Relikwie św. Charbela – „Cedru Libanu” trafią na KUL

  • 06.06.2022, 21:46
  • Źródło: rzecznik prasowy KUL
Relikwie św. Charbela – „Cedru Libanu” trafią na KUL archiwum KUL

Relikwie libańskiego mnicha i pustelnika św. Charbela będą umieszczone w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ojciec Tannous Nehme, opat maronitów w Libanie, przekazał je rektorowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu.

„Nasz uniwersytet zyska kolejnego wielkiego świętego, za którego wstawiennictwem będzie mogła modlić się nie tylko społeczność akademicka, ale także mieszkańcy Lublina i nasi goście. Uroczyste wprowadzenie relikwii będzie miało miejsce w październiku, w okolicy 45. rocznicy kanonizacji św. Charbela. Planujemy obecność m.in. przedstawicieli społeczności libańskiej” – powiedział ks. prof. Kalinowski.

Rektor KUL przebywa z wizytą w Libanie, gdzie spotkał się m.in. z wikariuszem apostolskim Bejrutu bp. Cesarem Essayan, z którym rozmawiał o katolickich instytucjach edukacyjnych oraz organizacjach charytatywnych w Libanie.

Ks. prof. Kalinowski odwiedził także Holy Spirit University of Kaslik i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences, prowadził rozmowy dotyczące wymiany studentów w ramach programu Erasmus oraz powstającego na KUL kierunku lekarskiego.  

Św. Charbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

Urodził się 8 maja 1828 roku w Bekaa Kafra (około 140 km na północ od Bejrutu) w ubogiej rodzinie chrześcijańskiej. Na chrzcie otrzymał imiona Jusuf Antun. W wieku 23 lat wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w Annai, przyjmując imię Charbel na pamiątkę antiocheńskiego męczennika ze 107 roku. Po odbyciu studiów teologicznych w klasztorze w Kfifan został wyświęcony 23 lipca 1859 roku na kapłana, po czym wrócił do swego klasztoru, w którym przebywał do 1875 r. Następnie przeniósł się do znajdującej się w pobliżu klasztoru pustelni pw. świętych Piotra i Pawła. Żyjąc w odosobnieniu prowadził niezwykle ascetyczny tryb życia, poszcząc i umartwiając się, większość czasu spędzając na modlitwie i praktykach religijnych. Spędził tam ostatnie 23 lata swego życia.

--

Źródło: rzecznik prasowy KUL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe