piątek, 29 marca 2024 13:37

Stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubelskiego na 2022 rok

• Źródło: rzecznik prasowy UMWL

Autor: archiwum UMWL

Głównym kryterium, które należało spełnić, aby ubiegać się o stypendium sportowe było zdobycie miejsca medalowego w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy lub Mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych sportu młodzieżowego - młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (kadetów) oraz seniorów do 27 lat. W 2021 roku reprezentanci Lubelskiego wywalczyli medale na światowych imprezach rangi Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, zarówno w kategoriach seniorów, młodzieżowców jak i juniorów. Należą do nich sportowcy reprezentujący biegi narciarskie, boks kobiet, lekką atletykę (biegi, sztafety, rzuty, siedmiobój), piłkę ręczną, podnoszenie ciężarów, pływanie, sumo, taekwondo ITF, wspinaczkę sportową, zapasy klasyczne i zapasy kobiet. Łącznie wywalczono 8 złotych medali, 11 srebrnych i 17 brązowych. Największą imprezą sportową były XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie - Tokio 2020 oraz XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie. Podczas Igrzysk Olimpijskich region reprezentowało 8 sportowców. Po 33 latach sportowcy z województwa lubelskiego wywalczyli medale igrzysk olimpijskich - złoto i srebro w sztafetach lekkoatletycznych 4x400 m oraz brąz w rzucie młotem; ustanowiony został także rekord świata we wspinaczce sportowej na czas. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich niepełnosprawni sportowcy z regionu wywalczyli brązowy medal oraz czwarte miejsce w kolarstwie tandemowym, w którym wcześniej sięgnęli po srebro w ramach Mistrzostw Europy. Sukcesy odnosili również sportowcy niesłyszący, którzy podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Świata wywalczyli 4 medale, a podczas Mistrzostw Świata w pływaniu zdobyli 3 krążki.