty budowy elektrowni jądrowej oraz inwestowania w nowoczesne technologie, jak upłynnianie i zgazowanie węgla.

Czas podnieść zdolności militarne Polaków

W kwestiach obronności Konfederacja pozostaje konsekwentnie przy stwierdzeniu, że podstawowym filarem bezpieczeństwa państwa musi być silna i nowoczesna armia. W programie zapisano potrzebę rozwoju obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz rozwój sił zbrojnych w oparciu o polski przemysł zbrojeniowy.

Co najbardziej rzuca się w oczy przy postulatach dotyczących obronności, to propozycja wprowadzenia bezpłatnych szkoleń wojskowych dla obywateli.


„Konfederacja zapewni każdemu Polakowi powyżej 16. roku życia możliwość wzięcia udziału w podstawowym, bezpłatnym szkoleniu wojskowym. Jego celem byłaby nauka obsługiwania podstawowych rodzajów broni, zachowania w sytuacji kryzysowej (np. ostrzału rakietowego) czy udzielania pierwszej pomocy” - czytamy w programie.


Krajowy Plan Odbudowy do kosza i podmiotowe stosunki z Ukrainą

W ostatnim filarze programu „Po stronie Polski” możemy zapoznać się ze stanowiskiem Konfederacji wobec Krajowego Planu Odbudowy. To jedyna formacja w parlamencie, która otwarcie mówi o jego odrzuceniu. „To projekt przesuwający znacząco wektor integracji europejskiej w kierunku eurofederalizmu, centralizujący zarówno zaciąganie długu na poziomie Unii Europejskiej, jak również zarządzanie sposobem wydawania środków UE na niespotykanym nigdy wcześniej poziomie” - argumentuje poseł Krzysztof Bosak.

Konfederacja zaprezentowała także swoje postulaty dotyczące budowania relacji z Ukrainą. „Odrzucamy mrzonki o unii polsko-ukraińskiej” zapisali w dokumencie politycy, wskazując dalej na warunki, które powinien postawić polski rząd Ukrainie w celu budowania partnerskich relacji: uznanie rzezi wołyńskiej za ludobójstwo, odrzucenie kultu Stepana Bandery, pełne poszanowanie praw polskiej mniejszości i zagwarantowanie polskim firmom udziału w odbudowie Ukrainy po wojnie na preferencyjnych warunkach. „Polacy pokazali, że Ukraińcy mogą na nich liczyć. Mamy pełne prawo oczekiwać od nich tego samego”.

W ostatnim punkcie zawarto sprzeciw wobec programów socjalnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o już zagwarantowane przez rząd programy 500 plus, 300 plus czy rodzinnego kapitału opiekuńczego. „To prosta droga do katastrofy finansowej!”.

Cały program „Po stronie Polski” można znaleźć na oficjalnej stronie Konfederacji.

Źródło informacji: Konfederacja Wolność i Niepodległość

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze